DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

Esnaf Alacaklarına 1 Yıl Devlet Desteği Sağlanacak

Esnaf Alacaklarına 1 Yıl Devlet Desteği Sağlanacak
30.03.2020
A+
A-

Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Sistemine Devlet Tarafından Taahhüt Edilecek Reasürans Desteğine Dair Karar 30.03.2020 Tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 01. 04. 2020 ve 01. 04. 2021 tarihleri arasında imzalanan sigorta sözleşmelerinden kaynaklanan ancak reasürans ( daha önce sigorta ettirilmiş riskin, belirli bir kısmının veya tamamının yeniden sigorta ettirilmesi ) ve retrosesyon ( şirketlerinin üstlerindeki riskleri tekrar sigortalatarak kendilerini güvence altına alması)  yoluyla transferi yapılamayan riskler için reasürans desteği verilecek.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından oluşturulan yeni sigorta modeli ile KOBİ’lerin alacaklarını garanti altına alınmaktaydı. KOBİ lerin, finansal risk yönetimi açısından büyük bir güvence olacak KOBİ’lere yönelik devlet destekli ticari alacak sigortası sistemine, devletin verdiği desteğin yanı sıra Türk Reasürans AŞ liderliğinde bu alandaki yerli ve uluslararası şirketler de reasürans desteği sağladı. Alacak sigortasından yararlanma kapsamını da genişletilerek ciro şartını yıllık 25 milyon liradan 125 milyon liraya çıkartıldı. 1 Nisan 2020 tarihinde  yürürlüğe girecek kararla mevcutta sadece yıllık cirosu 25 milyon lira ve altında olan kurumlara sağlanan ‘Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası’nın kapsamı genişletilerek ticari alacakları 1 yıl boyunca devlet garantisi altına alınacak.

Koronaya karşı Bakanlık harekete geçti ve tüm alacaklara devlet güvencesi getirildi. Koronavirüs salgınından en çok etkilenen kısım esnaf ve kobilerin özellikle de mali bilançosu 25 milyon lirayı aşmayan KOBİ’lerin en büyük sorunlarının uzun vadeler ve teminatsız alacaklardır. Koronavirüsü salgını risklerine karşı tüm negatif etkilerini gidermek amacıyla bu işletmelerin alacaklarına bir yıl devlet güvencesi sağlanacak. Hazine tarafından belirlenen koşulları sağlayan KOBİ’lerin bu sistemden yararlanacağı şekilde düzenlemeler getirildi..

Koronavirüs Risklerine Karşı Kobi ve Esnafların Alacaklarına 1 yıl Devlet Güvencesi Getirildi

Kobilerin Korona virüs salgınından olumsuz etkilenmemesi amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından işletme alacaklarına 1 yıl devlet güvencesi getirildi.

Karar 1 Nisan 2020 Yürürlüğe Girecek

 Hazine ve Maliye Bakanlığınca yürütülen ve 30 Mart 2020 tarihinde yayınlanan 01.04.2020 tarihinden geçerli olmak üzere yürürlüğe girecek olan Cumhurbaşkanlığı kararına göre, Küçük ve Orta ölçekli İşletmelerin alacaklarına yönelik sağlanacak reasürans desteği, 1 Nisan 2020, 1 Nisan 2021 döneminde akdedilen sigorta sözleşmelerinden kaynaklanan ancak reasürans ve retrosesyon yoluyla transferi yapılamayan riskleri kapsayacak.

Esnafların Alacakları 1 Yıl Güvende

Yeni yasa ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından KOBİ’lerin alacaklarını tahsil edememeleri durumunda alacaklarının önemli bir kısmı,Devlet Destekli alacak sigorta havuzu  tarafından karşılanacaktır.

Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Sistemine Devlet Tarafından Taahhüt Edilecek Reasürans Desteğine Dair 2326 Sayılı Karar ile;

Reasürans desteği ihtiyacı ortaya çıkması durumunda; Kobilere sağlanacak devlet güvencesinin finansman ve ödemeleri Hazine ve Maliye Bakanlığı bütçesinin ilgili tertibinden Merkeze ödenir.

Riskin merkez üzerinde kalan payına % 50 karşılık gelen primin yatırım gelirlerinin ve elde edilen diğer gelirlerin toplam tutarı merkez tarafından hesaplanır. Komisyon ve giderlerin aynı dönemdeki toplam tutarınuıaşması durumunda aşan tutar dönemin sonunu takip eden en geç bir ay içinde merkez tarafından Bakanlık bütçesinin ilgili tertibine aktarılır. Hesaplanan ve Bakanlığa bildirilmesi gerekmesi halinde Bakanlığa eksiksiz bir şekilde ödenmesinde merkez sorumludur.

Risklerin hasar prim oranı Olağandışı Riskler Yönetim Merkezinin üzerinde kalan ve teminat verilen riskin % 50’lik kısmını oluşturan pay için % 75 ve üzeri, kalan % 50’lik kısmını oluşturan pay için yüzde 110 ve üzeri için reasürans desteği taahhüt edilecek.

Devlet Destekli Ticari Alacak Sigortası Nedir?

Devlet destekli ticari alacak sigortası; Kobilerin yapmış olduğu ama herhangi bir teminata bağlanmamış vadeli satışlardan doğan borcun ödenmeme riskini teminat altına alan sigorta ürünüdür. Kredi limiti tahsis edilmiş bir alıcının iflas, konkordato, tasfiye, vb. hukuki durumlar ile temerrüde düşmesi teminat altındadır. En fazla 360 güne kadar vade uygulanabilen sigortalı’nın cirosu üzerinden fiyatlandırma yöntemi ile prim hesaplanarak işletmeyi öngörülmeyen tahsilat problemlerine karşı koruyarak, finansal yapısını güçlendirmek amacıyla hayata geçirilen ticari alacak sigortası yapmak isteyen ve ticari alacaklarını sigortalamak isteyen küçük işletmeler www.alacaksigortasi.gov.tr üzerinden detaylı bilgilere ulaşabilirler.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.