DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 6°C
Kar Yağışlı

Genç Çiftçi 2018 Hibe Başvuru Tarihi Ne Zaman? Köye Dönüş Projesi

Genç Çiftçi 2018 Hibe Başvuru Tarihi Ne Zaman? Köye Dönüş Projesi

2016 yılında başlatılan Genç Çiftçilere 30 Bin Lira Hibe Desteği Projesi 2018 yılında da devam ediyor. Bu yılda gerekli evraklar ile başvuran gençlerimiz 30 bin lira köye dönüş genç çiftçi hibelerinden yararlanacaklar. Peki başvuru şartları neler olacak, kimlere verilecek, ne zaman başlayacak.. İşte ayrıntılar..

GENÇ ÇİFTÇİ 2018 HİBE PROJESİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Geçtiğimiz yıllarda hayata geçirilen Köye Dönüş Projesi diğer bir  deyişle Genç Çiftçi Projesi kırsal alanda yaşayan genç nüfusun artırılması adına başlatılmıştır. Köye Dönüş Projesi Nedir? sorusuna en güzel cevap Kırsal alanların canlandırılması ve buradaki nüfusun artırılması adına hayata geçirilen bir projedir. Bu projenin  hayata geçirilmesi ve gençlerin kırsal alanları tercih etmeleri adına da bir takım teşvik ve hibe imkanı sunulmuştur. Bu imkanlardan yararlananlar en az 2 yıl kırsal alanda kalma şartı ile bu imkanlardan yararlanabilirler.

2018 BAŞVURU TARİHLERİ;

 • Projenin 2018 yılı Nisan ayında başlayacağı tahmin ediliyor.
 • Eğer Nisan ayında başlarsa başvurular Mayıs ayı gibi tamamlanacak.
 • Temmuz ayından itibaren ise hibe ödemeleri başlayacak ve 2018 yıl sonuna kadar devam edecek.

Kırsal alanda hayvancılık ve modern tarımın yapılması adına verilen bu desteklerden kendisine uygun olanına başvuruda bulunmanıza imkan verilmiştir. Hayvancılık yapmak isteyenler büyükbaş, küçükbaş ve arıcılık faaliyetlerinden birisini tercih etmelerine imkan verilmiştir. Bunun ile birlikte tarım alanında faaliyet gösterenlere bir çok ürünün yetiştirilmesi, seracılık, fidancılık ve mantar yetiştiriciliği alanlarında destek verilmektedir.

Genç Çiftçi 2018 Tarım Gov Tr

Genç Çiftçi Hayvancılık Hibesi Ne Demek?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi kırsal alanların faal hali getirilmesi adına verilen desteklerden en çok dikkat çekeni hayvancılık alanında olmuştur. 3 farklı türden hayvancılık yapmak isteyenlere hibe yani geri ödemesiz destek verilmektedir. Bunlardan büyükbaş hayvancılık alanında bu imkandan yararlanmak isteyen gençlere 5 adet inek hibe olarak gönderilmektedir. Gönderilen bu hayvanlar TİGEM tarafından karşılanmaktadır. Sizin yapmanız gereken bu  hayvanlara bakmak ve çoğaltmaktır. 2 yıl sonunda bu işi isteyenler devam edebilir istemeyenler ise bırakabilir ve hayvanları satabilirler. Küçükbaş hayvancılık yapmak isteyenlere ise 40 adet küçükbaş hayvan gönderilmektedir.

Genç Çiftçi 2018 Başvuruları GenCiftci.Tarim.Gov.tr Adresinden Yapılacak.

Bu hayvanların 38 adeti koyun 2 adeti koç olarak gönderilir. Büyükbaş hayvancılık ile aynı şartları bulunmaktadır. Bunlar ile birlikte arıcılık faaliyetlerinde bulunmak isteyenlere 40 kolonilik bir arılık kurmaları için destek verilmektedir. Bu alanda faaliyet göstermek isteyenlere farklı bir uygulama yapılmaktadır. Arıcılık yapmak isteyenlerin arı, kovan ve diğer şart tutulan malzemeleri kendilerinin almaları istenilmektedir. bu noktada alacağınız bu malzeme ve arılar için fatura karşılığında size 30 bin lira destek verilmektedir.

Köye Dönüş Projesi Şartları Nedir?

Kırsal alana taşınmak ve burada tarım veya hayvancılık alanında faaliyet göstermek isteyenlere verilen desteklerden yararlanmak isteyenlerden aranılan şartların neler olduğu hakkında bilgiler aşağıda verilmiştir. Köye Dönüş Projesi Nedir? Bu şartları taşıyanlar bulundukları bölgedeki Gıda Tarım ve Hayvancılık İl-İlçe müdürlüklerine başvuruda bulunmalıdır. Başvuruda bulunmadan önce gencciftci.tarim.gov.tr adresinden ön kayıt işlemlerini yapmanız gerekmektedir.

 • Bu hibe ve destek imkanından yararlanmak isteyenlerin 18 ile 40 yaş aralığında olmaları gerekmektedir.
 • Son 6 ay içerisinde herhangi bir sigortasının olmaması gerekmektedir.
 • Bu hibe kapsamında alınacak olan hayvanlar sigortalanmak zorundadır.
 • Başvuru sahibinin 2 yıl süre ile tarım sigortası yaptırması gerekmektedir
 • Genç çiftçi imkanlarından yararlanmak isteyenlerin belirtilen kırsal adreste ikamet etmeleri veya burada ikamet edeceklerini taahhüt etmeleri gerekmektedir.
 • Kırsal alanda faaliyet gösterecekleri alanların kendilerine ait olması veya bu alanların noter onaylı kiralanması gerekmektedir
 • Başvuru sahiplerinin yapmak istedikleri iş ile ilgili belgelerinin bulunması gerekmektedir.

Sizde yukarıda belirttiğimiz alan ve şartlarda Köye Dönüş Projesi Nedir kapsamında destek almak istiyorsanız bulunduğunuz bölgedeki Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvuruda bulunabilirsiniz.

YORUMLAR
 1. Fatih dedi ki:

  43 yaşındakilere vrilemezmi veya da bi çozumu yokmu