Gençlere İş Kurmak İçin 150 Bin Lira Devlet Desteği Verilecek!

Gençlere İş Kurmak İçin 150 Bin Lira Devlet Desteği Verilecek!

Gençlerin kendi işini kurması ve ticaret hayatına atılmaları amacı ile 150 bin lira devlet desteği veriliyor. Sermaye sıkıntısından dolayı kendi işini kuramayanlar için uygulanan destek KOSGEB tarafından veriliyor.

İş Kurmak İçin KOSGEB Desteği Nasıl Alınır?

Girişimciliğin desteklenmesi, yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulması adına KOSGEB tarafından hazırlanan programlarda iş kuran vatandaşlarımıza destek sağlanıyor.  Girişimci destek programı kapsamında Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kurslarına katılan ve 32 saatlik uygulamalı olarak verilen bu eğitimin sonunda destek için başvuruda bulunan kişilere 50 bin lira geri ödemesiz 100 bin lira faizsiz toplamda 150 bin lira destek sağlanıyor.

İş Kurmak İçin Devlet Desteği Almanın Şartları Nelerdir?

 • Girişimcinin destek süresince başka bir kurum, kuruluş ve işletmede SGK hükümlerine tabi olarak çalışmıyor olması,
 • Girişimcinin tüzel kişi statüsünde kurulmuş her hangi bir işletmede %50’den fazla ortaklılığın bulunmaması,
 • Girişimcinin kuracağı işletme Türk Ticaret Kanununda tanımlı gerçek veya tüzel kişi statüsünde olması,
 • Girişimcinin başvuru tarihi itibari ile son 1 yıl içerisinde aynı faaliyet konusunda şahıs işletmesinin bulunmaması gerekirken,
 • Bu desteklere Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayanlar başvuru yapabilirler.

Kosgeb Genç Girişimci Desteği Nasıl Uygulanır?

Gençlerin başarılı bir işletme sahibi olmaları amacı ile verilen bu desteklerden yararlanmak isteyenler yapmak istedikleri iş ile ilgili iş planı hazırlamalıdır. Hazırladıkları planların Kosgeb birimlerince kabul edilmesi sonucunda Genç Girişimci Hibe ve Kredi imkanından yararlanmaları sağlanmaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken kosgeb başvurusu kabul edilenlere destek ödemesini parçalar halinde vermektedir.

 • İşletme Kuruluş Desteği adı altında gençlere 2 bin lira hibe verilmektedir. Verilen bu hibe ile açmak istediğiniz dükkanın ruhsat işlemleri esnasında harcamanız istenmektedir.
 • Kuruluş dönemi makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım giderleri gibi masraflarınızın giderilmesi adına geri ödemesiz olarak 18 bin lira hibe verilmektedir. Bu hibe ile iş yeriniz için gerekli olan makine ve teçhizat alımını faturalı olarak yapmanız istenmektedir.
 • İşletme giderleri desteği adı altında geri ödemesiz olmak üzere 30 bin lira hibe ödemesi yapılmaktadır. Bu ödeme bir seferde verilmemektedir. İşletmenizin kira, yakıt ve personel maaşı gibi ödemelerini yapmanız için verilmektedir. Bu ödemeyi aylık olarak 2 yıl boyunca aylık taksitler halinde alabilirsiniz. Bu sayede kosgeb gençlere dükkan açmak için 50 bin lira hibe vermiş olur.
 • Ayrıca teminat karşılığında kosgeb tarafından hibe alanların yararlanması amacı ile faizsiz kredi uygulaması bulunmaktadır. İşletmenin kuruluş tarihi itibari ile 2 yıl içerisinde alacağı makine ve teçhizat alımları için faizsiz olarak 100 bin lira kredi kullanımı sağlanmaktadır. İsteyenler bu imkandan da yararlanabilirler.
BENZER HABER:  Genç Girişimci 2019 Yılında 200 Bin TL. Hibe Müjdesi!

Kosgeb girişimcilik destek programı ile kendi işini kurmak isteyen gençlerimizin yararlanması adına verilen gençlere kosgeb hibesi ile hayalini kurduğunuz iş yerine sahip olabilirsiniz. İletişim merkezlerine başvurun, kursa katılın, sertifikanızı alın ve başvurun! Devlet destekleriyle kendi işinizi kurun!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
119802
USD/EUR
1,1021
Amerikan Doları
0,63497
Euro
7,9446
İngiliz Sterlini
5,5882
Japon Yeni
20,0826
Rus Rublesi
1,4029
SA Riyali
0,098
Altın
6,1
Son Güncelleme: 29.01.2020 02:58
 • YENİ
 • YORUM