DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

Fakirlere Yardım Yapan Devlet Kurumları ve Destekler

Düzenli olarak sosyal yardım alan yoksul ailelere yönelik yardımlar korona virüs sürecinde de yapılamaya devam ediyor. Devletin sunmuş olduğu birden fazla sosyal yardımlar hakkında bilgileri haberimizin devamında görebilirsiniz..

Fakirlere Yardım Yapan Devlet Kurumları ve Destekler
14.04.2020
A+
A-

Yoksul ailelere yönelik yapılan ayni ve nakdi yardımlar ihtiyaç sahibi durumu olmayan ailelere yönelik gerçekleştirilmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından belirlenen şartlara sahip olan dar gelirli aileler temel ihtiyaçlarının karşılanması adına bir takım sosyal yardım almaktadırlar. Maddi yardım, gıda yardımı, yakacak yardımı, barınma ve eğitim yardımları gibi birçok yardım türleri bulunmaktadır. Korona virüs sürecinde bu yardımlara ihtiyacı olan ailelerin sayıları daha çok artmış durumdadır. Korona virüs salgını kadar başlatılan birden fazla önlemlerde Devletin karar ile işletmeler kapatılmış, iş sahibi olan çoğu kişi geçici süreliğine kredihaberler.com de olsa işyerinden ayrılmıştır. Hayatın normal akışına ne zaman dönüleceği bilinmiyor fakat korona virüs sürecinde maddi sıkıntıları durdurabilmek için Bakanlıklar çalışmalar başlattı. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un işbirliğinde ihtiyacı olan dar geliri vatandaşlara yönelik yardımlar faaliyete konulmuştur. Yoksul ailelere yapılan yardım türlerini, korona virüs sürecinde dar gelirli ailelere yapılacak olan sosyal yardımları ve yardım yapan kuruluşlarını haberimizde ele alacağız..

Yoksul Ailelere Yardım Yapan Kurumlar

İhtiyaç sahibi dar gelirli ailelere geçimlerini normal şartlarda sağlayabilmeleri adına devlet yardımlar sunmaktadır. Fakir ailelere maddi destek sağlayan kurumlar aşağıda sıralanmıştır.

 1. Aile Çalışma ve Sosyal  Hizmetler Bakanlığı
 2. Vakıflar Genel Müdürlüğü
 3. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
 4. Sosyal Hizmetler Müdürlüğü
 5. Belediyelerin Maddi Yardım
 6. İHH Vakfı

Yukarıda maddeler halinde sıralanmış yardım yapan kurumlara Büyükşehir Belediyeleride korona virüs sürecinde yardımlar başlamıştır. Birçok Büyükşehir vatandaşları için gıda yardım kolileri, erzak ve nakit yardımlarla salgın sürecinde ekonomik sıkıntı yaşayan hanelere destek olmaktadır. Büyükşehir Belediyelerine yardım talebi için doldurulacak olan başvuru formları yetkili kişiler tarafından değerlendirmeye alınacak ve en kısa sürede korona virüse karşı başlatılan mücadelede vatandaşlara yardımlar sunulacaktır.

Fakirlere Sosyal Yardımlar

Devlet, ihtiyaç sahibi ailelere yönelik yardımlarını her yıl olduğu gibi 2020 yılında da vermeye devam etmektedir. Her türden dar gelirli ailelerin ihtiyaçlarını karşılayacak kadar yardım programları bulunmaktadır. Devlet tarafından sunulan yardım programları ve yardım ödeme miktarları;

 • Gıda Yardımları

Dini bayramlar olmak üzere erzak yardımı ihtiyaç sahibi ailelere veriliyor. Aylık geliri asgari ücretin 3’te 1’inden az olması şartı aranmaktadır. Bu gıda yardımlarına korona virüs nedeniyle Büyükşehir Belediyeleride dahil olmuştur. Başta İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana olmak üzere neredeyse ülkenin her yerel yönetim birimlerinde gıda erzak yardımı yapılmaktadır. Dar gelirli hanelerin temel ihtiyaçlarını karşılamak için Sosyal Dayanışma ve Yardımlaşma Vakfı (SYDV) tarafından destekler verilmektedir.

 • Barınma Yardımları

Gıda yardımları gibi barınma yardımlarının şartı da aynıdır. Hane gelirim aylık asgari ücretin 3’te 1’inden az olan aileler bu yardımdan yararlanmaktadır. Yoksul kişilerin barınma ihtiyaçları ayni ve nakdi yardım olarak gerçekleştirilir. Bu yardımla asıl amaç yoksul vatandaşların sağlıklı ortamlarda yaşamlarını sürdürülmesidir. İhtiyaçlar halinde haneye 15 bin, 20 bin ve 25 bin liraya kadar destek sunulur.

 • Yakacak Yardımları

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile yılda sadece bir defaya mahsus yakacak yardımı olarak her kısa giriş dönemi öncesinde 500 kilo olarak verilmektedir. Diğer yardımlarda olduğu gibi bu yardımdan hane geliri asgari ücretin 1/3’den az olması şartı aranmaktadır.

