DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 35°C
Sıcak

Koronadan İşsiz Kalanlar Nereye Başvuracak? Devlet Destekleri Neler?

Koronavirüs salgını nedeniyle işsiz kalan ve işlerini kaybeden vatandaşlara ve dar gelirli ailelere yardım kampanyaları başlatılarak bu süreçten en az kayıpla atlatılabilmesi için bir dizi önlem alınıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle İşsiz kalanlar devlet desteklerinden nasıl yararlanacak? Başvurular nasıl yapılacak tüm detaylar haberimizde..

Koronadan İşsiz Kalanlar Nereye Başvuracak? Devlet Destekleri Neler?
31.03.2020
A+
A-

Korona virüs salgının etkileri her geçen gün artarken para piyasalarının da canlanması için hükumet elinden geleni yapmaya devam ediyor. İşsiz kalanlara İstanbul ve Ankara ilinde yardım kampanyası başlatıldı.

Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ ın başlattığı yardım kampanyası kapsamında  işsiz kalanlar ve işyerini kapatanlara gıda ve nakit yardımları dün itibariyle başladı. İstanbul Belediyesi başkanı Ekrem İmamoğlu da yardım kampanyası başlattığını açıklamıştı. Yine korona virüs nedeniyle işsiz kalanlara 1.700 TL ve 4000 TL aylık verileceği açıklanmıştı. Devlet tarafından işsiz kalan kişilere aylık olarak verilecek olan destek ortalama 1.700 TL ve 4.000 TL aralığında olacaktır.

Koronavirüsü salgını nedeniyle firmalar işçilerin sağlığını korumaları amacıyla iş kapasitesi hacminde değişikliğe gitmek zorunda kalmış ve çalışanlar ya ücretsiz izine çıkartılmış yada işçiler işine son verilmiştir. Koronadan dolayı işsiz kalanlar ve yardımı ihtiyaç duyan vatandaşlarımız nereye başvuru yapacakların kredihaberler.com ve ne şekilde devlet yardımı alabileceklerini araştırmaktadır. Koronavirüs salgını nedeniyle işten çıkarılan ve maddi anlamda sancılı bir süreçten geçen ihtiyaç sahipleri için yardım gıda kolileri ve nakit destekleri sağlanacaktır.

3 Ay Maaş Desteği

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Twitter hesabından

“Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında, Kısa Çalışma Ödeneği ile faaliyetlerini azaltan ya da durduran işletmelerde çalışan vatandaşlarımıza 3 ay maaş desteği vereceğiz. Tüm firmaları, çalışanları için “ücretsiz izin” yerine bu ödeneğe başvurmaya çağırıyoruz açıklamasında bulundu.

Kısa Çalışma Ödeneği ile faaliyetlerini azaltan ya da durduran işletmelerde çalışan kişilere 3 ay maaş desteği verileceğinin açıklayan Albayrak, tüm firmaları bu ödeneğe başvurmaya davet etti.

Milli Dayanışma Kampanyalarına Başvuru

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Milli Dayanışma kampanyasına 7 aylık maaşını bağışlayarak öncülük etmişti.

Bizbize yeteriz kampanyası Başkan Erdoğan’ın maaşını bağışlaması ile yeni bir yardım kampanyası başlatılmış ve birçok bakan, milletvekili, belediye başkanı, kamu başkanları maaşlarını kampanya kapsamında bağışlayarak tüm hayır severlerinde katılımları beklenmektedir. Başlatılan kampanya ile ihtiyaç sahipleri tespit edilerek evlerine kadar yardım ve gıda kolileri ulaştırılacak.

1000 TL Nakit Yardım Başvuruları

Sosyal Vefa Projesi kapsamında Aile çalışma Bakanlığı tarafından ayrılan kaynak ile her aileye 1000 lira nakit desteği başvuruları da alınmayacak olup Bakanlık tarafında tespit edilen ailelere yardımlar ulaştırılacaktır. Dar gelirli 2 milyon aileye 1.000 TL nakit destek 1 Nisan 2020 tarihinde verilecektir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının açıklamalarına göre Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına aktarılan kaynak 180 milyon TL’ ye çıkarılarak bu süreçte ihtiyaç sahibi ailelere destekler tüm hızıyla verilmeye devam edilecektir.

Ayrıca yine devlet tarafından temel ihtiyaç desteği kapsamında 10 bin  lira limitli 6 ay geri ödemesiz 36 ay vadeli aylık hane geliri 5 bin liranın altında olan, asgari ücretli çalışanlara ve orta yada düşük gelirli kişilere özel kredi 3 kamu bankası tarafından 1 Nisan dan itibaren finansman desteği verilecektir. Salgının ekonomiye vereceği tahribatı en aza indirgemek amacıyla bankalar ve kamu kuruluşları tarafından yardım ve destekler verilmeye devam edilecektir. Bankalar tarafından verilen kredihaberler.com finansman desteklerine esnaflar, Kobiler ve firma sahipleri başvuruda bulunabilecekken bu süreçte işsiz kalan vatandaşlar da yardımlardan nasıl yararlanabileceklerini araştırmaktadır. Devlet desteklerine nasıl başvurulacak bu süreçte hangi kurumlar ne desteği verecek haberimizin devamında..

