Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Kiralanması İçin Başvurular Sona Eriyor

Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Kiralanması İçin Başvurular Sona Eriyor

30457 sayılı Milli Emlak Genel Tebliği Resmi Gazete’ de yayınlanmış ve hazine arazilerinin kiralanacağı duyurulmuştu. Başvurular 19 Kasım’ da ona erecek. 90 bin kişinin başvuru yaptığı süreç 19 Kasım’da sona eriyor. Detaylar haberimizde.

Milli Emlak Genel Tebliği’ ne göre hazine arazilerini kiralamak isteyenler başvuru süresi içerisinde idareye başvuracak ve başvurular 3 ay sonra sonuçlanacaktır. Bu ilandan sonra konuya vatandaşların ilgisi çığ gibi büyüdü. Şu ana kadar 90 bin başvuru var. Son başvuru tarihi ise 19 Kasım olarak belirlendi.

Son Başvuru Tarihini Kaçırmayın

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Proje 218 bin kişiyi ilgilendiriyor. Şu ana kadar alınan başvuru sayısı 90 bin. Proje için alınacak olan başvuruların 19 Kasım’ da sonlanması bekleniyor.

Kira Bedelleri Neye Göre Belirlenecek?

Kira bedelleri ilk yıl komisyon tarafından belirlenen ecrimisil bedelinin yarısı oluyor. Şayet ecrimisil bedeli yoksa, konu ile ilgili emsal niteliği taşıyabilecek bir taşınmazın cari yıldaki ecrimisil bedelinin yarısı olabiliyor. Şayet ecrimisil bedeli hesaplanamıyorsa bir önceki cari yıla ait TÜİK tarafından Tarım- ÜFE değişim oranı dikkate alınıyor. Şayet bedelin tüm bu düzenlemelere göre bulunmaması durumunda komisyon tarafından bir tutar belirlenecektir.

Kira sözleşmelerinin 1 yıldan uzun olması durumunda söz konusu bedeller Tarım Ürünleri Üretici Fiyat Endeksi dikkate alınarak artırılacaktır.

Devir Yasağı Var

Kira sözleşmelerinin düzenlenen tebliğe aykırı olmaması gerekiyor. Düzenlenen bu sözleşmeler hiçbir surette devredilemez. Başvurular bireysel yapıldığı için sözleşmeye farklı bir şahsın eklenmesi veya ortak olması mümkün değildir. Sözleşmede kiralanacak yer ile ilgili tüm sınırlar çizilecektir. Bu sınırların dışına çıkılması mümkün değildir.

Hak sahibi olanların daha evvel ecrimisil borçları varsa bunları ödemesi gerekmektedir. Ya da bu borçların taksitlendirilmiş olması dikkate alınır. Şayet hak sahibi vefat ederse , yeni hak sahibinin belirlenmesinde mirasçı ile muris dikkate alınacaktır. Kullanımı devam eden mirasçı hak sahibi olur.  Kiralama hakkını elinde bulundurmayan üçüncü kişilere kiralama hakkının devredilmesi mümkün olmamaktadır.

BENZER HABER:  2019 Yılında Devlet Destekleri Verecek Kamu Kurum ve Kuruluşları

Kiralanan alanların 10 yıl içerisinde ağaçlandırılmasına izin veriliyor. Düzenleme ile birlikte tarımsal amaçla kullanılacak olan hazine arazileri kiralanabiliyor.

Son başvuru tarihini kaçırmayın!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
100237
USD/EUR
1,1022
Amerikan Doları
1,55543
Euro
6,5049
İngiliz Sterlini
7,3683
Japon Yeni
5,488
Rus Rublesi
1,4828
SA Riyali
1,3702
Altın
0,60892
Son Güncelleme: 21.09.2019 03:33
  • YENİ
  • YORUM