DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 13°C
Parçalı Bulutlu

Okuyan Öğrencilere Devlet Yardımı SED 2017-2018

Öğrencilere para yardımı

Okuyan Öğrencilere Devlet Yardımı SED 2017-2018

Günümüzde tek çocuğu okutmak bile zor iken,  çocuk sayısı fazla olan ve maddi gücü olmayan vatandaşların çocuklarını okutabilmek için maddi desteğe ihtiyacı vardır. Okuyan çocuğa devlet yardımı verilmek üzere 2017 yılında Aile ve sosyal politikalar bakanlığınca düzenlemeler yapıldı. Hazırlanan proje kapsamında okula giden, maddi yetersizliği olan öğrencilere SED yani Sosyal ve ekonomik destek yardımında bulunuyor. Bu yardımdan nasıl faydalanılır? Yoksul ailelere çocuk yardımı şartları neler? Detaylarıyla haberimizde.

öğrencilere para yardımı 2017

öğrencilere para yardımı 2017

Devlet Öğrencilere SED Yardımı 2017-2018

Aile ve sosyal politikalar bakanlığı aile yapısının desteklenmesi, ailelerin yaşamsal zorluklarını azaltmak amacıyla birçok proje yürütmektedir. Bakanlığın hazırlamış olduğu bu uygulama SED  (sosyal ekonomik destek) adı altında yürütülmektedir. Bakanlık yetkililerine incelenen bu proje yoksul ailelerin çocuklarına destek amaçlı bir uygulamadır. Belirlenen ücretler öğrencilerin ilkokul, ortaokul veya yüksek öğrenim de okumasına göre değişir. Öğrencinin aile geliri düzelene kadar temin edilen bu gelir maddi durumları iyileştiğinde verilen ödenek kesilecektir.

Çocuk eğitimi için verilen yardım ne kadar?

 1. Okul öncesi eğitim 456
 2. İlköğretim 684 lira,
 3. Orta öğretim 730 lira,
 4. Yüksek öğretim aylık 821 liradır.

Bu yardımın verilme sebebi, birçok geliri düşük ailenin okuması için çocuklarını yurda vermemesi içindir. Aile ve çocuk hayatını desteklemek amaçlı bu proje yılda 80 bin öğrenci faydalanmış. Öğrenciler soğuk yurt odalarında kalmak yerine ailelerinin sıcak kollarına kazandırılmışlardır.

SED imkanlarından kimler nasıl yararlanabilir ?

Devlet ekonomik yardım alarak çocuğunuzun öğrenimi sağlayabilmeniz için sizin maddi durumunuzun bazı şartlara elverişli olması gerekmektedir. Daha doğrusu maddi durumunuzun elverişsiz durumda yer alması gerekmektedir. Bu sadece ekonomik anlamda bu imkanlardan yararlanacak olan kişiler,

 • Hakkında bakıma muhtaç durumda olmaları.
 • Koruyucu aile yanında bulunup herhangi bir mesleki kuruluşta çalışmayanlar
 • Doğal bir felaket sonucu işini ve sağlığını kaybetmiş. Geçirmiş olduğu ağır bir hastalık dan dolayı maddi kazanca sahip olmayanlar.

bakmak ile yükümlü oldukları çocukları için devletten para yardımı alabilirler. Peki bu durumda yer alıyor iseniz nasıl yararlanacaksınız. ? Bu işlemlerin başlayabilmesi için öncelik ile Sosyal Hizmet Merkezi veya Aile ve Sosyal İşler Politikalar il müdürlüklerine bu destek istifade etmek istediğinizi beyan eden bir dilekçe yazmanız gerekmektedir.

SED Yardımı Nasıl Alınır?

Durumu olmayan öğrenci velisi bir dilekçe yardımıyla Aile ve sosyal politikalar müdürlüğüne başvurulur. Sosyal hizmet müdürlüğünde ki yetkililerce yapılan görüşmeyle ekonomik ihtiyacı olup olmadığına karar verilir. Eğer olumlu karşılanırsa kaydınız oluşturulur. Ve öğrenci ailesinin yanında maddi destek sağlanarak okutulur. Öğrenci derslerinde başarılı ise devletin bursluluk sınavlarına başvurabilir. Kaymakamlığın verdiği burslardan yararlanabilir.

Ekonomik bakımdan çocuğunuzun eğitim masraflarını karşılayamıyor iseniz, SED ile destek almanız mümkündür. Aile ve Sosyal Politikalar İl ve İlçe Müdürlüklerine başvuru yaparak bu desteklerden yararlanabilirsiniz. Yapılan başvurular dahilinde, destek için uygun görülen kişiler için dosya açılır. Yapılan başvuruların değerlendirilmesi adına sosyal incelemeler başlatılarak, kişinin yardıma muhtaç olup olmadığı kanısına varılır. Eğer destek verilmesine uygun görülürse SED için gerekli işlemler hemen başlatılacaktır. Başvuru esnasında bir takım başvuru evrakları gerekli olmaktadır.

