Durumu Olmayan Ailelere Maddi Yardım Korona Virüs Destekleri

Coronavirüs salgınıyla mücadele çerçevesinde kamu kurum ve kuruluşları tarafından ihtiyaç sahibi ailelere gıda ve nakit destekleri verilmeye başlanıyor. Sosyal vefa projesi kapsamında İstanbul ilinde başlatılan gıda koli yardımı yanında Ankara’da da nakit desteği ve gıda yardımı yapılacağı belirtilmiştir. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilecek olan ihtiyaç sahibi ailelere maddi yardım hakkında tüm detaylar haberimizde..

Durumu Olmayan Ailelere Maddi Yardım Korona Virüs Destekleri
30.03.2020
A+
A-

Son günlerde virüse enfekte olan kişi sayısı git gide artmakta ve devlet tarafından coronavirüs ile mücadele kapsamında vatandaşların ekonomik alanda en az zarar görmesi için birçok yardım ve destekler bulunmaktadır. Coronavirüs için alınan önlemlerde belirli kronik rahatsızlığı ve 65 yaşından büyük olan vatandaşların sokağa çıkma yasağı önemleri alınmıştır. Virüsün yayılma hızının en aza indirilmesi için devlet vatandaşlara evde kal çağrısı yapmaktadır. Ülke genelinde alınan birden fazla önlemlerde esnaflar, çiftçiler ve fabrikalar ekonomik yönden en az hasarla bu sürecin atlatılması için geçtiğimiz günler ekonomik olarak devlet ve konu ile ilgili merciler açıklamaları yapmıştır. İçişleri Bakanlığının yayınladığı genelgelerde bazı işletmeler ikinci bir emre kadar kapatılma kararı almış ve işyeri sahiplerine kredi erteleme, yapılandırma ve faizsiz kredi gibi hizmetler sunulmaktadır. Vatandaşların bu süreçte evde kalmalarını belirten hükumet, geçimini sağlamak için aileler yardımlarda bulunuyor. Maddi yardımlar hakkında tüm bilgiyi sizler için araştırdık..

Coronavirüs tüm dünyada hızı bir şekilde yayılırken ilk vakasını 11 Mart tarihinde gören Türkiye, coronavirüs mücadelesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunmuştu. Yardıma muhtaç ailelere verilecek olan 1.000 TL maddi yardım ve coronavirüs ile mücadelede vatandaşlar için ayrılan fon miktarı hakkında vatandaşları bilgilendirmişti. Bunun yanında emekli ikramiyesinin tarihinin önce alınacağını da belirten Selçuk, en düşük emekli maaşının 1.500 TL olacağını da değinmişti.

Coronavirüs 1.000 TL Maddi Yardım 1 Nisan’ da Başlıyor

Coronavirüs ile mücadelede ihtiyaç sahibi ailelere 1.000 TL’lik nakdi yardım yapılacağı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bildirildi. Açıklamalarda sonra vatandaşların bakanlık tarafından verilecek olan desteğin ne zaman merak konusu haline geldi. Vatandaşların kafasında oluşan soru işaretlerine cevap niteliğinde tekrardan bir açıklama geldi. Bakan Selçuk, maddi durumu iyi olmayan ve ihtiyaç sahibi aileler dağıtılacak olan bin TL’lik nakit yardım hakkında hedefin 2 milyar lirayı Mart ayı sonuna gelmeden, en geç Nisan ayı başına denk gelecek şekilde dağıtılacağını söyledi. İhtiyaç sahibi aileye verilecek olan nakdi yardım tutarı ve bu nakdi yardımın tarihi vatandaşlara duyurulmuştur. Başvuru şartları ve nakdi yardımın kimlere verileceği ihtiyaç sahibi aileleri tarafından oldukça merak edilmektedir.

1.000 TL Maddi Yardım Hangi Kişileri Kapsıyor?

3294 sayılı kanun ve 2022 sayılı kanunu kapsayan kişiler ve önceden sosyal yardımlaşma yardımı alan kişiler Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarında 1.000 TL destekten faydalanabilecektir.

 • 65 Yaşlı aylığı alan kişiler,
 • Engelli ve engelli yakının aylığı alan kişiler,
 • Silikozis aylığı alan kişiler,
 • Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardım alan kişiler,
 • Muhtaç asker ailelerine yönelik yardım alan kişiler
 • Öksüz ve yetim aylığı alan kişiler,
 • Muhtaç asker çocuğu yardımı alan kişiler,
 • Şartlı eğitim ve şartlı sağlık yardımı alan kişiler,
 • Çoklu doğum yardımı alan kişiler ve
 • Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım alan kişilerdir.

Yukarda sıralanan yardımlardan alan kişiler, herhangi bir başvuru yapmadan Ekonomi İstikrar Paketi kapsamında 1.000 TL nakit maddi destek yardımı yapılacaktır.

