DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Eşi Vefat Etmiş Yardımı 325 TL Başvurusu (KORONAVİRÜS)

Eşi Vefat eden kadınlara maaş desteği nasıl alınır? Eşi vefat eden kadının hakları nelerdir? EVEK programı kapsamında kadınlara yönelik yapılan yardımlar 325 TL başvurusu nasıl yapılır? Şartları nelerdir? Detaylar haberimizde.

Eşi Vefat Etmiş Yardımı 325 TL Başvurusu (KORONAVİRÜS)
14.04.2020
A+
A-

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca Sosyal Yardımlar Genel Müdürlükleri tarafından eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımların miktarlarının artırıldığı açıklanmıştı. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı  Zehra Zümrüt Selçuk; kadınlara yönelik yapılan yardımların miktarlarının artırıldığını ve özellikle eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımları olarak dul kadınlara 325 TL verileceğini açıkladı.

Bakan Zehra Selçuk; Sosyal yardımlar kadınlara yönelik ödenen yardım miktarlarında artışa gittik.

2003’ten bu yana şartlı sağlık, gebelik, doğum, lohusalık gibi sağlık yardım programları, 2012’den bu yana da EVEK programının uygulandığını anlatan Selçuk, “2019’da sağlık programları kapsamında 1.3 milyon kişiye 433 milyon, EVEK kapsamında da 165 bin kadına 377 milyon lira ödedik” dedi. Şartlı sağlık, lohusalık ve gebelik yardımı da yüzde 29 arttı.

“Koronavirüsle mücadele ettiğimiz şu günlerde, sosyal yardımlarda kadınlara ödenen miktarlarda artışa gittik; şartlı doğum yardımını 100 liraya, eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım programı kapsamında ödenen miktarı da 325 liraya çıkardık” açıklamalarında bulundu.

Eşi Vefat Etmiş Yardımı 325 TL Başvurusu İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular Ve Cevapları

Eşi vefat eden kadınları hakları kanun ile korunarak belirli düzeyde geçimini idame ettirmeleri amacıyla 2 ayda bir ödenmek üzere 325 TL olacak şekilde başvuruda bulunarak yardım talep eden kadınlara devlet destekli yardım yapılmaktadır. SYDV tarafından yapılan bu yardımlar hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları ise şöyle;

Başvurular nereye yapılır?

Eşi ölen ve dul kalan kadınlar bu yardımlardan yararlanabilmek için yaşadıkları ve bağlı bulundukları il,ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına başvuruda bulunarak yardımlardan yararlanabilir.

Eşi vefat eden kadınlara ne kadar yardım veriliyor?

Başvuruda bulunan ve maaş almaya hak kazanan hak sahiplerinin hesaplarına aylık 325 TL olmak üzere iki ayda bir 650 TL tutarında yardım aktarılmaktadır.

Eşinden boşanan kadınlar bu yardımlardan yararlanabilir mi?

Malesef bu yardımlar boşanan kadınlara yönelik yardım değildir. Söz konusu bu yardımdan yararlanabilmek için son resmi nikahlı oldukları eşlerinin vefat etmiş olması gerekmektedir.

Eşi vefat eden kadınlara yapılan yardımlar her ay verilir mi?

Bu yardım her ay için hesaplanmakta, ancak iki ayda bir hesaplara yatırılmaktadır.

Dini nikahlı eşi vefat eden kadınlar bu yardımlardan yararlanabilir mi?

Dini nikahlı eşin vefat etmesi halinde bu yardımdan faydalanmak söz konusu değildir. kredihaberler.com Bu yardımlar kişinin son resmi nikahlı eşinin vefat etmiş olması halinde dul kalan kadınlara bağlanan bir aylık türüdür.

Eski eşi vefat eden ama başka biri ile evlenen kadınlar bu  yardımdan faydalanabilir mi?

Eski eşi ölen ama başkasıyla yeniden resmi olarak evlenmiş kişiler Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanamaz.

Çalışan dul kadınlar bu yardımlardan yararlanabilir mi?

Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımlardan yararlanmanın şartı geçimini idame ettiremeyecek derece yoksul düşen kadınlara bağlandığından dolayı SGK tabii olan ve sigortalı bir işte çalışan vatandaşlar bu yardımdan faydalanamaz.

Muhtaçlık durumunun tespiti nasıl yapılır?

Muhtaçlık durumunun ortadan kalkması bu yardımı almaya engeldir. Maddi durumda iyileşme olup olmadığı konusunda hak sahibi kadınların sosyo ve ekonomik durumlarında değişiklik olup olmadığı her ay sistemden yapılan sorgulamalar ve Sosyal Yardımlaşma Dayanışma Vakıfı tarafından sosyal çalışmacı ve görevlilerince yapılan sosyal incelemeler ile takip edilmektedir.

Diğer sosyal yardımlardan yararlananlar bu yardımdan da yararlanabilir mi?

 SYDV tarafından 2022 sayılı kanun kapsamında diğer sosyal yardımlardan yararlanan ve engelli yardımı gibi yardımlardan faydalanan kadınlar eşi vefat eden kadınlara yönelik yardımdan alamaz. Bu yardımlardan sadece birini tercih etmek gereklidir.

Eşi vefat eden kadınlara yönelik yardımdan  yararlanan Koronavirüs nedeniyle temel ihtiyaçlarımın karşılanması için tekrar SYDV ‘ ye yardım başvurusu yapılabilir mi?

Sosyal yardım başvuruları ihtiyaç sahibi yoksul dul kadınların yaşadıkları il, ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma SYD Vakfına giderek başvuruda bulunarak diğer sosyal yardımlardan da yararlanılabilir.

Çocuğu ile beraber yaşayan ve çocuğu SGK’ ya tabi kurumların herhangi bir kredihaberler.com işinde çalışıyor Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardımdan faydalanabilir mi?

Malesef söz konusu yardımdan faydalanabilmek için hane içerisinde sosyal güvenceye sahip bireyin bulunmaması gerekmektedir.

Çocuğu başka bir hanede yaşayan ama çocuğunun üzerinden sağlık hizmetinden faydalana kadınlar eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımdan yararlanabilir mi?

SGK yani Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıtlı çocukla birlikte aynı hanede yaşanmıyor, sadece sağlık güvencesinden faydalanılıyorsa Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Yardımdan da yararlanılabilinir.

Koca ile kadın arasında boşanma davası devam ederken yani, mahkeme kararı kesinleşmeden koca vefat etmişse, kadın kişi bu yardım programından faydalanır. EVEK yardım programı kapsamında yapılan ödemelerin aralıkları ve artış miktarları Fon Kurulu kararıyla belirlenir.

Eşi Vefat Etmiş Yardımı 325 TL Yararlanma Şartları Nelerdir?

325 tl olarak verilmesi planlanan dul maaşından yararlanabilmek için; eşi vefat eden kadının son resmi nikahlı eşi ile resmi evliliği devam ederken eşi vefat etmiş olması gereklidir.  Bu yardım programından yararlanmak isteyen kadın için herhangi bir yaş şartı aranmaz.

Eşi vefat etmiş olan bu durumdaki kişiler  yardımlardan yararlanabilmesi için evli olmaması ve kendisi ya da içinde bulunduğu hanedeki herhangi bir kişi kanunla kurulu SGK,’ ya tabi bir işte çalışmıyor olması şartı ile yardımlar bağlanmaktadır. Kadının vefat sonrasında yoksulluğa düşmesi ile fakir ve muhtaç durumda olduğunu tespit ve teyit edilmesi halinde bu durumdaki kadınlara ilgili yardım programı yararlandırılır.

Başvuru sahibi ve hanede aktif olarak;

 • SGK kaydı
 • 4/a Zorunlu Sigortalılar,
 • 4/a Tarım Sigortalılar,
 • 4/b Bağkur, Emekli Sandığı,
 • 60/g isteğe bağlı GSS primi ödeyenler olmaması gerekmektedir.

