DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

Ecrimisil Hesaplama Nasıl Yapılır? Yargıtay Kararları ve Bilirkişi Raporları 2021

Ecrimisil hesaplama nasıl yapılır, programı, hesaplama Yargıtay kararları, Excel örnekleri, bilirkişi raporu örneği 2021 yılı güncel bilgiler haberimizde..

Ecrimisil Hesaplama Nasıl Yapılır? Yargıtay Kararları ve Bilirkişi Raporları 2021
12.02.2021
A+
A-

Haksız işgal edilen arazi amacıyla ödenen tazminat oranına ecrimisil ücreti denir. Tarım arazisi olarak sarfedilen alanlardan gelir hesaplama yöntemleri vardır. Bu oranlar eksper doğrulusunda da hesaplanabilir. İlgili alanlardaki eksperler raporları gözden geçirilmek üzere saklamaktadır. Milli Emlak Genel Tebliği’nde ücretlerin nasıl hesaplanacağı, koşulları, ödemenin nasıl uygulanacağı kısaca ücretlerin belirlenmesi, değerlendirilmesi ve tahsilatı açıkça belirtilmiştir. Bu yazımızda sizlere ecrisimisil tutarı adı verdiği haksız kullanım tazminatından ve ecrimisil hesaplama nasıl uygulanacağını, Tarla ecrimisil hesaplama, Ecrimisil hesaplama Yargıtay, Hazine arazisi ecrimisil bedeli, Ecrimisil faiz hesabı, Tarlada ecrimisil, Ecrimisil nasıl alınır gibi hususları açıklayacağız.

Ecrimisil Bedeli Nedir?


Hazineye ait taşınmazların devlet izni dışında ya da rastgele bir malın sahibinin insiyatifi dışında söz hususu bu mala bir zarara uğratılması husus bahis olmaksızın, ne şekilde olursa olsun yararlanılması durumunda, yönetimnin ya da şahsın eksiklik durumune bakılmadan ilk durumu düşünülerek Belediye doğrulusunda alınan tazminat bedeline ecrimisil bedeli denir. Ecrimisil denilen tazminat oranının oluşması amacıyla bir taşınmazın izinsiz, kaçak ve iyi niyet olmaksızın kullanılmış olması gerekir.

Ecrimisil’in isteği amacıyla dava açılabilir. Şikayette bulunmak amacıyla belirli koşullara sahip olması gerekir. Ecrimisil davasının iki yönü bulunur. Bunlardan ilki, taşınmaz sahibi. Taşınmaz sahibi, yönetim ya da gerçek şahıs olabilir. Diğer taraf, bir işgalci pozisyonunda belirleme edilen gerçek ya da tüzel şahısdir. Mülke verdiği zarar ne olursa olsun işgal, meşru prosedür başlatmak amacıyla yeterlidir.

Ecrimisil davasına numune verecek olursak;

 • Kamu kurumlarına zimmet edilmiş bir aracı şahıssel işler amacıyla kullanılması.
 • Kira kontratı yapılmış bir husustta kontrat bitmiş olsa dahi oturmaya devam edilmesi.
 • Devlete ait olan bir bölümde rastgele bir izin almadan inşaat yapılması.

Ecrimisil Hesaplama Tablosu 2021

Ecrimisil terimi kira ile karıştırılmamalıdır. Bunların değişiklıklarını sıralayacak olursak;

 • Kira ile alakalı borçlara İcra İflas Kanunu, Ecrimisile ise Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun bakmaktadır.
 • Ecrimisil bedeli, taşınmazın kullanıldığı vakit ile ilişkilidir. Bu amaçla prosedürüş hadiseleri kapsamaktadır.. Kira ise prosedürüşe değil, gelecekteki kullanıma ilişkindir.
 • Kiralama prosedürü yapılırken bir sözleşme imzalanır. Ancak ecrimisilde irade dışı bir kullanım söz hususu olmaktadır. Herhangi bir sözleşme yapılmaz. Bu sebeple ecrimisil tazminatı doğurmaktadır.
 • Ecrimisil davaları idari mahkemelerde görülmektedir. Kira ile alakalı davalar ise adli yargı bakar.


Ecrimisil Hesaplama Yargıtay

Bir mülkün haksız kullanıldığına inanan bir taraf, meşru prosedür başlatarak dava açabilir. İşgal gözlemlendiğinde, mal sahibi evvelce husust sahibini bilgilendirmelidir. Yukarıda davaların yönetim mahkemelerinde görüldüğünden bahsetmiştik. Ancak bu mahkeme mülkün bulunduğu bölümde olmalıdır. Alanında eksper şahıslar yani eksperler inceleyerek karar verirler. Burada hesaplanan fiyat kira bedelidir. Bu oran tazminata eklenecektir. Ecrimisil davalarında ehemmiyete alıncak vakit prosedürüşe bakıldığında 5 senedır. İşgal zamanı 5 senedan çok olsa dahi ehemmiyete alınmaz. Ecrimisil davasına ek olarak, bir eylemin iptali amacıyla dosya da açılır. Davanın açılabilmesi amacıyla alttaki soruların sorgulanmış olması gerekir;

Sahibinin izni dışında tüketimi,
Malın kullanımdan ötürü zarara uğraması ehemmiyet taşımaz.
Zarar durumu ehemmiyete alınmaz, sonuca bakıldığında mal işgal edilmiştir.
Mal sahibi ecrimisil bedelini dava ile talep edebilir.


Ecrimisil Hesaplama Nasıl Yapılır?