Devletten Para Yardımı Kimlere Verilir?

 • Devlet eliyle koruma altına alınmış olan çocukların aile fertleriyle hayatını sürdürme şartlarına uygun olanlar,
 • Olağanüstü bir durum, afet, hastalık, kaza sonucu geçimini sağlayamayan kimselerin çocuklarına
 • Üniversite öğrencisi olup devlet yurdunda kalan öğrenciler bu yardımdan faydalanabilirler.
 • Yetiştirme yurdundan yaşı nedeniyle ayrılan yüksek öğrenim yapan öğrenciler
 • Bakanlık komisyonunca eğitim giderlerini karşılayamayacak kadar maddi durumu kötü olan öğrenciler
 • Korunma kararı için başvurulmuş fakat ailesiyle yaşaması uygun görülmüş öğrencilere bu yardım sağlanacaktır. Dikkat: Durumu olmayan ailelerin her çocuk için bu devlet desteğinden faydalanma imkanı vardır.

Öğrenci yardımı için gerekli belgeler

 • Türkiye cumhuriyeti kimlik fotokopisi
 • Okuduğu eğitim kurumundan öğrenci belgesi
 • Gelir belgesi
 • Sağlık kurumundan onaylı sağlık belgesi
 • Meslek kuruluşlarına başvuru belgesi
 • İş-kur kayıt belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Ev kira ise kira sözleşmesinin fotokopisi
 • Ailenin kaç kişi olduğuna dair nüfus müdürlüğünden belge
 • Sosyal hizmet müdürlüğünden ihtiyaç sahibi olduğunuza dair belge gerekmektedir.
öğrencilere para yardımı

öğrencilere para yardımı

Öğrenci Yardımı Nasıl Alınır?

 1. Daha önce bu yardımdan faydalanmış kişiler tekrardan başvuramazlar.
 2. Kişinin ve ailesinin durumunun iyileşmesi halinde maaş ödemesi hemen kesilecektir.
 3. Haksız beyanda bulunarak yardım alanlar ceza dahilinde alınan bedeli geri öder. Ve bir daha devlet desteğinden faydalanamazlar. Gelir desteği için taraf tutulması halinde görevli yetkililer görevden alınacaktır.
 4. Sosyal hizmet yetkililerince aileler her 6 ayda bir denetlenir. Rapor tutulur. Ailenin maddi durumunun düzelmesi halinde yapılan yardım ödemesi kesilir. Yada devam ettirilir.
 5. 2017 yılına göre 456 lira ile 821 lira arası öğrencilere maaş ödemesi yapmaktadır.
 6. Okul çağındaki çocukların eğitim hayatına kazandırılması için yapılmış olan bu uygulama öğrencilerin yeterli eğitim masrafları için ödeme yapmaktadır.
 7. Çocuk üzerine verilen bu yardım, hiçbir devir, haciz işleminde kullanılamaz. Öğrenci eğitimi olduğu için kesintiye uğratılamaz.
 8. Devlet tarafında sağlanan bu destek düzenli maaş değildir. Ailenin durumu düzeldiğimde maaş ödemesi kesilir.

YILLAR

2017 

Ocak-Haziran

En Yüksek Devlet memuru Katsayısı

9500

2017 Ocak Memur Maaş Katsayısı

0,096058

En Yüksek Devlet memuru aylığı

912,551

EĞİTİM GURUPLARI

Oranlar %

2017 Ocak-Haziran Ekonomik Destek Tutarı

OKUL ÖNCESİ ÇOCUK

50

456,28

İLKÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK

75

684,41

ORTA ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK

80

730,04

ORTA ÖĞRETİM SEVİYESİNDE OLUP OKULA DEVAM ETMEYEN ÇOCUK İÇİN

50

456,28

YÜKSEK ÖĞRETİME DEVAM EDEN ÇOCUK

90

821,3

KURULUŞ BAKIMINDAN AYRILAN GENÇLER

40

365,02

(YETİŞKİN)

Çeyiz Yardımı

 

1.368,83

Geçici Ekonomik destek Tutarı

1 Kat

 

912,55

2 Kat

 

1.825,10

3 Kat

 

2.737,65

Bu desteklerden yararlanmak isteyan vatandaşlarımız Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının İl/İlçe Müdürlüklerine başvuruda bulunabilirler.

YORUMLAR
 1. sadık dedi ki:

  ödemeler ne zaman yapılır

  1. Ali dedi ki:

   Daha hala yok Balıkesir Gönen

 2. sadik dedi ki:

  eskisehir yattimi bilgisi olan varmi..gozukmuyo

 3. Zeynep dedi ki:

  Okul öncesi sed yardımı almaktayım 2019 un ödemesi gözükmüyor acaba neden böyle yıl bittiği için mi acaba herkeste böyle mi kayıt bulunamadı diyor sorguladığımda

 4. Yatmadı bilen varmı nezaman yaticsk dedi ki:

  Bilen varmı kaçında yaticsk eskisehir