Esnafa Çırak Maaşı ve Devlet Desteği Verilecek!

Esnafa Çırak Maaşı ve Devlet Desteği Verilecek!

Çırak çalıştıran esnafa Devlet maaş desteği verilecek.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi yapmış olduğu açıklamalarda esnafa çırak konusunda destek verileceğinin müjdesini verdi. Yapılacak olan bu uygulama ile esnafın iş öğrenmesi amacı ile işe alacağı çırakların maaşının büyük bir kısmı ile primleri devlet tarafından ödenecek. Bilindiği üzere bu yıl esnafımızı nakit sıkıntısı nedeni ile verilen faizsiz ve bir yıl geri ödemesiz kredi imkanından sonra böyle bir uygulamanın da yapılması büyük yankı buldu. Esnafın son yıllarda yetiştirmek üzere çırak bulmakta zorlandığı için böyle bir uygulamanın hayata geçirildiği tahmin edilmektedir. Bir çok iş kolunda çırak yetişmediği için önümüzdeki bir kaç yıl sonra bir çok meslek için yetişmiş kalifiye eleman sıkıntısına girileceğinin önemine değinilmiştir.

Esnafa Müjde! 2017 Kredi Borcu Yapılandırma Başvuruları Başladı!

Çırak Senden Maaşı Devletten

Yetişmiş kalifiye eleman sıkıntısı çekmemek ve gençlerin bir iş kolunda meslek sahibi olması için bu uygulamanın başlatıldığı belirtilmektedir. Özellikle unutulmaya yüz tutmuş meslekler için çırak çok büyük önem taşımaktadır. Bu tür işlerde çalıştırılacak olan çırakların hem maaş ve primleri ödenecek hemde bu mesleklerin hayatta kalmaları sağlanacaktır. Bu konunun hayati bir önem taşıdığını belirten bakan Tüfenkçi bu neden ile esnafa bir çağrıda bulunmuştur. Çırak esnaftan maaşlar devletten sloganı ile önümüzdeki günlerde çıraklara verilen maaş ve prim ödemelerinin büyük bir kısmının devlet tarafından ödeneceğinin müjdesini vermiştir.

Çırak Çalıştırmak İsteyene Destek

Yukarıda da belirttiğimiz gibi çırak çalıştırmanın yaygınlaştırılması ve esnafın bu tür elemanlara maaş verme konusunda rahatlatılması amacı ile bu uygulama hayata geçirilecektir. Bunun için yapılacak olan bu uygulamadan başta unutulmaya yüz tutmuş meslek kolları ile isteyen bütün sektördeki esnafımız yararlanacak. Verilecek olan bu desteğin ne kadar ve ne süre ile verileceği tam olarak açıklanmamak ile birlikte yapılan tahminlere göre prim ödemelerinin tamamının devlet tarafından yapılacağı beklenmektedir. Bunun yanında çıraklara verilecek olan maaşında büyük bir kısmının devlet tarafından verileceği tahmin edilmektedir. Esnafa çırak maaşı ve prim desteği ödemelerine 2018 yılının başında yapılması beklenmektedir. Bu uygulama sayesinde 2018 yılından itibaren bir çok esnaf ve meslek sahiplerinin yanlarına alacakları çıraklar ile önümüzdeki yıllarda ortaya çıkması tahmin edilen kalifiye personel sorunun da bir nebze önüne geçileceği tahmin edilmektedir.

BENZER HABER:  2018 Tarımsal Destekleme Ödeme Miktarları Belli Oldu

Esnaflarda Bankalar Tarafından Aranan Şartlar Nedir ?

Esnaflarımız bankalardan kolay kredi alabilmelerinin yegane şartları arasından kuşkusuz olarak ilk sırayı FİNDEKS KKB KREDİ NOTU almaktadır. Şayet bu sistem üzerindeki kredi notunuz sorgulandığı vakit riskli bölgelerde yer alıyorsanız bana kalırsa şansınızı hiç zorlamayın. Sizin için tek çare KGF teminatı ile esnaf kredisi için başvuruda bulunmanız olacaktır. Aksi taktirde işiniz bir hayli zor olacaktır.

  • Bu en önemli şartı taşıyorsanız ve işletmeniz oldukça kıdemli bir iş yeri ise işiniz biraz daha kolay olacaktır. Çünkü bankalar sizin yıllık kazanç bilançonuzu mutlaka görmek isteyecektir. Bunun içinde kıdemli bir esnaf olmanız son derece önemlidir. Şayet herhangi bir kıdeme sahip değilseniz yeni esnafa kredi veren bankalar için başvurularınızı yapmanızı tavsiye ederim.
  • Sizden aranacak olan bir diğer özellikte kefildir. Mutlaka banka en az 2 kişi olacak şekilde sizden kefil talep edecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
112943
USD/EUR
1,0940
Amerikan Doları
1,6549
Euro
6,7751
İngiliz Sterlini
7,9741
Japon Yeni
5,6219
Rus Rublesi
1,5812
SA Riyali
1,4161
Altın
0,64202
Son Güncelleme: 27.02.2020 13:19
  • YENİ
  • YORUM