İBB Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kart Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yardım başvurusu nasıl yapılır? Başvuru formu nasıl doldurulur? İBB Sosyal yadım çeki kimlere veriliyor? Hangi telefon numarasından ulaşılabilir, Edirnekapı sosyal hizmetler ve belediyenin durumu olmayan ailelere yapmış olduğu tüm destekler haberimizde.

İBB Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? Kart Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?
13.04.2020
A+
A-

Korona virüs salgınında mücadele kapsamında ihtiyaç sahibi vatandaşlara birçok destekler, yardımlar faaliyete geçirildi. Belediyelerde yardım kampanyalarını başlatarak vatandaşların bu süreçte olumsuz etkilerinden zarar görmesini engellemeyi amaçlamıştır. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da salgın nedeniyle dar gelirli ihtiyaç sahibi vatandaşlara gıda ve barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanabilmesi gibi yardım kampanyaları başlatmıştır. Geçtiğimiz yıllardan bu yana devam eden gıda koli yardımlarına ilave olarak 2014 yılından günümüze kadarda kart sistemi uygulanmaya devam etmektedir. Sosyal yardım kullanımı belirli şartlar doğrultusunda verilmekte ve her yılın belirli aylarında denetimi yapılan kartlara uygun koşullar sağlandığı takdirde sosyal yardım kartları yeniden ihtiyaç sahibi ailelerin kullanımına açılmaktadır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesine Yardım Başvurusu Yapabilirsiniz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihtiyaç sahibi vatandaşlarına çeşitli yardımlarda sunmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün katkılarıyla beraber sosyal yardımlar devam etmektedir. Dar gelirli, ihtiyaç sahibi ailelere Sosyal İşler ve Yardım Esasları Yönetmeliği kararı ile gıda, barınma ve giyim gibi temel ihtiyaçların karşılanması amacıyla sosyal yardım kartı verilmektedir. Bu hizmet, gizlilikle ve belediyenin imkanları doğrultusunda sosyal yardım hizmetlerinin devamlılığı için başlatılan sosyal yardım kart hizmetidir. Sosyal yardım kartından yararlanmak isteyen kişiler başvurularını yapmaları kredihaberler.com ardından belediyede yetkili kişiler tarafından araştırılmaya tabii tutulurlar. Araştırmaların sonucunda kart almaya uygun şartlar tespit edildiğinde vatandaşlar sosyal yardım kart hizmetinden yararlanabilmektedir. Sosyal yardım kart hizmeti 2006 yılından bu yana koli yardımı şeklinde gerçekleştiriliyordu. 2014 yılından itibaren kart sistemiyle yardım ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılmaya devam etmektedir. 2020 yılı sosyal yardım kart başvuru, başvuru süreci ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi sosyal yardım kartı hakkında tüm bilgilere haberimizden ulaşabilirsiniz.

İBB Sosyal Yardım Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesinin geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da ihtiyaç sahibi vatandaşlarına sunduğu İBB sosyal yardım kartı başvurusu iki yoldan yapılmaktadır. Başvurulardan ilki telefon ile ikincisi ise bireysel başvuru ile yapılmaktadır.

 1. Telefonla İBB Kart Başvurusu: Telefon ile başvuruda ALO 153 no’lu beyaz masanın ya da 0212 444 00 93 no’lu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının aranması ile birinci başvuru tamamlanır. Genelde ALO 153 beyaz masa başvuruları, İBB Başkanlığı hattının yoğun olmasıyla aranmaktadır. Fakat korona virüs nedeniyle fiziki müracaat yerine telefon ile başvuru yapılması daha yerinde bir karar olacaktır.
 2. Bireysel İBB Kart Başvurusu: Telefon ile yapılan başvuru haricinde fiziki müracaatta bulunan başvuru ise bireysel başvuru yöntemidir. Muhtarlıklar, Sivil Toplum Kuruluşları ve Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğüne bağlı Kadın Koordinasyon Merkezlerinden yapılmaktadır.

Sosyal Yardım Kartı Alabilmenin Şartları Nelerdir?

Sosyal yardım kartı alabilmek için belirli şartların sağlanması gerekir. Başvuruda bulunduktan sonra Belediye tarafından görevli kişiler başvuran kişi hakkında araştırmaya girer. Araştırmalar sonucu olumsuz herhangi bir şeyle karşılaşılmadığında kart, ihtiyaç sahibi kişilere teslim edilir.

Sosyal Yardım Kartı kimlere verilir?

 • Eşi vefat eden kişilere,
 • Maaş geliri olmayan kişilere,
 • Aile nüfusunun fazla olmasıyla geçimini sağlayamayan kişilere,
 • Sağlık sorunları olan bu nedenle yardıma muhtaç olan kişilere,
 • Taşınır ya da taşınmaz mal varlığı olmayan kişilere verilmektedir.

Yukarıda belirtilen maddelerin aksine mal varlığı olan ya da geçimini rahatlıkla sağlayan kişilere İBB sosyal yardım kartı verilmemektedir. Başvuru yapılmasının ardından başvuru, Belediye Başkanlığına iletilir. Belediye Başkanlığınca değerlendirilmeye alınan başvurularda inceleme sonucunda kart talebi olumlu yanıtlanırsa kart başvuran kişiye teslim edilir. Aksi takdirde yanlış ve asılsız başvurular dikkate alınmamaktadır. İBB sosyal yardım kartlarından faydalanmak için Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden detaylı bilgi almak ve başvurmak için tıklayınız. 

