DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 35°C
Sıcak

Yaşlılara Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? 2019 Şartları Nelerdir?

Yaşlılara Evde Bakım Parası Nasıl Alınır? 2019 Şartları Nelerdir?
26.10.2018
A+
A-

Evde yaşlı ve engelli yakınlarına bakanlara devletten müthiş destek!

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından binlerce yaşlı ve engelli vatandaşa bakım amaçlı yakınlarına ‘evde bakım yardımları’ adı altında devletten destek veriliyor. Geçen yıl projede toplam 7 milyar 486 milyon liralık bir harcama yapılmıştı. Bu yıl ise çok daha fazla vatandaşa bu kapsamda hizmet verilmesi amaçlanıyor. Proje kapsamında evinde arasında yaşlı ve engelli yakını  bulunanlara destek verilerek aile ekonomisine ve bu kişilerin bakımına yardımcı olması amaçlanmış. Yani evinde bakmakla yükümlü olduğu yaşlı ve engelli yakını olanlar bazen bu kişiler için harcamaları karşılayamıyor ve bakmakla yükümlü oldukları için de çalışmıyorlardı. Devlet bu durumu fark ederek bu kişilere destek vermeyi kararlaştırdı. Peki evde engelli ve yaşlı yakını olanlar bu destekten nasıl faydalanabilecek? Bu desteği alabilmek için nerelere başvuru yapmak gerekir?

Yaşlı ve engelli yakınlarına devlet desteği hayata geçirildi.

Türkiye’de 65 yaş üstü nüfus giderek artıyor. Bu durumu oranlarla göstermek istersek örneğin Türkiye’de yaşlı nüfusun tüm nüfusa oranı 2016 sonunda yüzde 8,3 iken, bu oranın 2018 sonunda yüzde 8,7’ye yükselmiştir. İleriye dönük olarak 2023’de yüzde 10,2 ve 2050’de ise 21 bekleniyor. E hal böyle iken yaşlı ve bakım hizmetlerini devlet eliyle yakınları tarafından gerçekleştirmek çok daha kolay. Bu durum önceden istatistikçiler tarafından ön görülerek Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bu proje geliştirildi. Proje ilk yılından itibaren oldukça yoğun bir başvuruyla her geçen gün artmaya devam ediyor.Ayrıca bu destekler, sadece yaşlı veya engelli vatandaşlara da değil,  onların bakımını sağlayan yakınları için de umut oldu. Engelli ve yaşlı bireylerin gerek ilaç ücretleri ya da bakım maliyetleri özellikle günümüz şartları da düşünüldüğünde epey maliyetli. Bir de bu kişilere bakımın da gerekli olduğunu farz edersek ailede biri çalışmayarak bu kişilerle sürekli olarak ilgilenmesi gerekiyor. E  hal böyle olunca geçim sıkıntıları baş göstermeye başlıyordu. bu destekle birlikte özellikle yaşlı ve engelli vatandaşların ihtiyaçları düşünülerek devlet tarafından yakınlarına oldukça yüksek bir ücrette devlet veriliyor.

Evde yaşlı ve engelli yakınıyla ilgilenenlere verilen destek her yıl katlanarak artıyor.

Yaşlı yakınlarına 5 milyar liralık destekten kimler yararlanabilecek?

2022 sayılı “65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun” yürürlüğü girdi. Kanun kapsamda bu destekten yararlanabilme şartlarını ise sizler için aşağıda toparladık.

65 yaşını doldurmuş olmak,

  • Muhtaç, güçsüz ve yakını olmayan kimseler olmak. Yani herhangi bir geliri olmayan ve kendisine bakabilecek kişiden hariç pek fazla yakınının olmaması
  • Evin geçimiyle ilgilenen kişi, yaşlı yakınının bakım giderlerini karşılayamayacak durumda olması
  • Yaşlı kimsenin ağır hastalığının bulunması ve sürekli onunla ilgilenen bir kimsenin bulunma zorunluluğu

şeklinde sıralayabiliriz. Yukarıda belirtilen şartları taşıyan kimseler dilerlerse bulundukları il veya ilçelerdeki Sosyal Hizmetlere ya da e-devlet üzerinden başvuruda bulunarak bu hizmetten yararlanabilirler. Son istatistiklere göre 2018 yılı itibariyle bu destekten tam tamına 618 bin yaşlı vatandaş hizmet alarak toplamda 1 milyar 766 milyon lira ödeme gerçekleştirilmiştir. Yaşlı vatandaşlara üç ayda bir ödenen bu maaşın tutarı 797 lira 40 kuruş olarak belirlendi. Ayrıntılı bilgi için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının İnternet adresini inceleyebilirsiniz.

Evde engelli yakını olanlara aylık 1085 TL destek

Evde engelli bakımına destek için devletten 1085 TL destek geldi. Evinde ve bakmakla yükümlü olduğu kimseler arasında engelli yakını bulanan kişilere bundan sonra hane başına aylık 1085 TL verilecek. Bu destek hem bireylerin eğitimi ve çeşitli giderleri kapsamında kullanılacağı gibi aynı zamanda bakımlarını üstlenecek kişilere de verilecek. Engelli bireyler toplumdaki diğer bireyler gibi değildir. Her zaman yani hayat boyu bakıma, ilgiye ve eğitime ihtiyaçları vardır. Bu da ekonomik olarak hane halkını zorladığı gibi sürekli evden birisinin engelli bireyle ilgilenmesini de beraberinde getirir. Bu kapsamda  engelli bireylerin toplumla kaynaşması ve daha düzgün eğitim alabilmesi amacıyla böyle bir kanun tasarısı hazırladı ve yürürlüğe koydu.

YORUMLAR
  1. Serpilbaydı dedi ki:

    Bakım maaşı başvurusunu nasıl yapabilirim