DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Geliri Olmayana Devlet Yardımı Nasıl Alınır? 3. FAZ 1000 TL SOSYAL YARDIM

Her yıl olduğu gibi 2020 yılında da Bakanlık tarafından verilen ihtiyaç sahibi aileler yönelik sosyal yardımlara korona virüs yardımları da eklendi. Geliri olmayan ihtiyaç sahibi vatandaşların korona virüs sürecinde alacağı yardımlar hakkında tüm bilgiler..

Geliri Olmayana Devlet Yardımı Nasıl Alınır? 3. FAZ 1000 TL SOSYAL YARDIM
24.04.2020
A+
A-

Korona virüs ile mücadele kapsamında birçok tedbir ve destekler faaliyete geçirilmiştir. Peki çalışamayan, geliri olmayan vatandaşlar bu süreci ekonomik açıdan nasıl atlatacak? devlet geliri olmayan kişilerde yardım sağlıyor mu? Yardıma muhtaç ve dar gelirli kişilerin korona virüs sürecinde maddi açıdan sorun yaşamamaları adına devletin devreye aldığı destek ve Bakanlığın ihtiyaç sahibi kişilere yaptığı yardımlar hakkında bilgiye yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Geliri Olmayana Devlet Yardımı Nasıl Alınır?

Geliri olmayan ihtiyaç sahibi ailelere yönelik devlet yardımları her sene olduğu gibi bu senede devam ettirmektedir.  2020 yılı gündemine hızlı bir şekilde giriş yapan ve etkisini hala daha sürdüren yeni tip koronavirüs (covid-19) salgını sağlıktan ekonomiye kadar maddi manevi her türlü olumsuzlukları da beraberinde getirmiştir. Artan vaka sayılarıyla beraber ülkemizde birçok tedbirlerde alınmaya başlamıştır. Mart ayı başında ilk vakalarına rastlanmasının ardından birçok desteklerde kamuoyuna duyurulmuştur. Ekonomi İstikrar Kalkan Paketi’ni vatandaşlarına duyuran Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, en az hasarla bu süreci atlatabilmek kredihaberler.com için yeni tedbir ve destek paketlerini gündeme getirmiştir. Bankalardan belediyelere belediyelerden derneklere kadar birçok kurum ve kuruluş korona virüs ile mücadele kapsamında alınan tedbirlere karşı ekonomiyi ayakta tutma çalışmalarına başlamıştır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere 3. fazda sosyal destek sağlanacaktır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de korona virüs hızlı ve aktif bir şekilde yayılmaya devam etmektedir. Virüs salgını için alınan önlemlerde yetkili kişiler ve ilgili makamlar tarafından duyurulmaktadır. Bu süreçte geliri olmayan, çalışamayan ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak sosyal yardımlar Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından geldi.

Aile, çalışma ve sosyal hizmetler bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, 1.000 TL sosyal yardım ödemelerinin 1. Faz ödemelerinin en geç Nisan ayın yapılacağını duyurmuştu. İhtiyaç sahibi ailelere verilecek olan bu yardım Sosyal yardımlaşma ve Dayanışma vakıfları tarafından belirlenmiş şartları taşıyan ailelere yapılacağı açıklanmıştı. Herhangi bir başvuru yapılmadan alınabilecek 1.000 TL’lik 1.faz yardımları, Bakanın yapmış olduğu açıklamaya göre Nisan ayı başında yapıldı ve ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırıldı.

18 Mart tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi kapsamında daha önceden düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi ve muhtaç ailelere verilecek desteğin 2 milyon 111 bin haneye yapılacağını  Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı  Zehra Zümrüt Selçuk bildirmişti. Açıklamalarında Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına düzenli bir şekilde her ay aktarılan kaynağı 135 milyon TL’den 180 milyona çıkarıldığını da belirtti.

Birinci Faz ve 2. Faz yardımlarından 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu ile 2022 sayılı Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun kapsamında şartları taşıyan daha önceden de sosyal yardım alan ihtiyaç sahini aileler yararlanacak ve bu yardımdan yararlanmak için başvuru talep edilmeyecektir.

2 milyon hanede ortalama kişi sayısı 4 kişiden hesaplanırsa 8 milyon kişi bu destekten yararlanmış oldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı beraberliğinde yürütülen sosyal destek paketleri ile korona virüs sürecinde çalışamayan, dar gelirli ihtiyaç sahibi vatandaşlara 3 faz halinde gerçekleştirilecek olan sosyal yardımların birinci fazı 2 milyon 111 bin aileye iletildi.