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda ve Nakit Desteği Başvuruları

İstanbul büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu işsiz kalan ve ihtiyaç sahibi ailelere özel yardım kampanyasını başlattıklarını duyurmuş ve bu süreçte binlerce kişiye destek verileceğini açıklamıştı. Şehirde yaşayan  16 milyon İstanbullunun geride bırakılmaması adına tüm hayırseverlerin katılım göstermesi beklenen kampanya kapsamında ihtiyaç sahibi kesimlere ve yaşlı vatandaşlara daha fazla maddi ve manevi destek sağlamak, sağlık çalışanlarımız ve hastalarımızla dayanışma içinde olmak amaçlanmaktadır.

İstanbul belediyesi tarafından sosyal yardımlar kapsamında her yıl verilen desteklere şimdide Korona virüs nedeniyle verilecek destekler de eklenmiş ve vatandaşların desteklerden nasıl yararlanacağının detayları araştırılmaktadır. İBB tarafından başlatılan https://birliktebasaracagiz.ibb.gov.tr/ üzerinden hayır severlerin yapacakları yardımları ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için köprü görevi görecek olan belediye yardımlarına başvurularda elektronik ortamdan yapılabilecek. Bunun için kurulmuş olan whatsapp ve çağrı merkezi yardım taleplerini alacak gelir tespiti yapılan ihtiyaç sahibi ailelere ve işsiz kalan vatandaşlar yardımlar başlatılacak. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’ nın başlatmış olduğu hayırseverler tarafından hazırlanan 300 bin gıda kolisinin de Getir uygulaması sayesinde 65 yaş üstü ihtiyaç sahibi 50 bin kişiye ücretsiz bir şekilde teslimatı başladı. Bu gıda yardımlarının alınması için Valiliklere, Belediyelere talepte bulunmak ve gelir tespitinde dar gelirli olarak gözükmek gerektiğinden doğru ellere yardımların titizlikle yapılması çalışmaları da sürüyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi İşsiz Kalanlara Gıda ve Nakit Yardımı Nasıl Alınır?

Ankara Büyükşehir belediyesi başkanı Mansur Yavaş tarafından gıda ve nakit yardımların detayları belli oldu. İşsiz kalanlara ve işyerini kapatan işyeri sahiplerine özel olarak başlatılan kampanya kapsamında verilecek gıda ve nakit destekleri başvuruları Ankara büyükşehir belediyesinin internet sitesi üzerinde paylaşılan talep formlarının doldurulması şartı ile belirlenen şartlara sahip olanların başvuruları kabul edilecek.

Ekonomik Koruma Paketi kapsamında dağıtılacak olan gıda ve acil nakit desteği yardımlarından yararlanmak isteyenler evlerinden çıkmalarına gerek kalmadan belediye tarafından oluşturulan kanallar üzerinden başvuru yapabileekler.

Başkent Mobil uygulaması üzerinden başvurular alınacak. Bu uygulama üzerinden işsiz kalan vatandaşlar kolay bir biçimde belediyeye yardım başvurusunda bulunabilecek.

Bunun yanında BAŞKENT 153 hizmetinden yararlanarak gıda ve acil nakit desteği başvurularını yapabilecekler.

Ankara Büyükşehir Belediyesinin resmi internet sitesinde yer alan Dayanışma Platformu üzerinden de belirlenen şartları sağlayan 6 milyon Tek Yürek kampanyasına ihtiyaç sahibi tüm Ankaralılar başvuruda bulunabilecektir.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Korona Yardım Başvurusu

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan korona virüsü  salgını sebebiyle ihtiyaç duyulan sosyal yardım ve 65 yaş üstü veya engelli olup yalnız yaşayanların sıcak yemek başvurularını aşağıdaki linkler üzerinden yapabilirler.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkanı Alinur Aktaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan Biz bize yeteriz Türkiyem kampanyasına kendisinin de bireysel olarak kampanyaya katıldığını belirterek yardımseverlerin desteğini istedi.

Bursalı işadamlarımızı ve hayırseverlerimizi kampanyaya katılmaya davet eden Aktaş;

  • Süreç boyunca her hafta 10 bin meyve-sebzeden oluşan pazar filesi, ayda 30 bin gıda kolisi ve ayda 30 bin temel hijyen malzemeleri kolisi dağıtacağız.
  • Ayrıca valilik ve kaymakamlıklarımızca ayda 30 bin gıda kolisi dağıtılacak.
  • Arzu edenler bu sosyal dayanışma paketinden Kart16 Sosyal Yardım Kartı ile farklı market ihtiyaçlarını karşılamak için kullanabilecek.
  • Erzak ve hijyen yardımının parasal karşılığı 200 TL olacak.
  • Kart16 uygulamasını daha sonra devreye alacaktık ancak bu süreçle birlikte başlatmış oluyoruz. Böylelikle toplamda ayda 130 bin haneye yardım girmiş olacağız” diye konuştu.

Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan korona virüsü  salgını sebebiyle ihtiyaç duyulan sosyal yardımlar verilmeye devam edilecektir.

YORUMLAR
  1. Şakir yarıkbaş dedi ki:

    Ben mide kanseriyim ve eşim çalışmıyor sıkıntı çekiyorum nakit ihtiyacım var yardımcı olabilir misiniz saygılar sunuyorum