DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Kömür Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır? Şartları Nelerdir?

Kömür yardımı Nasıl Alınır? Kimler Kömür Yardımından yararlanır? Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına ilişkin kanun ile muhtaç ailelere verilecek olan yakacak devlet desteği başvuruları nasıl yapılır? Detaylar haberimizde.

Kömür Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır? Şartları Nelerdir?
14.04.2020
A+
A-

1 Ocak 2020 tarihinde uygulamaya konulan Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararına ilişkin  Resmi Gazete‘ de yayınlanan kanun ile muhtaçlık kriterine uygun yardımlardan yararlandırılacak ailelerin tespit yapılarak kömür yardımları 2020 yılında da verilmeye devam etmektedir.

2020 yılında muhtaç ailelere kömür dağıtım takvimine göre belirlenen illerde belirlenen miktarlarda kömür dağıtımları yapılmaya devam ediliyor. Mart, Nisan, Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım, Aralık aylarında 81 ilde belirlenen muhtaç ailelere kömür yardımları bedelsiz olarak belirlenen miktarlara göre  belirlenen takvime göre yapılmaya devam ediliyor.

İlgili kanuna göre kömür yardımından faydalanmak isteyen vatandaşlarımız Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına başvuru yapacaktır. Kömür yardımı olarak dağıtılacak olan kömürlerin miktarları ailede yaşayan kişi sayısına göre, yaşanılan yerin iklim koşulu göz önünde bulundurularak ve ayrıca kömürün ısıl değeri de dikkate alınarak yapılmaktadır. Bu miktar Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından her yıl belirlenir. Kömürleri teslimatları ailelerin ihtiyaçları nispetinde yapılır.

Kömürler  TKİ ve TTK tarafından temin edilir. Türkiye kömür işletmeleri tarafından belirlenen sevkiyat programı dahilinde belirlenen illere yapılır.

Kömür Yardımı Başvuru Dilekçesi

Devlet destekli yakacak yardımları arasında muhtaç ailelerin ısınması için dağıtılan kömür yardımlarına başvuru yapmak isteyen ihtiyaç sahibi aileler öncelikle başvuru dilekçesi doldurması gereklidir. Başvuru dilekçeleri her kurumun belirlediği mevzuata göre değişiklik gösterebilir her kurum kendi prosedür ve evrakları talep ederek başvuruları almaktadır.

Kömür Yardımı Başvurusu Nereye Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları haricinde kömür yardımı yapan diğer kuruluşlar ise; belediyeler, Sivil toplum kuruluşları, valilikler ve kaymakamlıklardır.

Kömür Yardımı Veren Kurumlar

  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları
  • İl/İlçe Belediyeleri (1 ton)
  • Sivil toplum kuruluşları STK ( belirlenen miktarlarda)
  • Valilikler
  • Kaymakamlıklar kömür yardımı yapan kurumlardır.

Belediyelerin Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Belediyelerin sosyal yardım politikaları kapsamında verdikleri gıda erzak nakit ve ayni yardımlarının yanında kış aylarında ısınma problemi yaşana muhtaç ailelere verdikleri kömür yardımları da bulunmaktadır.

Devlet yakacak yardımı odun kömür desteği haberimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Sivil Toplum Kuruluşları Kömür Yardımı Başvurusu

Her ilde bulunan STK lar belirledikleri muhtaç ailelere kendi listelerine göre kömür ve odun yardımı gibi destekler vererek ihtiyaç sahibi ailelerin yüzünü güldürmeye devam etmektedir.

Sizde bulunduğunuz ildeki STK lara başvuru yaparak yardım talebinizi iletebilirsiniz.

Devlet Kömür Yardımı Nasıl Başvurulur?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal yardımlaşma vakıflarına başvuru yapacak kişiler adına dosya oluşturulmaktadır. Başvuru sahibi adına önceden dosya açılmış ise bu liste üzerinden yardımlar ulaştırılacaktır. Dosyası olmayan kişiler ise bu durumda da başvuru dilekçesi ile müracaata bulundukları takdirde  dosyaya göre muhtaç aileler tespit edilerek vakıf tarafından hazırlanan listeye göre dağıtımlar yapılacaktır.

Sosyal yardımlaşma vakıfları haricinde muhtaç durumdaki kişiler mahalle muhtarlıklarına da müracaatta bulunurak ilgili kurumlardan yardım alabilirler. Mahalle muhtarlıkları sakinlerinin muhtaçlıklarını belgelemeleri için muhtaçlık belgesi çıkartır ancak kişi kuruma bu belge ile  başvuruda bulunduktan sonra durumlarının incelenmesini talep ederek kurumları yardımlarından yararlanabilir.

Kömür Yardımı Veren Kurumlara Başvuru

Dar gelirli, yoksul ve muhtaç aileler kömür yardımı için başvuru dilekçelerini Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına, sivil toplum kuruluşlarına, valilik, kaymakamlık ve belediyelere vererek talepte bulunabilirler.