4.4 Milyon İhtiyaç Sahibi Aileye Sosyal Yardım Yapılacak

Geçtiğimiz günlerde tamamlanan 2 milyon 111 bin aileye verilmiş olan sosyal yardımlara Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan açıklama geldi. 1.000 liralık maddi yardımdan yararlanamayan 2 milyon 300 bin haneye ikinci fazda yardım yapılacak böylelikle 4.4 milyon ihtiyaç sahibi korona virüs sürecinde geliri olmayan hanelere yardım yapılacağı belirtildi. Nisan ayı başında tamamlanan kredihaberler.com yardımlardan kısa bir süre sonra Bakan Albayrak, korona virüs ile mücadele kapsamında değerlendirmeleri esnasında açıklama yapmıştı. Sosyal yardımlarla daha fazla  muhtaç ailelere destek verilecektir. Berat Albayrak ve Zehra Zümrüt Selçuk’un beraberliğinde yürütülen bu çalışma ile korona virüs salgın sürecinde geliri olmayan, çalışamayan ihtiyaç sahibi aileler yararlanacak böylelikle korona virüsün insan üzerindeki ekonomik zararı azaltılacaktır.

4.4 Milyon Aileye Verilecek Olan Sosyal Yardımdan Kimler Yararlanacak?

Birinci ve ikinci fazda ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara verilecek olan bin liralık maddi destek yardımı 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Teşvik Kanunu ve 2022 sayılı Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunları kapsayan kişilere verilecektir. Bu kişiler;

 • 65 Yaş aylığı alanlar,
 • Engelli ve engelli yakının aylığı alanlar,
 • Muhtaç asker ailelerine yönelik yardım alanlar,
 • Muhtaç asker çocuğu yardımı alanlar,
 • Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım alanlar,
 • Çoklu doğum yardımı alanlar,
 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı alanlar,
 • Öksüz ve yetim aylığı alanlar,
 • Silikozis aylığı alanlar,
 • Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım alanlar.

Yukarıda belirtilen şartları taşıyan 3294 sayılı kanun ve 2022 sayılı kanunu kapsayan kişiler 1. faz yardımlarını geçtiğimiz günlerde almıştı. 2. faz yardımlarından yine yukarıda belirtilen kanunları kapsayan kişiler alacaktır.  2 Faz ödemeleri 19 Nisan Günü başlatılmış ve ödemeler tamamlanmıştı. 2. faz ödemelerin tamamlanmasının rdından gözler 3. Faz Sosyal Yardım ödemelerine çevrildi..

3. faz yardımları ise 1. ve 2. faz yardımından farklı olup başvurular üzerine sağlanacaktır. Hiçbir şekilde sosyal yardım almamış kişiler belirtilen tarihte e-devletten başvuru yaparak üçüncü faz yardımlarından yararlanacaktır.

1. – 2. – 3. Faz Ödeme Tarihleri

1.faz ödemelerin tarihleri;  1 Nisan da başlatılmış Nisan ilk haftasında  ödeneceği belirtilen birinci faz yardımları kişinin doğum yılının son rakamına göre;

 • 0 ve 5 olanlar 1 Nisan,
 • 1 ve 6 olanlar 2 Nisan,
 • 2 ve 7 olanlar 3 Nisan,
 • 3 ve 8 olanlar 4 Nisan,
 • 4 ve 9 olanlar 5 Nisan tarihinde 1. faz ödemeleri yapılmıştır.

2. faz ödemeleri tarihleri 19 Nisan 2020 tarihinden açıklanmış ve ödemeler tamamlanmıştır.

3. faz ödemelerinin tarihleri ise 20 Nisan 2020 Pazartesi gününde açıklandı. Buna göre;

 

3. FAZ SOSYAL YARDIM BAŞVURU TARİHLERİ AÇIKLANDI

Hiçbir geliri olmayan vatandaşlar için yapılacak olan  3. faz 1000 TL sosyal yardım ödemelerinin başvuru tarihleri belli oldu. Başvurular e-devlet üzerinden aktif hale getirilen Pandemi Sosyal Destek Ön Başvuru ekranı üzerinden Vatandaşların Tc kimlik numaralarının son hanelerine göre Pazartesi gününden itibaren  başvurular alınmaya başlandı.