Ayrıca başvuru yapacak kişinin T.C vatandaşı olması gerekmektedir. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yardım alan kadınlar ikamet ettikleri yerlerden başka bir yere taşınmaları halinde ise ; başvuru sahipleri yeni taşındıkları il ve ilçe sınırındaki bağlı bulunan  bağlı bulunduğu İlçe Vakıflarından tekrar başvuru yapmaları gerekmektedir.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardım Başvuruları Nasıl Yapılır?

Eşi vefat etmiş kadınlar öncelikle bu yardımlardan yararlanmak için resmi olarak ikamet edilen yerdeki Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakıflarına şahsen başvuruda bulunmalıdır.

Başvuru sahibi adına yardım talebi için herhangi bir dosya açılmamış ise vakıf tarafından istenen prosedürlerin yerine getirilmesi gerekir. Vakıflara daha önceden kaydı olmayan başvuru sahipleri

 • Hane Başvuru Kayıt Formu
 • Sorgu Dilekçesi ve
 • EVEK Sözleşmesi gibi formlarını doldurarak vakıfa iletmesi ve teslim edilmesi gereklidir.

Başvuru sırasında üzerinde T.C. kimlik numarası yazılı resmi kimlik, ehliyet veya pasaport dışında yukarıdaki belgeler istenir.

Daha önceden Vakfımızda kayıtlı olanlar ise vakıfa ait ‘EVEK Sözleşmesi’ ile birlikte yardım başvuru dilekçesi alınmak suretiyle müracaatı tamamlanır.

Ödeme Tarihleri Ne Zaman?

EVEK programının ödeme hesaplama başlangıç tarihi, Mütevelli Heyeti tarafından onaylanan başvuru tarihi baz alınarak başlatılır ayrıca ödeme hesaplanırken, yardımı “Kabul Edildi” olarak olumlu olarak değerlendirilen başvuru sahiplerine yapılacak olan yardım ödeme hesaplama başlangıç tarihi olarak kabul edilen tarihin içinde bulunan ay da dahil olmak üzere ödeme hesaplanır.

Hak sahiplerine aylık olarak hesaplanan ama iki ayda bir olarak yatırılan yardım ödeme tarihleri bağlı bulunan kaymakamlıklar tarafından oluşturulan takvime göre belirlenen tarihlerde ödemeler hesaplara aktarılır.

Hak sahiplerine ödemeler oluşturulan takvime bağlı ve periyodik olarak ilgili ödeme ayları yılın çift ayları olarak belirlenir. Kişilerin T.C. kimlik numarasının son rakamına göre Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık aylarında yapılır.

Ödeme günü hafta sonuna ve Cumartesi gününe denk gelenler Cuma gününden itibaren ödemelerini alırlar. Ama  ödeme günü hafta sonu Pazar gününe denk gelenler hafta başı pazartesi gününden itibaren ödemelerini alırlar.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Yönelik Yardım Başvurusu Sonucunu Sorgulama

Bu yardıma başvuruda bulunarak yardımda yararlanmaya hak kazanan başvuru sahipleri başvuru sonucu ile ilgili olarak yaşadıkları il, ilçedeki SYD Vakfından veya 144 Alo Sosyal Yardım hattı aranarak bilgi alabilirler. Ayrıca e-devlet üzerinden sosyal yardım bilgileri sorgulama linkinden T.C kimlik numarası ve geçerli şifre yazılarak sorgulama yapılabilir.

EVEK Yardımı Ne Zaman Kesilir?

 • Hak sahibi kadının vefat etmesi,
 • Hak sahibi kadının resmi olarak tekrar evlenmesi,
 • Hak sahibi kadının ikametini ilgili SYDV dışına taşıması,
 • Muhtaçlık durumunun ortadan kalkması
 • Dini nikahlı olarak fiili olarak birlikte yaşanıldığının sosyal inceleme raporu ile yerinde tespit edilmesi halinde,
 • Hak sahibi kadının kendisinin sosyal güvenceli olduğu veya;
 • Hak sahibi kadının içinde yaşadığı hanedeki herhangi birisinin sosyal güvenceli olduğu durumlarda EVEK yardımı feshedilir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.