Kömür yardımı başvurusunda bulunan ihtiyaç sahiplerinin T.C kimlik numarası yazılı olan kimlik belgelerinin aslı ve fotokopisiyle ve başvuru dilekçeleri ile birlikte ilgili kurum ve kuruluşlara şahsen giderek taleplerini iletmeleri gereklidir.  Başvuru dilekçesi kısaca yardım talebinin açıkça ifade edildiği kısa bir açıklama metni de yazılmalıdır.

Kömür Yardımı İçin Gerekli Başvuru Belgeleri Nelerdir?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, sivil toplum kuruluşları, kaymakamlıklar, valilikler ve bağlı olunan belediyelere başvuruda bulunanlardan talep ettikleri belge ve evraklar değişiklik gösterse de genel itibariyle şu şekildedir;

  • Başvuru sahibinin dolduracağı Başvuru dilekçesi
  • Başvuru sahibine ait TC nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Muhtarlıktan alınacak olan muhtaçlık belgesi gibi belgeler gerekli evraklardır.
  • Belgeler ile şahsen yardım veren ilgili kurum ve kuruluşlara başvuru yaparak yardım talebinde bulunabilirsiniz..

Kömür Yardımları Kimlere Verilir?

Devlet destekli kömür yakacak yardımları muhtaçlık durumları heyet tarafından onaylanan ihtiyaç sahibi ailelere verilir. Kömür yardımlarından yararlanabilmek için gerçekten ihtiyaç sahibi olunduğunun onaylanması gereklidir. Kişilerin emekli ya da herhangi bir işte düzenli maaş alıyor olması kömür kredihaberler.com yardımına engel değildir. Düşük gelirli ve muhtaç ailelerin talep etmeleri halinde kurumlar tarafından verilen kömür yardımlarından yararlanabilmeleri mümkündür.

Gelir durumu iyi olan ailelere kömür yardımı verilmez. Kişinin başka bir evde kira geliri elde etmesi de kömür yardım almasına engel teşkil eder. Kişinin kışlık doğalgaz ve merkezi sistem ile ısınması halinde de kömür yardımı verilmez.

Devlet Destekli Kömür Yakacak Yardımı İçin Gerekli Olan Şartlar Nelerdir?

1 Ocak 2020 tarihinde uygulamaya konulan Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına İlişkin Cumhurbaşkanı Kararı ile evlerine dağıtımı yapılacak kömürlerin ne kadar olacağı aile sayısı; bölgenin iklim koşullarına göre değişiyor. Kömür desteği alacak olan muhtaç durumdaki ailelere yaşadıkları il ya da ilçelerde yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından belirlenerek yardımlardan faydalandırılır. Bu kömür yardımları yine yaşadıkları il ve ilçe belediyeler ve mahalle muhtarlıkları da muhtaç ailelerin tespit çalışmalarında yer alır.

Kömür yardımlarından faydalanabilmek için hane içinde kaç kişinin yaşadığı ve hanedeki kişi başına düşen aylık gelirin asgari ücretin 3’te 1′ i kadar yani 701.32 TL olması gereklidir. Hane kişi başına geliri Asgari ücretin 3/1 kadar gelire sahip olan dar gelirli yoksul ailelerin mahalle muhtarlıklarının verdiği yoksulluk listelerinde yer alması gereklidir. Mahalle muhtarları tarafından yoksul durumdaki ailelerin kredihaberler.com ekonomik ve sosyal açıdan muhtaç durumda olduğu teyit edilmesi sayesinde devlet desteklerinden yararlandırılır.

Kömür Yardımları Ne Zaman Dağıtılır?

Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu ve Türkiye Taşkömürü Kurumunun  Genel Müdürlükleri tarafından uygun görülen sevkiyat tarihlerine göre belirlenen program kapsamında dağıtımları yapılır. Dağıtım sırası kişilerin ihtiyaçlarının aciliyetlik durumuna göre listelendikten sonra bu listeye göre SYDV aracılığıyla adrese teslim şekilde dağıtımlar en geç 1 ay içinde dağıtımı tamamlanır. Kömürler üzerinden para ile satılmaz ibaresi bulunur çünkü kömür yardımı dağıtımı yapılan kömürlerin satışı yasaklanmıştır.

Kömür Yardımı Sorgulama

Devlet destekli olarak her ilde belirlenen miktarlarda yapılan kömür yardımlarına başvuru yapan kişiler bu yardımları e-devlet üzerinden de sorgulayabilirler. E-devlet üzerinden sosyal yardım bilgilerinizi sorgulamak isteyenler; TC kimlik numarası ve geçerli şifrelerini yazarak e-devlet kapısına giriş yapıp sosyal yardım bilgileri sorgulama ekranından yapabilirler. Yine kimlik numarası ile vakıflara yapılacak başvurular ile sorgulama yapılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.