DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

Geliri Olmayanlara Devlet Maddi Yardımı Nasıl Alınır?

Geliri Olmayanlara Devlet Maddi Yardımı Nasıl Alınır?
02.04.2020
A+
A-

Korona virüs salgınını Dünya genelinde hızla yayılırken yaklaşık bir aydır Türkiye genelinde mücadelesi verilmeye devam ediyor. Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu açıklamalara göre enfekte sayısı artmakta ve vaka sayının her ilde ciddi boyutlara gelecek şekilde yayılmasını engellemek için alınan tedbirlere devam edilmesi gerekiyor. Çalışan, çalışmayan, öğrenci, emekli ve geliri olmayan vatandaşlara bu mücadele devlet, birçok destek paketlerini  faaliyete geçirdi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından belirli şartları taşıyan ihtiyaç sahibi ailelere verilecek olan 1.000 TL maddi destek 1 Nisan tarihinde ödeneceği duyuruldu. Maddi destekten yararlanmak, devletin sağladığı imkanları kullanmak için vatandaşlar maddi yardımın nasıl alınabileceğinin araştırması içine girdiler. Devlet tarafından geliri olmayanlara yönelik maddi yardım hakkında tüm bilgilere yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Geliri Olmayanlara Maddi Yardım

Korona virüs Dünya çağında büyük yankı uyandırırken ve henüz Türkiye’ye gelmemişken hükümet korona virüs ile mücadele için birçok adım atmaya başlamıştı. Çin’den edinilen bilgiye göre yaşlı ve kronik hastaların korona virüse yakalanmalarının daha çok etkilediğini vurgulasa da her yaş kitlesi için büyük sorun yaratan virüs salgını için Türkiye’ geçtiğimiz günlerde 65 yaş ve üzeri vatanşların ve kronik hastalığı olan vatandaşların sokağa çıkmasında kısıtlama getirmişti. Toplu kullanım alanlarından uzak durulmasının vurgulanmasıyla üniversiteler de dahil olmak üzere ilköğretim ve liseler ikinci bir emre kadar kapatılmış. Geçtiğimiz günlerde ise Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamalarına göre eğitim-öğretim 30 Nisan 2020 tarihine kadar kapatılmıştı. Bunlara ek olarak vatandaşların ekonomik açıdan zorluk çekmemesi adına birçok destek paketleri de devreye sokuldu. Destek paketlerine öncü Cumhurbaşkanı önderliğinde başlatılan “Ekonomi İstikrar Kalkan Paketi” olmuştur. Faaliyetleri geçici süreliğine durdurulan işletmeler için büyük olanak sağlanan pakette düzenli sosyal yardımlardan yararlanan 2 milyon haneye 1.000′ er TL’lik maddi destek sağlanacağına da yer verilmiştir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yapmış olduğu açıklamaya göre her ay Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına aktarılan kaynak 135 milyon TL’den 180 milyon TL’ye çıkartılmıştır. İhtiyaç sahibi ve daha önceden düzenli bir şekilde sosyal yardımlardan kredihaberler.com yararlanan hanelere verilecek olan 1.000 TL maddi destek 1 Nisan tarihi itibariyle verileceği duyurulmuştur. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından açıklanan 2 milyar TL’lik maddi yardım, şartları taşıyan ihtiyaç sahibi ailelere yöneliktir.

Geliri Olmayan Maddi Yardım Desteğinden Kimler Yararlanır?

Geliri olmayan ailelere yönelik hane başına verilecek olan 1.000 TL’lik maddi destekten, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan kişiler, düzenli sosyal yardım alan kişiler ve 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Kanunu ile 2022 sayılı Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamındaki şartları taşıyan kişiler yararlanacaktır. 3294 sayılı ve 2022 sayılı kanunu kapsayan kişiler ise;

 • 65 Yaş aylığı alanlar,
 • Engelli ve engelli yakının aylığı alanlar,
 • Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım alanlar,
 • Muhtaç asker ailelerine yönelik yardım alanlar,
 • Çoklu doğum yardımı alanlar,
 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı alanlar,
 • Muhtaç asker çocuğu yardımı alanlar,
 • Öksüz ve yetim aylığı alanlar,
 • Silikozis aylığı alanlar,
 • Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım alan ihtiyaç sahibi yardımı muhtaç kişilerdir.