Ecrimisil’in bedelinin ödenmiş olması, işgalcinin bu alanda haklı bulunduğu manasına gelmez. Bu alanda hangi etkinlikte bulunursa bulunsun etkinliğe son verir. Bedelin ödenmesi mülkün tapusunu alacağı manasına gelmez. Ödeyeceği fiyat, prosedürüş tüketimine karşılık gelir. Yasa dışı oluşturulan binalar amacıyla belediyenin kanunla öngörülen hale göre yıkım izni bulunmaktadır. Öncelik ile gayrimenkul ile alakalı belirleme raporu hazırlanır. İşgal edilen gayrimenkul ile alakalı ayrıntılı bilgi tutanağa dahil edilmiştir. Bu tutanak ehemmiyete alınarak maliyet yönetim doğrulusunda belirlenecek ve 15 gün içersinde komite doğrulusunda karara bağlanacaktır.

Ecrimisil oranı hesaplanırken, varlığın hasar görmeden evvelceki durumu ehemmiyete alınır. Kullanmadan evvelce ne kadar gelir getirebileceği kararlaştırılmaktadır. Örneğin, iki arazinin aynı kriterler ile haksız bir şekilde kullanılmış olması, fakat kullanım amaçlarının değişik olması, ecrimisil maliyetlerinin değişik hesaplanacağı manasına gelmez. Hasar ya da kullanım hedefi göz ardı edilir. Tek kural işgal edilmiş olmasıdır.

Ecrimisil Hesaplama Tablosu


Milli Emlak Genel Tebliği’ne göre, haksız kullanım tazminatı hesaplanırken tutarı etkileyecek olan faktörler alçakta sıralanmıştır. Bunlar;

 • Malın haksız kullanımdan evvelce sağlayacağı gelir oranı,
 • Bulunduğu hususm,
 • Tarımsal hususlar amacıyla geçerli olmak kaydı ile arazinin verim durumu,
 • Taşınmazın imar bakımından durumu,
 • Ölçütleri ve yüz ölçümü
 • Malın belediyeler doğrulusunda verilebilecek olan hizmetlerden faydalanma durumu
 • Çevrede emsal oluşturabilecek alanlar varsa bunlara biçilen oranlar
 • Ecrimisil davalarında daha eskiden alınmış olan kararlar
 • Bilirşahıslarden, alakalı odalardan ve başka kamu kurumlarından alıncak olan bilgiler
 • Taşınmazın özellikleri ehemmiyete alınmaktadır.
 • Hesaplama, bu unsurların ehemmiyete alınması şartıyla günümüz değer üzerinden yapılacaktır. Hesaplama gerçekleştirdikten sonra kararlaştırılan tutar işgal eden şahıs doğrulusunda dava yolu ile taşınmaz sahibine ödenir. Yani işgal davaya husus olduktan sonra yukarıdaki kriterler ehemmiyete alınarak hesaplama prosedürü eksperler doğrulusunda hesaplanır.

Ecrimisil Bedelinin Ödenmesi

Mahkemece kararlaştırılan oran, şahsa tebliğ tarihinden itibaren bir ay içerisinde alakalı birimlere ödenir. Fiyat tartışmasız olarak taksitle de ödeme yapılabilir. Son ödeme tarihinden sonra ödeme yapmayanlar amacıyla itiraz yoksa dava zamanından itibaren 15 gün içerisinde % 20 indirim yapılır. İtirazda bulunulmuşsa ve itiraz tarihinden itibaren 30 gün içerisinde vergi tekrar ödenmemişse dava açma zamanın bitiminden itibaren ilk 15 gün içerisinde borcun geri alınması amacıyla vergi dairelerine aktarılır.

Ecrimisil bedeline sahibine yazılı açıklamada bulunmak şartıyla taksitlendirme de yapılabilir. Taksitlendirme yapabilmek amacıyla borç bakiyesinin % 25’inin peşinat olarak ödenmesi gerekmektedir. Peşinatın ödenmesinden sonra borcun kalan alanı maksimum 3 sene vade ile ödenir. Taksit alternatifi seçildiğinde, borcun yanı sıra meşru faiz de ödenecektir. Taksit gerçekleştirme isteyen işgalcinin borcu taksitlere bölünerek ödeme planı hazırlanır. Bu ödeme planının bir kopyası ve dosyasında bir kopyası kendisinde kalır.

Peki ecrimisil bedeli talep edildikten sonra işgal edilmeye devam ederse ne yapılmalı? Mülk, belirti edilen zamanın sona ermesinden sonra boşaltılmazsa ya da etkinlikler devam ediyorsa, 15 gün içersinde hiyerarşik üst doğrulusunda devralınabilir. Bu bedelin ödenmesinin, işgalcinin bu alanda etkinlik göstermeye devam edeceği manasına gelmez. Çünkü bahsetmiş bulunduğumuz gibi ödenen kira değil kullanım tazminatıdır.

Ecrimisil Hesaplama Formülü

Ecrimisil tutarı hesaplanırken vakit olarak 5 senenin baz alınacağını belirtmiştik. Örnek bir hesaplama ile durumu şu şekilde ifade edeceğiz.

Haksız olarak taşınmazın kullanım zamanıne 8 sene diyelim,

 • Bilirkişi tarafından hesaplamış bulunduğu ecrimisil bedeli ise 10 bin TL,
 • Baz alınan 5 senelik tutar ise 8 bin TL olsun,
 • Eğer şahıs 2 bin TL ödeme yaptıysa kalan borcu 5 sene üzerinden hesaplama uygulanacağı amacıyla 8.000- 2.000 = 6.000 TL olacaktır. Bu kalan tutar taksitlendirilmektedir.

Hazine ya da şahıs arazisinin haksız tüketimi ve işgali durumunda yönetim mahkemelerine tazminat davası açılabilir. Belirlenen bu tutar bilirkişi doğrulusunda belirlenecek ve mahkeme kararıyla ödenmesi sağlanacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.