Kira Yardım Nasıl Alınır? Başvuru Şartları

Devlet Koronavirüs salgını nedeniyle birçok alanda verdiği destekler devam ediyor. SYDV tarafında dar gelirli vatandaşların kira ödemelerinde yardımcı olmak adına verilen kira yardımları için başvuran kişiler gerekli şartlara uyum sağlamaları durumunda devletten kira yardımı alabiliyor. Yine deprem riskine karşı evleri risk durumunda olan başvuru sahiplerinin mağduriyetlerini gidermek için 1 ay boyunca 960 TL ‘ ye varan kentsel dönüşüm kira yardımı teşviği de verilmektedir. Kira yardımı nasıl alınır? kimler kira yardımından faydalanacak tüm soruların yanıtları haberimizde..

Kira Yardım Nasıl Alınır? Başvuru Şartları
02.04.2020
A+
A-

Koronavirüs salgını nedeniyle alınan sağlık tedbirleri kapsamında sosyal ortamlarda etkileşimin yasaklanması ile birçok işyerinin faaliyetlerini durdurulmuş işverenler işçi çıkartmak zorunda kalmıştı. Firma sahipleri, işveren ve esnafların ve vatandaşların salgından olumsuz etkilenmesi ile elektrik, doğalgaz faturaları, kira ödemeleri de yapılamıyacak hale gelmiştir. Kiracıların oldukça merak ettiği konular arasında devlet kira yardımı verip vermeyeceği kira yardımının nasıl alındığı gibi konular gündeme geldi.

Devletten Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Devlet kira yardımlarını 2020 yılında da vermeye devam ediyor. Devletten kira yardımı alabilmenin ise belli başlı şartları bulunuyor. Kira yardımı nedir? Kira yardımından kimler yararlanır bu  soruların oldukça arandığı şu günlerde aydınlatıcı niteliğinde detaylar haberimizde.

Devletin Verdiği Kira Yardımından Kimler Yararlanacak?

Korona virüs nedeniyle alınan ekonomik tedbirler kapsamında Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan Ekonomik Kalkınma paketi kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere 2 milyar kaynak ayrıldığı açıklanmış ve 2 milyar kaynaktan sosyal yardımlardan yararlanan ailelere kredihaberler.com desteklerin verileceği açıklanmıştı. Aile, Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, sosyal yardım ödemelerinin Nisan ayının ilk haftasında ödemelerin tamamlanacağını  açıkladı. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk: Sosyal yardımlarda ek 2 milyar liralık kaynağın dağıtımında, şartları taşıyan ihtiyaç sahibi hanelere Nisan ayının başında  1000 TL  nakit destek verileceğini belirtmişti.

Peki en alt kesime verilecek olan devlet yardımları nasıl alınır? Devlet kimlere yardım ediyor?  Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yardımları nelerdir?

Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarının yaptığı yardımları;

Aile Yardımları Sağlık Yardımları kapsamında verilen yardımlar aşağıdaki gibidir;

 • Gıda yardımı
 • Barınma
 • Sosyal konut projesi
 • Yakacak yardımları
 • Elektrik tüketim desteği
 • Çoklu Doğum Yardımı
 • Doğum Yardımı
 • Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardımlar
 • Evde Bakım Yardımı
 • Engelli Yardımı
 • 65 Yaşlılık Aylığı
 • İstihdam Yardımları
 • Kronik Hastalara Yönelik Elektrik Desteği Programı
 • Muhtaç Asker Ailesi Yardımı
 • Öksüz Yetim Aylıkları
 • Şartlı Eğitim (ŞEY) ve Şartlı Sağlık (ŞSY) Yardımı
 • Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Yardım

Bu sosyal yardımlardan yararlanan ailelere 1000 TL nakit destekleri verilecek olup başvurular herhangi bir kuruma yapılmaksızın Bakanlık tarafından tespit yapıldıktan sonra oluşturulacak listeye göre ihtiyaç sahibi aileler tespit edilerek 1 Nisan’ dan itibaren PTT kanalı aracığıyla yapılacaktır.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kira Yardım Sorgulama

Bakanlık tarafından en alt kesime yapılacak olan sosyal yardımların konuları ve bu yardımların başvuruları aşağıdaki linkler üzerinden yapılacaktır.

Sosyal Yardımlaşma Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Korona virüs salgını nedeniyle para sıkıntısı yaşayan ve maddi anlamda zor süreçten geçen ailelerin kira paralarının karşılanması amacı ile pek çok kurum ve kuruluş tarafından kira yardımı verilmektedir. Bu yardımı yapan kuruluşlar ise;

 1. Sosyal Yardımlaşma kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına Bağlı Müdürlükler tarafından,
 2. Kaymakamlıklar bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları,
 3. Belediyelerden,
 4. Çevre ve Şehircilik Bakanlığından, (Büyükşehirlerde 960 TL’ ye varan kira yardımları yapılmaktadır.)
 5. Sivil Toplum Kuruluşları
 6. Özel Vakıflar ve dernekler
 7. Gönüllü kuruluşlar ya da şahıslar tarafından kira yardımı yapılmaktadır.