Buna göre; TC kimlik numarasının son rakamı 0 olan kişiler Pazartesi, 2 olan kişiler Salı, 4 olan kişiler Çarşamba, 6 olan kişiler Perşembe, 8 olan kişiler ise Cuma günü yardım başvuru formu dolduracak. Hafta sonu ise herkes başvuru yapma imkanı olacak.

Sosyal Yardımlar Evlere mi Teslim Edilecek?

1.000 TL’lik sosyal yardımların ödemesi hakkında geçtiğimiz günlerde PTT tarafından yapılmış olan açıklamaya göre yoğun şubelerin kapatılması kararı alındı. Bunun üzerine sosyal yardım alan vatandaşlar ödemelerini nasıl gerçekleştireceği hakkında açıklama beklerken Bakanlık, sosyal yardım ödemelerinin evlere teslim edileceğini bildirdi. Korona virüs sürecinde vatandaşların toplu alanda bulunmamaları için alınan kararda sosyal destek ödemeleri PTT görevlileri ve bekçilerle kolluk kuvvetleri tarafından ikamet adreslerine yukarıda belirtilen tarihlerde yapılmıştı. Birinci faz yardım ödemeleri vatandaşlara ikamet ettikleri adreslere teslim edildi. 2. Ve 3. Faz yardımları hakkında henüz net bir tarih olamamakla beraber ödemelerin ne şekil yapılacağı belirtilmemiştir. 2 milyon 300 bin ailenin yardım alacağı 2. Faz yardımlarında da maddi destek ödemelerinin evlere teslim yapılacağı düşünülüyor.

3 Fazda Gerçekleşecek Sosyal Yardımlar

Korona virüs salgın sürecinde çalışamayan, geliri olmayan ve dar gelirli ihityaç sahibi ailelere yönelik Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yürüttüğü sosyal yardımlar 3 faz halinde gerçekleştirilecek buna göre; 1 faz kapsamında 2 milyon 111 bin aileye 1000 lira maddi yardım Nisan ayı başında ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmıştı. 2. faz yardımlarında yeni 2 milyon 300 bin aileye 1000 lira maddi destek verilecektir. 3. faz yardımlarında ise saha önceden sosyal yardım almamış vatandaşlara yönelik 1000 lira sosyal yardım verilecektir. Tüm kesime hitaben yapılacak olan sosyal yardımların 3. fazı e-devlet kapısı üzerinden başvuruları alınacaktır.

İhtiyaç Sahibi Geliri Olmayan Vatandaşlara Maddi Yardımlar Nelerdir?

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2020 yılında da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı binlerce vatandaşa sosyal yardımlar adı altında maddi yardımlar yapmaktadır. Geliri olmayan, ihtiyaç sahibi muhtaç kişilere yapılan sosyal yardımların 2020 yılı güncel ödeme miktarları şu şekildedir:

 1. 65 yaş ve üstü vatandaşlara 672,81 TL,
 2. Engelli ve engelli yakınına aylık 1.519 TL,
 3. Engel oranı %40-69 arası olanlara aylık 537,08 TL,
 4. Engel oranı %70 ve üzeri olanlara 805,62 TL,
 5. Anne babası olamayan öksüz ve yetim programı kapsamında aylık 100 TL,
 6. Dul kadınlara aylık 325 TL,
 7. Doğum yapan annelere birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuk içinse aylık 600 TL,
 8. İkiz çocuklara çoklu yardım kapsamında çocuk başına 150 TL,
 9. Okul yardımı kapsamında çocukların okula devamı için 35 TL-60 TL
 10. Asker ailelerine iki ayda bir 550 TL, aylık 275 TL,
 11. Asker çocuklara aylık 100 TL,
 12. Tüberküloz ve SSPE hastalarına aylık 1.460 TL,
 13. Tüberküloz hastalarına bakanlara aylık 600 TL,
 14. Kronik hastalığı olan ve cihaz kullanan hastalara aylık 200 TL.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, hafta başında başlayan 3. faz sosyal yardımlara 3 günde 800 bin başvuru geldiğini açıkladı.

Ayrıca 3. faz sosyal yardımda e-Devlet üzerinden başvuru yapamayanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na (SYDV) başvurabilirler. 3. faz için ‘Dönemsel muhtaçlık’ tespiti yapacağız. Başvurular 1003 vakfımızın ekranına düşüyor, vakıflarımız değerlendirecek” dedi.

YORUMLAR
 1. billurkukrer dedi ki:

  yetim mmaasıalanlarada verılsn