Coronavirüs Kapsamında Nakdi Yardım Başlıyor

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının çalışmaları arasında yer alan yardımlar her yıl olduğu gibi bu yılda muhtaç ailelere yardımları devam etmektedir. Muhtaç ailelere yapılması planlanan maddi yardım sosyal dayanışma vakıfları tarafından belirlenecek olan kişilere yapılacağından dolayı yardım başvuruları için herhangi bir yere gidilmeye gerek kalmayacak. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla gelir testi yapılarak tespit edilecek olan ailelere yaklaşık 2 milyon kişiye ayrılan 2 milyar lira martın sonuna gelmeden, en geç nisan ayı başında dağıtılacak.

Korona nedeniyle elektrik su faturaları ertelenecek mi? göz atabilirsiniz.

Maddi Yardım Ödeme Tarihleri 1.000 TL

Yapılacak yardım vatandaşların doğum yılının son rakamına göre dağıtım sağlanacak veya hesaplarına geçecektir.

 • 0 ve 5 olanlar: 1 Nisan,
 • 1 ve 6 olanlar: 2 Nisan,
 • 2 ve 7 olanlar: 3 Nisan,
 • 3 ve 8 olanlar: 4 Nisan,
 • 4 ve 9 olanlar: 5 Nisan tarihlerinde maddi yardım desteği verilecektir.

tarihlerinde 1.000 TL olarak destek alacaklardır.

300 bin Gıda Kolisi Yardımı Nasıl Alınır?

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından yapılan açıklamaya göre İstanbul ilinde bulunan 65 yaş üzeri kronik rahatsızlığı bulunan ve ihtiyaç sahibi 50 bin kişiye 300 bin gıda kolisi yardımı da 30 Mart 2020 tarihinde başlatılacak. Hayırsevere vatandaşlar yardımı ile hazırlanan 300 bin gıda kolisi 6 hafta boyunca düzenli periyotlar halinde Getir uygulaması sayesinde ücretsiz bir şekilde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak.

2020 Yılında Yapılacak Maddi Yardımlar Nelerdir?

Ekonomik istikrar paketleri kapsamında açıklanan tedbirler çerçevesinde 35 ilde uygulamaya konulan Sosyal Vefa Projesi ile de ihtiyaç sahibi aileler tespit edilerek maddi yardım dahil gerekli tüm hizmetler sağlanacak.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2020 yılında 2 milyon insana 35 sosyal yardım başlığı altında yardımda bulunmaktadır.  Maddi yardım adı altında Bakanlık tarafından 2020 yılı için geçerli rakamlar üzerinden 65 yaş ve üstü vatandaşlara aylık 672,81 lira,  engelli ve engelli yakınına aylık 1519 lira,  %40-69 arası olanlara devlet aylık 537,08 lira ve engel oranı %70 ve üzeri olanlara 805,62 lira , Dul kadınlara devlet aylık 275 lira, doğun yapan annelere doğum yardımıı adı altında birinci çocuğa 300 lira, 2.çocuğa 400 lira ve 3. ve daha sonra doğan çocuklara devlet 600 lira, ikiz çocuklara Çoklu Doğum Yardımı kapsamında çocuk başına 150 lira olmak üzere 300 lira, okul yardımı adı altında çocuklarının okuması için aylık 35-60 lira,  asker ailelerine ayda 275 lira olmak üzere 2 ayda bir 550 lira, asker çocuklarına aylık 100 lira, tüberküloz ve SSPE hastalarına devlet 1460 lira, Tüberküloz hastalarına bakanlara ayrıca aylık 600 lira, anne babasını kaybedenlere öksüz ve yetim programı kapsamında aylık 100 lira, Kronik hastalığı yüzünden cihaz kullanan hastaların devlet her ay 200 lira yapıyor.Maddi yardım almak isteyenler bağlı bulundukları İldeki Aile, Çalışma ve Sosyal Yardımlaşma Müdürlüklerine müracaat ederek talepte bulunabilir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bağlı Sosyal yardım bilgileri sorgulama ekranından bilgilerinize erişebilirsiniz.

Ankara’ da Maddi ve Gıda Yardımları Başlıyor

Ankara Belediye başkanı Mansur Yavaş twitter hesabından Mansur Yavaş koronavirüs salgını nedeniyle işini ve gelirini kaybeden ailelere düzenli olarak gıda yardımı ve nakit desteği için tüm çalışmaları tamamladık Pazartesi gününden itibaren tüm detayları paylaşacağız maddi yardım duyurusunda bulundu. Ayrıca öğrenci evi  ve işyerlerine nisan ayı faturalarının yansıtılmayacağının müjdesini verdi.

Korona ile mücadelede ivedi bir şekilde Ankara ilinde bulunan ihtiyaç sahiplerine desteğin önümüzdeki günlere yapılacağının müjdesi ile diğer illerimizde de aynı şekilde maddi yardım projelerinin hayata geçirilmesi bekleniyor.  Bu zorlu süreci en kısa aşmak için devletimizin tüm kurumlar tarafından destek ve maddi yardımları yapılmaya devam edecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.