DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 35°C
Sıcak

Korona Nedeniyle Çalışamayana Devlet Maddi Yardımları

Korona virüs salgınıyla mücadelede sıkı sıkıya alınan tedbirlerin yanında ekonomik alanda olumsuzluklara karşı devlet işsiz kalan, yardıma ihtiyacı olan olan vatandaşlarının yanında olmaya ve destek vermeye devam ediyor. Alınan tedbirler ve destekler hakkında detaylı bilgi yazımızın devamında..

Korona Nedeniyle Çalışamayana Devlet Maddi Yardımları
07.04.2020
A+
A-

Korona virüs ile mücadelede vatandaşlar ekonomik açıdan büyük sıkıntıya sürükleniyor. Salgınla mücadele için alınan tedbirler her kesimden vatandaşın ekonomik durumu etkiliyor. Diğer ülkelere kıyasla Türkiye, korona virüs ile mücadelesini ilk vakalarını gördüğünde almaya başladı. Yayılımı hızlı bir şekilde gerçekleşen korona virüs, vatandaşların elini kolunu bağlamış vaziyette. Bakanlık tarafından yapılan bildirilere göre birçok işyeri ikinci bir emre kadar kapatılmış, açık kalan işyerlerinde ise sokağa çıkmama tedbirleri doğrultusunda faaliyetleri yarı yarına inmiş durumda. Bazı çalışanların işlerine de son veriliyor. Durum böyle olunca korona virüs sürecinde ekonomik olarak büyük zararlar vermemek için devlet yardımlarını vatandaşlara sunmaktan çekinmiyor.

Korona Virüs Nedeniyle Devlet Destekleri

Vatandaşların bütçelerinde ekonomik hasarın en az seviyede olabilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla birçok destek paketi devreye alındı. Vatandaşlara Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koordinasyonunda sosyal yardım destek paketi kamuoyuna duyurulmuştu. 2 milyon 111 bin aileye yapılacak olan bin liralık sosyal yardımdan yararlanmak için ihtiyaç sahibi aileler başvuruların nereden yapılacağını araştırmaya başlamış çok geçmeden Bakanlıktan açıklama gelmişti. Herhangi kredihaberler.com bir kuruma başvuru yapılmasına gerek olunmadığını ve daha önceden sosyal yardım alan vatandaşlarına Bakanlık kendi bünyesinden ulaşabileceğini duyurmuştu. 1 Nisan’dan itibaren başlayan sosyal yardım 5 Nisan tarihine kadar doğum yılının son rakamlarına göre belirlenip kişilere teslim edildi.

Tüm Korona Virüs Tedbirleri

Geçtiğimiz günlerde ise video konferans yoluyla gerçekleştirilmiş olan Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısının ardında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulundu. Birçok konuya değinen Cumhurbaşkanı, devletin vatandaşlara bu süreçte her türlü desteğin verileceğini de belirtti. Cumhurbaşkanı konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

-Bu salgının üstesinden gelecek sadece imkana değil, aynı zamanda morale ve kararlılığa sahibiz. Karamsarlığa da, rehavete de kapılmadan her türlü ihtimali göz önünde bulundurarak tedbir alıyoruz. Vatandaşlarımızın her birinin temel ihtiyaç malzemelerine ulaşma konusunda sıkıntıya düşmemesi için ne gerekiyorsa yapıyoruz.

-Alınan tedbirler özellikle bu sebeple çalışmaya ara veren şirketlerimizi istihdamı koruma şartıyla kısa çalışma şartıyla kısa çalışma ödeneğinden vergi ötelemesine ve krediye kadar her türlü araçla destekliyoruz. İstihdamın sürmesi en büyük kriterimizdir.

-Bu şartla üretimine ara veren azaltan işletmelerimizdeki çalışanlarımızın ücretlerinin asgari ücreti geçmeyecek şekilde 3’te 2’sini devlet olarak biz ödüyoruz. Doğrudan çalışanlarımızın hesabına yatırıyoruz. Aldığımız tedbirlerle 2 milyondan fazla mükellefin muhtasar, KDV ve prim ödemelerini 6 ay erteledik. Gelir vergisi mükellefi 2 milyona yakın vatandaşımız mücbir sebep hali kapsamına alınmıştır.

-Firmalara ve gerçek kişilere kredi ödemelerini asgari 3 ay erteleyebilmeleri için finansman desteği sağlıyoruz. Kamu bankalarımız müşterilerine pek çok kolaylık ve destek sağlıyor. Kredi geri ödemelerdeki süreyi 90 günden 180 güne çıkartarak takip sürelerini uzattık. İhracatçılara stok finansman desteği vererek üretimlerini sürdürmelerini teşvik ediyoruz.

