DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Çok Bulutlu

Genç İşsizlere 75 TL. Destek Paketi Devletten 2018-2019

Genç İşsizlere 75 TL. Destek Paketi Devletten 2018-2019

Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından devlet destekli pek çok istihdam programı vardır. Her geçen gün yeni bir projeyi faaliyete başlatan İŞKUR, şimdilerde işsiz gençlere günlük 75 TL cep harçlığı veriyor. Proje kapsamında amaç üniversiteden yani mezun olup işsiz olan gençlerin işbaşı programlarına dahil ederek hem tecrübelerini ilerletmeleri hem de bir iş bulana kadar ekonomik olarak desteklenmeleri sağlamak. Özellikle son dönemde çoğu iş yerinin tecrübeli eleman aradığını farz edersek bu program çok yerinde bir tercih olmuş. Ayrıca askeri ücretliler de yine hazırlanan bu proje dahilinde 1208 TL alabilecekler. Peki bu projelerden kimler yararlanabilir? Üniversite öğrencilerine cep harçlığı kazandıran bu taslakta nereye nasıl başvuru yapmak gerekir?  İşte tüm bu soruların cevabını sizler için araştırdık.

İşsiz gençlere müjde! Günlük 75 TL kazanabilirsiniz

Türkiye İş Kurumu tarafından hazırlanan yeni taslakta artık üniversite öğrencileri işsiz kalmayacak. Özellikle günümüzde neredeyse her sektördeki firmaların tecrübeli eleman istemesiyle birlikte üniversite mezunları oldukça zorlanmaktaydı. İşte tam da bu alandaki sıkıntıyı fark eden İŞKUR, bu işe elini atarak çok güzel bir çözüm üretti. İş Başı Eğitim programı olarak hazırlanan projede çok farklı alanlarda gençler hem eğitim alarak tecrübelerini ilerletecek hem de ekonomik olarak desteklenecek. Bir nevi devlet tarafından kendilerine cep harçlığı veriliyor desek  aslında pek yanlış sayılmaz. Peki bu programdan üniversite öğrencileri yararlanabilir mi diye sormak istersek devlet bu konuyu da ele almış. Günlük 46,23 TL ödenek alarak öğrenciler de yine bu projeden yararlanabilmektedir.  Proje hakkında detaylı bilgiye ise aşağıda sizler için hazırlanmıştır.

Gençler için İş Başı Eğitim Programı

İşbaşı Eğitim Programı, gençler için istihdam hedefleyen bir nevi tecrübe kazandırmayı amaçlayan bir programdır. Proje kapsamında bilişim ve imalat sektörlerinde çalışan iş yerlerine ya da bu alandaki mesleklere en fazla 6 ay, bunun dışındaki sektörlere ise en fazla 3 ay olarak uygulanması kararlaştırılmıştır. Özellikle Siber güvenlik, bulut bilişimi, oyun geliştirme uzmanı veya kodlama tarzında hem çağımızın hem de geleceğin meslekleri olarak kabul edilen alanlardaki iş başı eğitimlerine katılan gençler için eğitim süresi 9 aya kadar çıkmaktadır. 18-29 yaş aralığındaki gençlerin yararlandığı bu programda, günde en az 5 ve en fazla 8 saat olmak üzere, haftada 6 günü aşmamak kaydıyla ve en fazla 45 saat çalışabileceklerdir. Programdan faydalanmak için ise aşağıdaki şartlara sahip olunması gerekmektedir.

 • Kuruma kayıtlı  ve işsiz olmak,
 • 15 yaşını tamamlamak,
 • İş verenle birinci ya da ikinci dereceden kan hısımlığı bulunmamak,
 • Programın başlama tarihinden hemen önceki 3 aylık sürede başvuruda bulunduğu iş yerinde çalışmıyor olmak,
 • Program başlangıcından önceki son 1 ayda uzun vadeli sigortaya ait primlerinin yatırılmamış olması,
 • İŞKUR tarafından verilen iş ve meslek danışmanlığı hizmetlerinden faydalanmak,
 • Bu programlara devam edebilecek herhangi bir sağlık sorununun bulunmaması,

İş Başı Eğitim Programı son başvuru tarihi ne zaman?

Her güzel şeyin bir sonu vardır derler ama bu toplum yararına düşünülmüş program için son başvuru tarihi belirtilmemiş. Üstelik başvuru için ise 81 ilde bulunan tüm Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri hizmet merkezlerine istediğiniz zaman gidebilirsiniz. Ayrıca dilerseniz meslek danışmanlığı hizmetlerinden de yararlanarak kariyerinize yön verebilirsiniz. Bu program dahilinde size pek çok hizmet de verilecektir. Bu hizmetleri maddelemek istersek;

 • Katılımcının zaruri gideri karşılanması gerektiği gibi bu miktarlar Günlük 61,65 TL, öğrenciler için 46,23 ve işsizlik ödeneği alanlar içinse 30,82 TL olarak belirlenmiştir.
 • Geleceğin meslekleri olarak yukarıda belirtilen maddelerde İş Başı Programından faydalanan adaylar ise günlük 75 TL alacaklardır.
 • Sanayi sektöründeki İşbaşı Eğitim Programlarına katılan kadınlarda eğer bakmakla yükümlü olduğu 2-5 yaş arası çocukları bulunuyorsa harici 400 TL aylık bakım desteği de alacaklardır.
 • İş Kazası ile birlikte Meslek Hastalığı Sigorta Primi
 • Genel Sağlık Sigortası

olarak listelenebilir.

Askeri ücretliye 1208 TL Devlet desteği

Son zamanlarda ekonominin biraz yavaşlaması yani işlerin durması ya da azalması ihtimaline karşı devlet iş yerlerinin rahatlatılması amacıyla kısa çalışma ödeneği verileceğini açıkladı. Bu ödenek ile birlikte kısa zamanlı da olsa işten ayrılan çalışanlar maaşlarını almaya devam edebilecekler. Düzenleme kapsamında iş yerlerine 3 ay gelir desteği sağlanacak olup iş durma süresi uzadığı takdirde 6 aya kadar çıkabilecektir. Bu amaçla çoğu iş yeri iflasa sürüklenmeyecek ve kendisini toparlama imkanı da bulabilecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.