18 Ay 960 TL Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ da kira yardımında bulunmaktadır.

Deprem riski taşıyan, yıkılma ihtimali bulunan binalar için yıkım kararı çıkarılarak binaların tahliye edilmesi sebebi ile içerisinde yaşayan vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi amacı ile kira yardımı tutarları 595 TL ile 960 TL arasında değişmektedir.

Öncelikle belirtmemiz gerekir ki kira yardımları koronavirüs sebebiyle değil kentsel dönüşüm sebebiyle tahliye edilecek olan ev sahiplerine bu süre içinde başka  bir evde kalacakları süre için verilen bir yardım türüdür. Başka bir deyişle kiracılar oturdukları evin sözleşmesi yapıldıktan sonra o evin riskli yapı  ve kentsel dönüşüme girdiğini ve  o evin oturmak iççin uygun olmadığını ve yıkılması gerektiği ve evin tahliye edilmesi gerektiği gibi durumlarda kiracılara kira yardımı yapılmaktadır. Bu gibi durumlarda devlet kat malikin ve kiracılara mağdur olmaması için bazı teşviklerde ve yardımlarda bulunmaktadır. Eğer malik binanın içinde kendisi yaşıyor ise 18 ay boyunca malikin başka eve taşındığı kiranın ücretini karşılıyor. Yine tahliye edilecek olan binanın içerisinde kiracı yaşıyor ise binaya sadece 1 aylık taşınma masrafları adı altında bir aylık kira bedelini vermektedir.  Yani kiracıya kendisine başka bir ev bulmasını ve taşınma masraflarını ben ödüyorum diyor devlet burada kiracıya bir aylık kira kadar teşvik bedeli veriyor ama yıkılacak olan binanın içerisinde ev sahibi oturuyorsa ona da başka eve taşınması gerektiğinden on sekiz aylık kira ücreti kadar yardım verilmektedir. Bu yardımı almak için mutlaka başka bir evde kiracı olarak oturduğunu belgelemek zorundadır. Ayrıca kira alacağını devletten alabilmek için malikler biraraya gelip müteahhitle anlaşıp sözleşme yaptıkları zaman kredi başvurusunda bulunduklarında o kişilere kredinin çıkmamış olması gerekiyor. Yani kentsel dönüşüm için kat maliklerine ya kredi ya da kira yardımı veriliyor. Kredi alacak olanlar geri ödeme yaparken kira yardımları ise geri ödemesizdir.

Kira yardımı kanunu‘ na göre Riskli yapıların yıktırılmasına ve bunların bulunduğu alanlar ile riskli alanlar ve rezerv yapı alanlarındaki uygulamalarda, öncelikli olarak malikler ile anlaşma yoluna gidilmesi esastır. Anlaşma ile tahliye edilen yapıların maliklerine veya malik olmasalar bile kiracı veya sınırlı ayni hak sahibi olarak bu yapılarda ikamet edenlere veya bu yapılarda işyeri bulunanlara geçici konut veya işyeri tahsisi ya da kira yardımı yapılabilir.

6306 sayılı kanun kapsamında Afet Riski Altında Kalan Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’un 5 ve 16. maddeleri kapsamında  müracaatların bağlı bulunulan ilin belediyelerine yapılması gerekiyor. Belediyede görevlilerin yapacakları yerinde incelemeleri sonunda kişilerin kira yardımı almaları uygun görülmesi halinde kira yardım yapılıyor. Yine kira yardımları sadece konutlar değil iş yerleri de değerlendirilmektedir. Yardım tutarları ise Bakanlık tarafından belirlenmektedir.

Belediyelerin Kira Yardımları Nasıl Alınır?

Belediyeler tarafından verilen kira yardımları illere göre değişiklik gösterir. Büyükşehirlerde bu tutar 960 TL olurken bazı illerde 595 TL olarak değişir.

Belediyeler aracılığı ile yapılan kira yardımlarına başvuran aileleri durumları belediyelerde bulunan Sosyal Yardım birimlerinde görevli belediye personelleri tarafından yerinde inceleme yapılarak olumlu olarak değerlendirilen kişilere kira yardımı verilmektedir Belediyeler dışında kira yardımı yapan pek çok kurum bulunmaktadır.

Belediyeden Kira Yardımı Almak İçin Gerekli Şartlar

Kira yardımlarının verilmesi için bazı şartlar da sağlanması gerekiyor.

Başvuru yapan kişinin üzerine kayıtlı herhangi bir mal varlığı bulunmaması ilk şartlar arasında yer alıyor.

Kira yardımına müracaat eden kişinin sigortalı olarak herhangi bir işte çalışmıyor olması da sağlanması gereken şartlar arasında. Yine kişinin emekli maaşı, dul ya da yetim aylıklarından yararlanmıyor olması ve maaş almıyor olması yani düzenli gelire sahip olmaması gerekiyor. Yoksulluk sınırı altında olan ve işsizlik maaşı almayan kişilerin başvuru sonucunu olumlu olarak değerlendirilir.

Başvuruda bulunan kişilerin T.C. kimlik fotokopisi, eve ait ikametgah belgesi  ve gelir testi yapılan gelir belgesi  ile birlikte muhtarlığın verdiği fakirlik belgesi ile birlikte;

Kira yardımına başvurular ilde bulunan Kaymakamlık binalarına ve Valilikler bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılması gereklidir, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerekli şartları taşıyan kişilere yerinde incelemeler sonucunda kira parası verilecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.