Kart Başvuruların Sonuçlanması: Sosyal yardım kartı başvurularını sonuçlanması yaklaşık 6 – 7 ay sürmektedir. Değerlendirme ve sonuç süresinin uzunluğu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına yapılmış olan yanlış ve asılsız başvurulardır. İhtiyaç sahibi aile ve doğru başvuruların tespit işlemleri bu uzun sürmekte ve bu nedenle kart başvurularına yanıt uzun sürebilmektedir.

İBB Sosyal Yardım Kart Teslim Süreci

İki yoldan gerçekleştirilen sosyal yardım kart başvurusu yapılan inceleme ve değerlendirmelerin ardından ihtiyaç sahibi kişilerin tespiti anlaşıldığı gibi kart başvuruda beyan edilen adrese teslim edilecektir. Sosyal yardım kart teslim süresi üç (3) iş günüdür. Kart teslim süreci başvurusunun onaylanmasından sonra adrese teslim için postaya verildiği tarih ile başlamaktadır. Başvuran kişi kart tesliminde evde olmadığında başvuran kişinin yakınına teslim edilebilmektedir. İBB sosyal yardım kartlarına her ay düzenli bir şekilde para aktarılmakta böylelikli muhtaçlığı tespit edilen kişilerin ihtiyaçları her ay düzenli bir şekilde karşılanmaktadır.

Sosyal Yardım Kartı Kullanım Alanları

Sosyal yardım kartlarının kullanılabilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile mağazalar arasında anlaşma olması gereklidir. Belediyeden alınan sosyal yardım kartını okuyabilecek POS cihazı bulunmayan marketlerde alışverişin gerçekleştirilmesi mümkün değildir. Aşağıda İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile anlaşmalı sosyal kartın geçerli olduğu 9 market bulunmaktadır. İBB’nin anlaşmalı olduğu marketler:

 • Şok Marketler
 • Kim Market
 • Çağrı Marketler
 • UCZ Market
 • Migros Şubeleri
 • Carrefour Şubeleri
 • Onur Market
 • Rammer Market
 • Happy Center

Korona virüs nedeniyle başlatılan İBB yardımlarında yararlanmak ve başvurmak için tıklayınız.

İBB Sosyal Yardım Kart Limiti 2020

Sosyal yardım kart limiti ihtiyaç sahibi kişilere göre değişiklik göstermektedir. Kartın limiti 3 kategoriden oluşmakta. Bunlar düşük, orta ve üst düzey limitlerdir. Sosyal yardım kart limiti Belediye görevlileri tarafından araştırmaları sonucu belirlenmektedir. Araştırma ve değerlendirmelerin sonucunda ihtiyaç sahipliği derecesine göre 3 kategori halinde sunulan limitlerden birinden yararlanılabilmektedir. Limitler standarttır buna göre;

 • 50 TL
 • 100 TL
 • 150 TL

olarak belirlenmiştir. Sosyal yardım kart başvuruları devamlı alınmakta ve dar geliri ihtiyaç sahibi ailelere belirlenen şartlar taşındığı takdirde her ay düzenli olarak yukarıdaki rakamlar kartın hesabına yatmaktadır. İlk yüklemede kartın hesabına 200 TL yatmakta sonraki aylar ise 3 kategori halinde belirtilen rakamlar yatmaktadır.

Sosyal Yardım Kartları Ne Zaman Kullanıma Açılıyor?

Sosyal yardım kartlarının düzenlenmesi Aralık ayında yapılmaktadır. Kartların denetimi ve düzenlenmesi yaklaşık 2 – 3 aylık bir süreyi almıştır. Düzenleme sürecinde kartlar kullanıma kapalı durumdadır. İletişim olarak verilen cep numarasına yetkili kişiler denetim sonucu kredihaberler.com kişiye bildirmektedir. Kartlar 15 Mart ve 20 Mart tarihleri arasında kullanıma açılmıştır. Düzenleme sürecinde kartın kullanıma kapalı olduğu süre kadar 2 – 3 aylık ücret kart açıldığında hesaba yatırılacaktır. Karta yatırılan paranın kullanılması 24 saat geçmesiyle gerçekleşmektedir. İBB Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün iletişim bilgileri için tıklayınız.

YORUMLAR
 1. Lale dedi ki:

  Su an çalışmiyorum 3 aylık kira mi veremedim oyüzden hem paraya hemde gıdaya ihtiyacım var

 2. Kkemal dedi ki:

  Yardim

 3. Kerem acar dedi ki:

  İhtiyaç kart baş vurusu

 4. Emine dedi ki:

  Ihtiyac

 5. Rukiye Sönmez dedi ki:

  Benim ihtiyacim var madurum ben neden bu ülke böyle neden bu insanlar böyle 9 yildir evliyim cocugum olmuyo belediye yardirmlarimi ret ediyo kiradayim ne bicim belediye nasil anlayis siz zengine vermeye devam edin

  1. Rukiye dedi ki:

   Madurum ben sesimi kime duyacak bu ülkede

  2. Sevim dedi ki:

   Berhaba koliye ihtiyacım var sizlerden eşim çalışmıyor iki çocuğum var gelirim yok kiradayım yardımcı olun

 6. Pınar dedi ki:

  Kackere başvurdum halde dönüş yapılmadı