İşsiz Kalanlara 1.700 – 4.000 TL. Arası Aylık Verilecek!

Coronavirüs diğer adıyla Covid-19 tüm dünya ülkelerini etkilediği gibi Türkiye’yi de etkisi altına almıştır. Günden güne artan vaka sayısı ile virüsün yayılımının fazla olacağı mekanlara gelen kısıtlama ile işyerleri kapatılmış ve birçok kişi işsiz kalmıştır. Sağlık açısından oldukça zorlu geçen bu süreçte ekonomik açıdan da zorlu geçmemesi adına devlet birçok tedbirler almıştır. Bu tedbirler ve vatandaşlara sağlanan destekler yazımızda..

İşsiz Kalanlara 1.700 – 4.000 TL. Arası Aylık Verilecek!
30.03.2020
A+
A-

Coronavirüs salgını nedeniyle tüm Türkiye’de alınan sık tedbirlerde Devlet, vatandaşlara destek vermeye devam ediyor. Vaka sayısının git gide artmasıyla birlikte birçok kısıtlamalar gündeme getirildi. Vatandaşın birinci dereceden sağlığını etkileyen Covid-19, ekonomi alanında da sorunlar yaratmaktadır. Yaşanan ekonomik sıkıntıların önüne geçebilmek için devlet, geçtiğimiz günlerde koronavirüs ile mücadele paketleri açıkladı. Eğitim başta olmak üzere kamu, özel sektör ve birçok esnafın etkilendiği coronavirüs salgınında devlet, işsiz vatandaşlarına yönelik bu süreci en az zararla geçirmesi adına önlemler aldı. Alınan tedbirler hakkında detaylı bilgi yazımızın devamında..

İşsiz Kalan Vatandaşlara Destek Devletten

Coronavirüs salgını nedeniyle ülke çapında hayat durmuş vaziyete gelirken işyeri sahipleri kapattıkları işyerlerinde çalışanlarının da işine son veriyor. Yaklaşık 3 haftadır alınan sıkı tedbirlerde işyerini kapatan ya da işletmesindeki çalışan sayısını en aza düşürülen işyerleri oldukça fazladır. Coronavirüsün getirdiği işsizlik ile işsiz kesim gün geçtikçe artmaktadır. İçişleri bakanlığının yayınlamış olduğu genelgelerde birçok sektör kapalı kalmak durumunda kalmıştır. Böylelikle işsizlik olduğundan fazla şekilde seyretmiştir.

Devlet, coronavirüs ile mücadelede işsiz kalan vatandaşlarına yönelik destekler vermektedir. İşsiz kalmış olan vatandaşlara sağlanacak olan destek bu süreçte ekonominin durmamasını ve vatandaşın geçimini sağlamasını hedeflemektedir. Devlet tarafından işsiz kalan kişilere aylık bağlanacaktır. Aylık olarak verilecek olan destek ortalama 1.700 TL ve 4.000 TL aralığında olacaktır. Bunun yanında belediyeler sularını hiçbir şekilde kesmeyecektir. Dar gelirli ailelere yönelik verilen desteklerde koronavirüs ile mücadelede her belediyeye 3 milyar liralık bütçe aktarılacaktır. Böylelikle belediye işlerinde aksama yaşanmayacak ve vatandaşlar bu süreçte evlerinde kalarak su sorunu yaşamayacaktır. Ayrıca dar gelirli 2 milyon aileye 1.000 TL nakit destek 1 Nisan 2020 tarihinde verilecektir. Devlet coronavirüs ile mücadele vatandaşlarının mağdur olmaması için bu desteklerin yanında ekonomik anlamda birçok desteklerde sağlamaktadır. Örneğin asgari ücretlilere vereceği destek toplamda 7 milyar TL’dir. Geçtiğimiz günlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının açıklamalarına göre Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına aktarılan kaynak 180 milyon TL’ye çıkarmıştır.

Geçtiğimiz hafta coronavirüs ile mücadelede sağlık çalışanlarının önemine vurgu yapılmıştı. Devlet, sağladığı desteklerde sağlık çalışanlarını da unutmadı. Tüm sağlık çalışanlarının performans ödemeleri üç ay boyunca geçerli olacak şekilde üst tavandan yapılacaktır. Sağlık çalışanlarına ayrılmış olan yeni kaynak ise 5,7 milyar TL’dir. Bu kaynak ile coronavirüs mücadelesinde çalışan, emek gösteren tüm sağlık çalışanları yararlanacaktır.

Ekonomik alanda destekler devletten, evde kalmak vatandaştan. #EvdeKalTürkiye

YORUMLAR
  1. Şahin dedi ki:

    Bunun için nereye başvuracağız