 • Eğitim Yardımları

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yoksul ailelerin çocuklarına eğitim materyalleri ihtiyaçlarını karşılanmaktadır. Bunlar okul forması, ayakkabı, kıyafet, çanta ve kırtasiye malzemeleridir. Bu yardımdan yararlanabilmek için sosyal yardımlaşma ve dayanış vakıfların başvuru yapılması gerekmektedir. Eğitim yardımları başlığı altında verilen diğer eğitim yardımı ise şartlı eğitim yardımlarıdır. Ekonomik sıkıntı çeken ailelerin kredihaberler.com çocuklarına eğitim ve öğretim dönemleri boyunca ilk ve orta öğretim öğrencilerini kapsayacak şekilde nakit sosyal destek sağlanmaktadır. İlköğretimde okuyan kız çocuklarına 40 TL, erkek çocuklara 35 TL verilmekte ortaöğretimde okuyan erkek öğrencilere 50 TL, kız öğrencilere ise 60 TL maddi destek verilmektedir. Ayrıca eğitim yardımlarında öğlen yemeği yardımı, ücretsiz kitap yardımı, öğrenci barınma ve taşınma yardımı bulunmaktadır.

 • Kadın Yönelik Yardımlar

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamalarına göre eşi vefat etmiş dul kadına yönelik yapılan iki ayda bir olacak şekilde ödenen maddi yardım tutarı 275 TL’den 325 TL’ye yükseltilmiştir. Böylelikle iki ayda toplam 650 TL dul aylığı verilecektir. Bu yardımdan yararlanmak isteyen eşi vefat eden kadınlar bağlı oldukları ilin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmaları gerekmektedir. Kadınlara yönelik verilen yardımlarda doğrum parası desteği de yer almaktadır. Doğum yapmış anneye birinci çocuk için 300 TL, ikinci çocuk için 400 TL ve üçüncü çocuklar için de 600 TL doğum yardımı yapılmaktadır. Başvurular Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ve Sosyal Hizmet Merkezlerinden yapılmaktadır.

 • Engelli ve Yaşlılara Yardım

Engelli vatandaşların engel oranlarına göre 537 TL ve 805 TL olacak şekilde ödeme yapılmaktadır. Engelli kişinin bakımını üstlenen kişiye devlet aylık olarak 537 TL destek sağlamaktadır. Yaşlılık yardımı almak isteyen vatandaşların hane geliri asgari ücretin 3’te 1’nden az olması ve yaşı 65’i doldurmuş olması gerekir. Yardıma muhtaç yaşlı vatandaşlara yardım miktarı 672 TL’dir.

 • Sağlık Yardımları

Devlet tarafından verilen sosyal desteklerde vatandaşlar tarafından en çok araştırmalara konu olan nokta ise Genel Sağlık Sigortası olmuştur. 2020 yılına girerken genel sağlık sigortası olmayan kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanamayacağı açıklanmıştı. Çok geçmeden GSS hakkında yeni bir düzenlemeye gidildi. Yoksul ailelere yönelik yapılan diğer yardımlarda olduğu gibi sağlık yardımlarında da hane gelirinin asgari ücretin 1/3’den az olması şartı aranır. Genel sağlık sigortası (GSS) prim ödemelerinde fakir ailelerin ödeyemedikleri GSS primleri devlet tarafından her ay ödenir. Genel Sağlık Sigortasından yaralanabilmek için gelir testi yapılması gerekir. Gelir testi için ise, vatandaşların bulundukları ilin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapmaları gerekmektedir. Ayrıca sağlık yardımları adı altında kronik hastalara yönelik düzenli olarak her ay 1.460 TL yardım yapılmaktadır.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Yardımları

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ailelere yönelik 1. 2. ve 3. faz yardımları korona virüs sürecinde maddi sıkıntılar çeken ailelere yapılacaktır. 1 ve 2. faz yardımları toplamda 4.4 milyon haneye bin liralık yardımlar halinde gerçekleşecektir. 1 Nisan ve 5 Nisan aralığında 2 milyon 111 bin haneye 1.000 TL’lik yardım ihtiyaç sahibi kişilere ulaştırılmıştır. Başvurular yalnızca 3. faz yardımları için geçerlidir. Korona virüs sürecinde 1 ve 2. faz yardımlarında fiziki müracaat alınmamakta ve daha önce sosyal yardım alan bireylere yönelik yapılmaktadır. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un işbirliğinde yardımlar dar gelirli hanelere verilmek üzere yapılacaktır.  3294 sayılı kanun ve 2022 sayılı kanun kapsamında olan kişilere başvuru yapılmadan 1. ve 2. faz yardımları yapılacağını duyuran Sn. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk 3. faz yardımlarının e-devlet üzerinden yapılacağını bildirdi. Bu göre başvuruları yapacak olan kişiler daha önceden 3294 sayılı kanun ve 2022 sayılı kanun kapsamında verilen yardımlardan yararlanmamış kişilere yöneliktir. Birinci ve ikinci faz yardımları toplamda 4 milyar 400 milyon olarak fakir ailelere verilecektir. Üçüncü faz yardımları tarihi ve ödeme tutarı hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.