DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Evde Bakım Maaşı Gelir Kriteri Şartları Nelerdir?

Evde bakım maaşı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bakıma muhtaç olan engelli ile yaşlı bireylerin hanelerinden ayrılmamaları için ödenmektedir. Evde bakım maaşı alabilmek için istenen şartları nelerdir? Gelir kriteri neye göre hesaplanır? 2020 yılı güncel evde bakım maaşı ne kadar?Hepsi haberimizde..

Evde Bakım Maaşı Gelir Kriteri Şartları Nelerdir?
14.04.2020
A+
A-

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen sosyal yardımlar geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 2020 yılı içinde devam ediyor. Evde bakım maaşları hasta, yaşlı ve engelli kısaca bakıma muhtaç olan kişilerin bakımını üstlenen kişilere veriliyor. Evde bakım maaşı şartları, kimlere evde bakım aylığı verilir, yatırılan maaş ne kadar tüm bunlar hakkında bilgi sahibi olmak için haberimizi inceleyebilirsiniz..

Korona virüse karşı tüm tedbirlere alınmaya devam ederken engelli vatandaşları ve evde bakım maaşı alan vatandaşları kapsayacak açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan geldi. Ödemelerden yararlanan kişilere ilişkin açıklamalarda bulunana Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı konu hakkında şu şekilde konuştu:

“Bu kararların yanında ayrıca SGK tedbirleri kapsamında, sağlık raporları da ikinci bir duyuruya kadar uzatıldı. Vatandaşlar bu raporlarla ilaç ve tıbbi malzemeleri reçete yazdırmadan alabilecekler. Rapor sürelerinin bitmesi durumuna hak kaybına uğramaması için, mevcut raporları Mayıs ayı sonuna kadar geçerli kabul edilecek.”

Evde Bakım Maaşı Nedir?

Evde bakım maaşını 2020 yılı itibariyle ülkemizde 517 binden fazla kişi almaktadır. Devletin vatandaşlarına sağladığı özel bakım gerektiren evde bakım maaşı her ay düzenli bir şekilde ödenmektedir. Maddi durumu olmayan vatandaşlara hane içinde muhtaç olan kişinin bakımını üstlenen kişiye ihtiyaçlarının karşılanabilmesi amacıyla verilmektedir. Aylık olarak verilen bu ödemeler ise yardım olarak geçmektedir.

Evde Bakım Maaşı Şartları Nelerdir?

Muhtaç kişilerin bakımını üstlenen kişilere verilecek evde bakım parası yardımı için 4 şart aranmaktadır. bu şartlar uygun olduğu takdirde başvuru sonrası evde bakım maaşı alınabilmektedir.  Kişinin hastalık derecesi ne olmuş olursa olsun bu şartlara uyulmuyorsa kişi evde bakım maaşı alamamaktadır. Evde bakım maaş şartları;

 1. Ailenin gelir kriterine uygun olması
 2. Hastanın bakıma muhtaç olması
 3. Hastanın sağlık kurulu raporu
 4. Saatlik bakım (en az 8 saat)

Ailenin gelir kriterine uygun olması:

Evde bakım maaşı alabilmek için aranan şartların başında gelen ve en çok kafaları kurcalayan şart gelir kredidir. Evde bakım maaşı gelir kriteri asgari ücret üzerinden hesaplanır. Güncel 2020 yılı asgari ücret tutarı 2.324 TL olmuştur. 4 kişilik bir hanede evde bakım parası alabilmek için hane gelirinin toplamı 5.608 TL olması gerekmektedir. Kişi başı için dikkate alınacak  olan gelir kriteri 1.402 TL olmaktadır. 1.402 lira hesabı şu şekilde gerçekleşir; asgari kredihaberler.com ücretten asgari geçim indirimi düşülünce 2.104 lira kalır. Kişi başı 2.104 liranın 3’te 2’si altında olduğunda evde bakım maaşı alabilmek için gelir kriteri şartına uygun olunmaktadır. Kişi başına düşen gelir 1.402 liranın altında olması gerekir. Asgari geçim indirimi de 220 lira olarak vergi desteği verilir. Bir aile için hesaplama yapılırsa; 4 kişilik hanenin geliri 1.402 x 4= 5.608 liranın altında olması gerekmektedir. Hane için hesaplama yapılırken hane içinde bulunan kişi sayısına ve kişi başına düşen gelir kriteri dikkate alınır.