Maddeler halinde belirtilen, 3294 sayılı ve 2022 sayılı kanunu kapsayan kişiler ile düzenli sosyal yardım alan kişiler Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından 1.000 TL’ lik maddi destek alabileceklerdir.

Maddi Yardım Başvurusu Nereye Yapılır?

Geliri olmayan hanelere verilecek olan maddi yardım PTT aracılığıyla ödenecek ve 2 milyon hane kişi başından hesaplandığında ise yaklaşık 8 milyon kişiyi kapsayacaktır. Korona virüs salgın sürecinde olunduğundan fiziksel başvuru yoktur. Kısacası bu destekten yararlanmak için herhangi bir şekilde başvuru yapılmayacak, ödemelere ise T.C kimlik numaralarına göre yapılacaktır.

Geliri Olmayanlara Maddi Yardım Tarihi Ne Zaman?

Geliri olmayan ve ihtiyaç sahibi hanelere yönelik Aile, Çalışma ve Sosyal hizmetler Bakanlığı’ nın başlattığı maddi destek uygulamasından belirli sayılı kanunları kapsayan ve daha önceden sosyal yardım alan kişiler yararlanabiliyor. Başvurular yukarıda belirtildiği gibi herhangi bir birime müracaat etme durumu söz konusu değilidir.

Doğum Tarihi Son Rakamı

Ödeme Tarihi

0 ve 5 1 Nisan 2020
1 ve 6 2 Nisan 2020
2 ve 7 3 Nisan 2020
3 ve 8 4 Nisan 2020
4 ve 9 5 Nisan 2020

1.000 TL’lik maddi destek ödeme tarihileri ise vatandaşların doğum yılının son rakamına göre yapılacak ve PTT aracığıyla T.C kimlik numarasına göre hesaplara yatırılacaktır. Doğum yılının son hanesi 0 ve 5 olanlar; 1 Nisan, 1 ve 6 olanlar; 2 Nisan, 2 ve 7 olanlar; 3 Nisan, 3 ve 8 olanlar; 4 nisan, 4 ve 9 olanlar ise 5 Nisan tarihlerinde yapılacaktır.

2020 Yılı Güncel Maddi Yardımlar Nelerdir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2020 yılında toplamda 2 milyon vatandaşa sosyal yardım adı altında birçok yardımlar yapmaktadır. İhtiyaç sahibi vatandaşlara yapılacak 2020 yılı için güncel rakamlar ve sosyal yardımlar aşağıdaki gibidir;

 1. 65 yaş ve üstü vatandaşlara 672, 81 TL,
 2. Engelli ve engelli yakınına aylık 1.519 TL,
 3. Engel oranı %40-69 arası olanlara aylık 537,08 TL,
 4. Engel oranı %70 ve üzeri olanlara 805,62 TL,
 5. Dul kadınlara aylık 275 TL,
 6. Doğum yapan annelere birinci çocuk için 300 TL ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk içinse aylık 600 TL,
 7. İkiz çocuklara çoklu yardım kapsamında çocuk başına 150 TL,
 8. Okul yardımı kapsamında çocukların okula devamı için 35-60 TL
 9. Asker ailelerine iki ayda bir 550 TL, aylık 275 TL,
 10. Asker çocuklara aylık 100 TL
 11. Tüberküloz ve SSPE hastalarına aylık 1.460 TL,
 12. Tüberküloz hastalarına bakanlara aylık 600 TL,
 13. Anne babası olamayan öksüz ve yetim programı kapsamında aylık 100 TL,
 14. Kronik hastalığı olan ve cihaz kullanan hastalara aylık 200 TL,

olmak üzere Bakanlık sosyal yardım yapmaktadır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının  yürüttüğü sosyal yardım hizmetlerini sorgulamak için tıklayınız.

YORUMLAR
 1. Rabia Aytaç dedi ki:

  Nakit yardımı istiyorum hiç gelirim ve durumum yok hiç birşey alıcak param yok