DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Çok Bulutlu

Korona Nedeniyle Maddi Yardım Başvurusu Yapılabilecek Kurumlar

Korona Nedeniyle Maddi Yardım Başvurusu Yapılabilecek Kurumlar

Ülkemizde hızla yayılan Korona virüs salgını ekonomiyi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Korona nedeniyle istihdamda azaltmaya giden firmalar, işyerini kapatmak zorunda kalan esnaf her kesimden vatandaş olumsuz etkilendi. Korona nedeniyle maddi yardım kampanyaları başlatılarak bu olumsuzluğu bertaraf etmek için her türlü tedbir ve önlem alınmaya devam ediliyor. Birçok vatandaşımız da kamu kurumlarının vereceği nakit desteklerinin nasıl alınacağını merak ediyor.

Koronavirüs  salgınının yayılmasını önlemek amacıyla alınan tedbirler kapsamında işyerlerini kapatan, işsiz kalan ve nakit akışı bozulan vatandaşlara yönelik destekler veriliyor. Özellikle esnaflara ve  firma sahiplerine bankalar tarafından Finansal istikrar paketleri devreye alınarak borçların ödemeleri ertelendi, yapılandırma imkanı getirildi, bu süreçte personel çıkarmamaları şartıyla İşe devam finansmanı desteği açıklandı Esnafa destek paketi devreye alındı. Korona nedeniyle kamu kurum ve kuruluşları tarafından nakit destekleri veriliyor. Bizbize yeteriz destek kampanyası da başlatılarak hayırsever vatandaşlardan yardımlar toplanmaya başlandı. Büyükşehir belediyeleri Ankara, İstanbul, İzmir, Bursa ilinde gıda koli yardımlarını ve nakit desteklerini devreye aldı. Tüm yapılan bu yardımlardan nasıl yararlanılacak? Yardımlar kimlere nasıl dağıtılacak yardım ile ilgili birçok konu merak ediliyor.

Maddi yardım yapan kurumlara Başvuru

Mart ayında ülkemizde ki salgın vakalarının artış göstermesinin hemen ardından Başkan Erdoğan Ekonomik İstikrar Kalkanı destek paketini devreye aldı, Reel sektör tarafından beklenen tüm ihtiyaçlara karşılık gösteren paketin içeriğinde her türlü desteğe yer verilmişti. Mart ay içinde yasalaşıp yürürlüğe konan birçok destek ve yardım verilmeye başlandı.

Aile Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklanan 2 milyar kaynağın ayrılarak ihtiyaç sahibi 2 milyon ailelere dağıtılacağı en çok dikkat çeken destek oldu.

1000 TL Sosyal Yardım Başvurusu

Aile Çalışma Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklanarak devreye alınan sosyal yardım Nisan ayı başından itibaren dağıtılmaya başlandı. Bugün hesaplara otomatik olarak aktarılacak olan 1000 TL nakit desteğinin ödemeleri de bugün vatandaşlar alabilecek. Sosyal yardım destekleri kimlere yatacak sosyal yardım sorgulama nasıl yapılır?

2 Milyon ihtiyaç sahibi aileye yapılacak olan sosyal yardım dolaylı olarak yaklaşık 8 milyon kişiyi ilgilendiriyor. Söz konusu destekten yararlanmak ve bu yardımı almak için herhangi bir başvuru gerekmezken, Aile Çalışma Bakanlığının tarafından oluşturulan listede bulunan ihtiyaç sahiplerinin hesabına yardım tutarı otomatik olarak yatacak.

1000 TL yardım parasından yararlandırılacak olanlar ise;

 • Yaşlı aylığı alanlar,
 • Engelli aylığı alanlar
 • Engelli yakını aylığı alanlar,
 • Silikozis aylığı alanlar,
 • Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik düzenli nakit yardımı alanlar,
 • Muhtaç asker ailelerine yönelik düzenli nakit yardımı alanlar,
 • Öksüz, yetim yardımı alanlar,
 • Muhtaç asker çocuğu yardımı alanlar,
 • Şartlı eğitim yardımı,
 • Şartlı sağlık yardımı,
 • çoklu doğum yardımı,
 • Psiko-sosyal ve mali kayıp yaşayan Tüberküloz ve SSPE hastalarına yönelik düzenli nakdi  yardımı alanlar yararlanacak.

Doğum yılının son hanesine göre yapılacak olan destekler PTT kanalı aracılığıyla yapılacağı  açıklandı. Bu destek için herhangi bir kamu kurumuna başvuru yapılmayacağı ihtiyaç sahiplerine Bakanlık tarafından yapılan tespitlerden sonra desteklerin aktarılacağı açıklanmıştı.

Doğum yılının son rakamına göre PTT kanalı ile yapılacak olan Sosyal Yardım ödeme tarihleri ise şöyle;

 • 0 ve 5 olanlar 1 Nisan
 • 1 ve 6 olanlar 2 Nisan
 • 2 ve 7 olanlar 3 Nisan
 • 3 ve 8 olanlar 4 Nisan
 • 4 ve 9 olanlar 5 Nisanda yatacak.

