DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 20°C
Sağanak Yağışlı

Genç Girişimci 2019 Yılında 200 Bin TL. Hibe Müjdesi!

Genç girişimci hibe 2019 programına nasıl başvurulur, şartları nelerdir,  yaş sınırı ve tüm ayrıntılar haberimizde..

Genç Girişimci 2019 Yılında 200 Bin TL. Hibe Müjdesi!

Bireysel Genç Girişim (BİGG) Programı çerçevesinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı girişimci adaylarına 200 bin TL hibe verileceğini açıkladı. Bakanlık tarafından verilen bu destekle pek çok genç girişimci hayallerini gerçekleştirebilecek. Hibe programı çerçevesinde 200 bin TL olarak belirlenen bu destekle pek çok yeni fikrin pazara sunulması ve yeni istihdam kapılarının aralanması planlanıyor. TÜBİTAK tarafından finanse edilen proje de yılın bazı dönemlerinde topluma çağrı yapılarak parlak fikirler toplanıyor. Daha sonra belli aşamalardan geçerek en başarılı olan proje ve fikirlere destek sağlanıyor. Peki TÜBİTAK ve Sanayi- Teknoloji Bakanlığı tarafından desteklenen bu projeye nasıl başvuru yapabiliriz? İşte gereken tüm şartları sizler için aşağıda toparladık.

BİGG Hibe programı nedir?

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi tarafından hazırlanan “100 Günlük Eylem Planı” çerçevesinde sunulan yeniliklere bir proje daha eklendi. Bu kapsamda Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilen müjdeyle artık genç girişimcilerin önü açılacak. Farklılık ve yenilik yapmayı hedefleyen bu alanda girişimci olmak isteyen gençlere bakanlık ve TÜBİTAK tarafından tam 200 bin TL hibe verilecek. Bireysel Genç Girişimcilik (BİGG) Programı olarak hazırlanan projede; genç ve de girişimci adaylarının hayallerini gerçeğe dönüştürebilme yolunda tüm engelleri aşmaları sağlanacak. Bu kapsamda teknolojik ve yenilik odaklı iş fikirleri ve çalışmaların hayata geçirilmesiyle nitelikli istihdam da beraberinde gelecek. Pazardaki hareketlenmelerle birlikte kısa sürede teknolojik ve inovasyon Ülkemizin kalkınması ana hedeflerden biri.

gençlere-hibe-destekleri

Bireysel Genç Girişimci Hibe Programının amacı nedir?

TÜBİTAK tarafından geliştirilen BiGG  programıyla pek çok iş fikirlerinin hayata geçirmesi planlanıyor. Bu kapsamda Teknogirişim Sermaye Destek Programı ile genç girişimcilerin; teknoloji ve yenilik odaklı iş fikirlerinin, katma değer veya nitelikli istihdam yaratma potansiyeli teşebbüslere dönüştürebilmeleri amacıyla, ilk fikir aşamasından pazara bölümüne kadar olan tüm faaliyetlerin desteklenmesi planlanmaktadır. Bu sayede özellikle gençlere girişimciliğin özendirilmesi planlanmakla birlikte; uluslararası rekabet gücü olan, yenilikçi, teknolojik olarak yüksek ürün veya hizmetleri geliştiren firmalarının ortaya çıkması amaçlanmaktadır.

Ayrıca program kapsamında genç girişimci adaylarına girişimcilik eğitimi verilmesinin yanında; sanayi deneyimi bulunan rehberler eşliğinde girişimci adayına teknik, idari ve ticari konularda eğitimler de verilmektedir.

BİGG kapsamında tam 200 bin TL geri ödemesiz destek!

BİGG kapsamında hazırlanan proje için ön başvurular başladı. Bu kapsamda BİGG Teknogirişim Programı ile genç girişimci adayları hayallerini gerçekleştirerek devletten tam 200 bin TL geri ödemesiz destek alabilecekler.  Proje ilk olarak 2018 yılında hayata geçilmişti ve tam olarak 3 bin 323 aday başvuru yapmıştı. Bu adaylar içerisinde projesi yatırıma destek görülen 146 girişimciye hibe verilerek hayallerin gerçeğe dönüştürülmesinde ilk adım atılmış oldu. Her projede olduğu gibi burada da destekten yararlanabilmek için bazı şartlar var. Bakalım bu başvuru şartları nelermiş?

BİGG desteğine kimler başvuru yapabilir?

Program kapsamında teknolojik ve yenilik odaklı girişim faaliyetlerinde bulunmak isteyen adayların bazı niteliklere sahip olması gerekmektedir. Bunlar;

  • Herhangi bir lisans programında okuyan ve de  1 yıl içerisinde mezun olabilecek olan tüm öğrenciler,
  • Yüksek lisans veya doktora programlarında kayıtlı olan öğrenciler,
  • Lisans, yüksek lisans veya doktora programlarının herhangi birinden en fazla 10 yıl içerisinde mezun olmak

Nasıl başvuru yapabiliriz?

BİGG programı toplamda üç başvuru aşamasından oluşmaktadır. Bunlar;

  1. AŞAMA: TÜBİTAK tarafından verilen destek programı kapsamında verilece olan hibeler girişimcinin faaliyetleri süresince uygulayıcı kuruluşu belirleme çağrısında bulunur.
  2. AŞAMA: Bu aşamada iş planları yapılarak tüm faaliyetlerin en geç on sekiz (18) ay içerisinde yapılması planlanır.
  3. AŞAMA: Bu bölümde desteklenecek projeler için departmanlar ayarlanır. örneğin TÜBİTAK KOBİ Ar-Ge Başlangıç Destek Programı gibi.

Bu aşamalar başvurulardan sonra ilerlemekle birlikte ilk olarak projeye katılabilmek için TÜBİTAK tarafından yayınlanan çağrıları beklemelisiniz. Bu çağrılarla birlikte başvurunuzu tamamlayarak bu süreç içerisine dahil olabilirsiniz. Başvuru yapmak ve ayrıntılı bilgiye ulaşmak için tıklayınız. 

Ayrıca Genç Girişimcilere Destek Veren Tüm Kuruluşlarla ilgili bilgi sahibi olarak kendinize en uygun hibeyi bulabilirsiniz.

YORUMLAR
  1. Süleyman mükail dedi ki:

    Ailemin ve çevreme yararlı bir birey olmak istiyorum ve artık kendi işimi kurup ayaklarımın üstünde durmak istiyorum