 • 2 kişilik hane için gelir kriteri 2.804 TL
 • 3 kişilik hanede 4.206 TL
 • 4 kişilik hanede 5.608 TL
 • 5 kişilik hanede 7.010 TL
 • 6 kişilik hanede 8.412 TL
 • 7 kişilik hanede ise 9.814 TL altında gelir olması gerekmektedir.

Hastanın bakıma muhtaç olması:

Hastanın bakıma muhtaç olmasını belirleyen raporda eski düzenlemede %50 üstü için engelli ve ağır engelli tanımları yazması gerekirken yeni düzenlemeyle bu tanımlar değiştirilmiştir. Engel oranı ne olursa olsun kişi 18 yaşından büyükse “tam bağımlı” tanımı yer alacak, 18 yaş altındaki çocuklarda engel raporunda ise “özel koşul ya da çok özel koşul gerektirir” tanımı yer almaktadır.  Yeni gelen bu düzenleme ile engel oranı belirtilmeden yeni kanun ile evde bakım maaşı alınabilmektedir. Evde bakım maaşı almak isteyen vatandaşlar çalışıyor ise bu yardımdan yararlanamamaktadır.

Saatlik Bakım (En az 8 Saat)

Evde bakım maaşı almak isteyen vatandaşlardan istenen şartların sonuncusudur. Bu şart hasta ile hastanın bakımını üstlenen kişinin aynı evde kalmadığı durumlarda geçerlidir. Bakımı üstlenen kişi, hasta ile aynı ev içerisinde bulunmuyorsa bu şart aranmaktadır. Farklı evlerde yaşayıp evde bakım maaşı almak için gün içerisinde belirlenmiş saatlerde en az 8 saat bakım gerekmektedir. 8 saatlik bakımın sat aralıkları kurum ve yetkili kişiler tarafından belirlenmektedir. Kontrolü ise hane ziyaretleriyle gerçekleştirilmektedir.

2020 Güncel Evde Bakım Maaşı Ne Kadar?

evde bakım maaşı almak için Yukarıda belirtilen şartlar sağlandığı takdirde kişi 1.460 TL evde bakım parası alabilmektedir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen bu yardımın başvuruları ise Aile ve Sosyal Politikalar il ve ilçe müdürlüklerinde gerçekleştirilmektedir. 

Gerekli Belgeler Nelerdir?

Evde bakım maaş yardımı almak isteyen kişiler başvuruları Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerinde yapmaktadır. Başvuru esnasında engelliden ve bakıma muhtaç engelli aileden istenen belgeler bulunmaktadır. Bunlar;

 • T.C kimlik kartı
 • 2 adet vesikalık fotoğraf
 • Engelli sağlık kurul raporu
 • Gelir ve mal durumu için yazılı beyan ve taahhüt beyanı
 • Engellinin varsa vasisi buna ilişkin mahkeme kararı
 • Annesi ve babası boşanmış ise mahkeme kararı

Evde Bakım Parası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Evde bakım parasını her ay düzenli bir şekilde 2020 yılı için 1.460 TL alan kişiler maaşlarını iki türlü sorgulama yapabilirler. E-devlet ve SMS yolu ile sorgu yapılmaktadır. E-devlete T.C kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile giriş gerçekleştikten sonra “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” ekranından evde bakım maaşı sorgusu gerçekleştirilir. Diğer sorgulama yöntemi olan SMS, maaşlarını Ziraat katılım Bankasından alıyorsa sorgu yapabilir. Sms ile sorgu için BAKIYE yazıp, 4747′ ye sms atılmalı ve böylelikle sorgulama yapılmaktadır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.