İşsiz Kalanlara İşsizlik Aylığı Başvuruları

Koronavirüs salgını vaka sayısının ülkemizde günden güne daha arttığı gözlemlenmesinin ardından virüsün yayılımının fazla olacağı sosyal ortamlara gelen kredihaberler.com kısıtlama ile işyerleri kapatılmış ve birçok kişi işsiz kalmıştır. Sağlık açısından oldukça zorlu geçen bu süreçte ekonomik açıdan da zorlu geçmemesi adına devlet birçok tedbirler almıştır.  Koronavirüs salgını  nedeniyle işyerleri kapatılan ve işsiz kalan vatandaşlara devlet işsizlik maaşı ödemesi yapacak. İşsizlere yine korona nedeniyle 1700 – 4.000 TL arası aylık verilecek.

Korona virüs nedeniyle işsiz kalanlara işsizlik maaşı başvuruları;

 • e-Devlet üzerinden elektronik olarak yapılabileceği gibi
 • İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvurusunu Türkiye İş Kurumu sistemi üzerinden de yapılabilecek.

Tabi bunun için başvuru koşullarının sağlanması gerekiyor. İşsizlik maaşı almak isteyenlerden sağlaması istenen koşullar SGK prim ödemesi, çalışma süreci ve başvuru süreci ile ilgili. Sgk prim ödemesi, çalışma süresi ve başvuru süreci ile ilgili koşulların sağlanması durumunda ise işsiz kalanlar en az 6 ay işsizlik maaşı alabilecek.

 • (Korona nedeniyle)Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
 • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 4 ay hizmet akdine tabi olmak
 • Hizmet akdinin feshinden önceki son 3 yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
 • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.

Yapılan başvurular sonrasında İşsizlik ödeneği almaya hak kazanan kişilere en az 1.177 TL aylık bağlanır. Maaşa göre değişen bu rakam en fazla aylık 2 bin 354 TL olarak ödenir.

Geliri 5 Bin liradan Az Olanlara Temel İhtiyaç Desteği Başvuruları

Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank geliri 5 bin TL’ den az olan vatandaşlara özel temel ihtiyaç desteği kapsamında 6 ay geri ödemesiz dönemli elektrik, doğalgaz faturalarının ödenmesi amacıyla 10 bin liraya kadar bireysel finansman desteği de sağlıyor.  Ekonomik İstikrar Kalkanı kapsamında Temel ihtiyaç Desteği başvuru kapılarını 1 Nisan’da açılıyor.

Başvurular; Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank herhangi birine şubelerden veya internet bankacılığı üzerinden başvuru yapılabilecek. Kamu bankalarının şubeleri ve mobil aracılığı ile bu başvuru kanalları üzerinden açılan taleplerin toplanması sonrasında kullanılması uygun olarak değerlendirilen vatandaşların hesaplarına talep ettikleri tutarlar kadar en fazla 10.000 TL -7.500 TL ve en az 5.000 TL limitli  36 ay vadeli 6 ay geri ödemesiz olarak hesaplarına istenilen kredi tutarları aktarılacak.

Temel ihtiyaç desteğine başvuru yapacak olanlar ise aylık hane halkı gelirleri 5.000 TL ve altında olan ücretliler, asgari ücretli çalışanlar, emekli vatandaşlar, serbest meslek grubu mensupları ve siğer orta ve düşük gelirli vatandaşların talepleri değerlendirilecek.  Temel ihtiyaç desteği ilk 6 ay geri ödemesiz kalan 30 ay da geri ödemeli olarak geliri düşük olan vatandaşların bu süreçteki gıda harcamaları, kira ödemeleri, elektrik, su, doğalgaz faturaları gibi ödemelerinin karşılanabilmesi amacıyla verilecek bir finansman desteği türüdür.

Büyükşehir Belediyeleri Tarafından Verilen Gıda ve Nakit Yardım Başvuruları

İstanbul, Ankara, İzmir, Adana, Bursa, Eskişehir gibi büyükşehir belediyeleri tarafında  da yardım kampanyaları başlatılmıştır. Belediyeler tarafından işsiz kalan, işyeri kapanan ve nakit akışı bozularak zor duruma düşen vatandaşlara, 65 yaş üzeri yaşlılara gıda kolisi yardımı ve nakit desteği verilecektir. Büyükşehir belediyeleri tarafından verilecek olan yardım başvuruları ise;

Bursa Büyükşehir Belediyesi 2500 altı aylık geliri olana koronana süreci bitene kadar ayda 1 kere gıda, temizlik, pazar filesi haftada 1 ekmek dağıtılacak. 2500-5000 arası aylık geliri olanlara ayda 1 kez gıda ve temizlik yardımı
Evden çıkamayan yaşlı, kimsesiz ve engellilere her gün sıcak yemek dağıtılacak. Bu süreçte ihtiyacı olanlar başvuru için; 153 ya da 444 16 00  arayabilir. www.bursa.bel.tr sitesinden online sosyal destek başvuru seçeneğindeki formu doldurup müracaat edebilirler.

Belediyelerden yapılan gıda kolisi, sıcak yemek nakit desteği yardım başvuruları resmi internet siteleri üzerinden yapılacaktır.

YORUMLAR
 1. Eser demir dedi ki:

  Yardım istiyorum

 2. Ny dedi ki:

  Sadece adi yardım olan çoğu insanı kapsamayan bos anlamsız isler.bu vurus herkesi vurdu.işverenlere yardım yoksullara yardım issiz kalanlara şartlı yardim.biz nolucazzzzz sadece bir sigorta girişim var 2 hafta önce girdim ise ama şuan kapalı 1 çocuğum var zaten yeterince krwdim var şimdi birde kredi çekin diyorsunuz