-Kredi garanti fonunun destek rakamını ve kapasitesini artırdık. Belediyelerin salgınla mücadelesine destek vermek için vergi payı ödemelerinden yapılan kesintileri 3 ay süreyle kaldırarak bu kurumlarımıza 3 milyar liralık kaynak sağladık. Vergi, sigorta, kredi ödemelerine sağladığımız kolaylıklara bir yenisini daha ekliyoruz.

-KOSGEB geri ödeme desteklerinden faydalanan 136 bin işletmemize nisan, mayıs, haziran ayları itibariyle yapacakları banka kredi ödemelerini erteleme imkanı sağlıyoruz. Bu ertelemelerden kaynaklanacak maliyeti KOSGEB üstlenecektir.

-Emeklilerimizin en düşük maaşlarını bin 500 liraya çıkartarak hem de ikramiye ödemelerini öne çekerek rahatlattık. Düşük gelirli 2 milyon 100 binin üzerinde haneye biner lira nakit yardımı yaparak bu sıkıntılı günlerde garip gurabayı sahipsiz bırakmadık.

-Şimdi 2 milyon 300 bin haneye daha yardım ulaştırmak için hazırlıklara başladık. Özellikle yevmiyeyle günlük kazançla hayatını sürdürmek zorunda olan hiçbir geliri olmayan vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyorum.

-Valilik ve kaymakamlıklarımıza telefonla başvuru yaparak durumunuzu anlatmanız yada elektronik devlet olarak başvurmanız halinde devletimiz sizlere de her türlü destek verecektir.

Vatandaşlarına çağrıda bulunana Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2 milyon haneye yapılan yardımların ardında 2 milyon 300 bin haneye destek hazırlıklarının devam ettiğini belirtti. Valilik ve kaymakamlıklara telefon ya internet aracılığıyla başvuruda bulunulduğu takdirde devlet her türlü desteği sağlayacaktır.

Çalışamayan Kişilere Aylık Devlet Yardımı

sunulan destek paketlerinin yanında devlet, korona virüs sürecinde işinden olmuş, işsiz kalmış ve çalışamayan vatandaşlarına da destekler vermektedir. İşsiz kalan kişilere sağlanacak olan destek korona virüs salgınında ekonominin zayıflamaması ve kişilerin geçiminin normal düzeyle olması amaçlanmaktadır. Bu kapsamda devlet, işsiz kalan vatandaşlarına aylık bağlayacaktır. Aylık olarak sağlanan destek 1.700 TL ile 4.000 TL arasında olmaktadır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın toplantı sonrasında yaptığı açıklamalara göre 1 Nisan ve 5 Nisan arasında 2 milyon dar gelirli aileye 1.000 liralık nakit desteğe benzer bu defa 2 milyon 300 bin haneyi ilgilendiren maddi destek tarihleri henüz netleşmemiş olup önümüzdeki günlerde açıklanacaktır.

İşsizlik Aylığı Başvuruları

Korona virüs salgınında artışın gözlemlenmesinin ardından yayılma hızının en alt seviyelerde olması için sosyal ortamlara kısıtlama gelmiş, işyerleri kapatılmış böylelikle birçok kişi işsiz kalmıştır. Korona virüs sürecinin sağlık alanında olduğu gibi ekonomik alanda da zorlu geçmemesi adına devlet birden fazla tedbirler de almıştır. Bu sayede korona virüs nedeiyle işsiz kalmış vatandaşlar devletten işsizlik maaşı alabilecek.

Korona virüs sürecinde işsiz kalanlara verilecek olan aylık işsizlik maaşı başvuruları:

üzerinden gerçekleştirilebilir. Başvurular elektronik olarak ortamda yapılabildiği gibi İşkur üzerinden İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Başvurusundan da yapılabilmektedir. Başvuruda bulunulması ve işsizlik maaşının alınabilmesi için başvuru şartlarının yerine getirilmesi kredihaberler.com gerekiyor. İstenen şartlar ise; SGK prim ödemesi, çalışma ve başvuru süreci ile ilgilidir. bu şartların sağlanması durumunda işsiz kalan vatandaşlar en az 6 ay olacak şekilde işsizlik maaşı alabileceklerdir. İşsizlik maaşı alabilmek için sağlanması gereken koşullar aşağıdaki gibidir:

  • Korona virüs nedeniyle kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
  • Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak
  • Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
  • Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak.

Bu şartlar sağlandığı takdirde gerekli yerden başvuru yapılmasının ardından işsiz kalan vatandaşlara işsizlik ödeneği olarak 1.177 TL aylık bağlanmaktadır. Bu rakam en fazla 2.354 TL olarak değişmektedir. Bu rakamın artma nedeni ise maaşa göre değişmesidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.