DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Devletten Herkese 3. Fazda 1.000 TL. Maddi Yardım SONUÇLAR AÇIKLANDI

Devletten Herkese 3. Fazda 1.000 TL. Maddi Yardım SONUÇLAR AÇIKLANDI
27.04.2020
A+
A-

Salgın nedeniyle ekonomik alanda sorun yaşayan maddi anlamda desteğe ihtiyacı olan kişilere korona virüs ile mücadele kapsamında yapılan yardımlar hız kesmeden devam ediyor. Korona virüs için alınan tedbirlerde geçtiğimiz günlerde ihtiyaç sahibi 2 milyon aileye yapılan bin liralık sosyal yardım yapılmıştı. Bu destekten daha önceden sosyal yardım alan vatandaşlar yararlanıyordu. Vatandaşlara verilmiş olan bin liralık destek, öncesinde sosyal yardım almayan kişiler tarafından da talep edilince ilgili Bakanlık devreye girdi ve 2 milyon 300 bin haneye daha sosyal yardım yapılacağını duyurdu. İşte konu hakkında tüm detaylı bilgiler..

2 .faz 1000 TL Sosyal Yardım Ödemeleri  Bugün başladı

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından 2. faz ödemeleri ile ilgili açıklama yapıldı. Bakan Zehra Zümrüt Selçuk ödemeleri 19 Nisan yani bugün yapılmaya başlandığını açıkladı.

Devletten Herkese 3. Fazda 1.000 TL. Maddi Yardım

1 Nisan ve 5 Nisan aralığında yapılmış olan 1.000 TL’lik sosyal yardım 2 milyon ihtiyaç sahibine ulaştı. Daha öncesinde sosyal yardım almayan fakat korona virüs salgını nedeniyle maddi anlamda sıkıntı yaşayan kişilere Bakanlıktan beklenen açıklama geldi.  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zümrüt Selçuk 2 milyon 300 bin aileye daha 1.000 TL maddi destek verileceğini şu sözleriyle ifade etti:

“Söz konusu destek programının 2. fazının başlayacağı müjdesini sayın Cumhurbaşkanımız dün kamuoyu ile paylaştı. Bu kapsamda 2. fazda, halihazırda sosyal yardım alan ve 1. fazda dağıtılan 1000 liralık destekten faydalanmamış, 2 milyon 300 bin haneye 1000’er lira nakdi destek vereceğiz. 1. fazda olduğu gibi vatandaşlarımızın herhangi bir başvuruda bulunmasına gerek olmayacak ve yardımlar evlere götürülecek.”

Böylelikle korona virüs ile mücadele kapsamında yapılmış olan maddi yardımdan yararlanmamış olan vatandaşlardan 2 milyon 300 bin haneye daha 1.000 TL nakit para yardımı yapılacaktır. Korona virüs sürecinde ihtiyaç sahibi ailelere verilecek olan yardımlar 3 fazda gerçekleşecek. Buna göre;

  • 1. faz kapsamında 2 milyon 111 bin aileye 1.000 TL’lik maddi destek Nisan ayı başında verilmişti.
  • 2. faz kapsamında ise yeni 2 milyon 300 bin aileye 1.000 TL maddi yardım verilecek.
  • 3. faz yardımında da vatandaşlara yine 1.000 TL’lik sosyal yardım verilecek.

İleri bir tarihte açıklanacak olan 3. faz yardımları için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk;

“3. faz sosyal yardımdan daha önce bu yardımdan faydalanmamış haneler faydalanacak ve söz konusu başvurular e-Devlet üzerinden yapılacak. Koronavirüs tedbirlerinden olumsuz etkilenmiş, ihtiyaç sahibi tüm kesimlere el uzatacağız.” dedi.

Nisan ayı başında ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara verilen bin liralık sosyal yardımda başvuru yapılamayacağı duyurulmuştu. Daha önceden sosyal yardım alan kişiler Bakanlık tarafından tespit edildikten sonra maddi yardım ailelere ulaştırılmıştı. 3. faz sosyal yardımdan alacak vatandaşlar daha kredihaberler.com önceden sosyal yardımdan yararlanmamış kişilere verilecektir. 3. faz yardımı başvuruları işlemleri e-devlet aracılığıyla gerçekleşecektir. Birinci, ikinci ve üçüncü faz alarak yapılmış ve yapılacak olan sosyal yardımlarla ihtiyaç sahibi olan tüm vatandaşlar korona virüs sürecini en az hasarla atlatmış olacak. Henüz 3. faz yardımları için net bir tarih belirtilmemiştir.

4.4 Milyon Aileye Sosyal Yardım

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yapmış olduğu açıklamaya göre geçtiğimiz günlerde dar gelirli 2.1 milyon aileye ulaştırılmış olan 1.000 TL maddi yardıma ek olarak yeni 2.3 aileye yardım yapılacağını duyurdu. Toplamda 4.4 milyon aileye sosyal yardım verilecek.

2 milyon 300 Bin Aileye Sosyal Yardım Ne Zaman Yapılacak?

Nisan ayı başında 1. faz yardımları tamamlanmış olup 2. faz yardımları hakkında Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 7 Nisan tarihinde açıklamalarda bulundu. Albayrak, sosyal medya hesabı twitter üzerinden vatandaşlara korona virüs ile mücadele kapsamında açıklamalarda bulunduğu videoda sosyal yardım konusuna değindi. 1. faz yardımlarıyla ihtiyaç sahibi 2 milyon 111 bin aileye verilmiş yardımların bununla sınırlı kalmadığını 2 milyon 300 bin yeni aileye verilecek olan maddi yardımların 2. faz yardımları ile gerçekleşeceğini belirtti.

Son Dakika Açıklaması

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: “Ekonomik İstikrar Paketi kapsamında 2 milyon 300 bin haneye yapılacak 1000’er lira nakdi destek ödemesi bugün başladı.”dedi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı beraberliğinde gerçekleştirilen korona virüs sürecinde sosyal yardımlar ihtiyaç sahibi dar gelirli ailelere ve daha önceden sosyal yardım almamış ancak korona virüs nedeniyle ekonomisinde bozulma yaşan tüm kesimlere sosyal yardım yapılacaktır. Böylelikle destek verilmemiş hanelere de 1.000 TL’lik maddi yardımlar verilecektir.

3. Faz 1000 TL. Sosyal Yardım Başvuru Tarihleri Açıklandı

2. Faz  Sosyal Yardımların tamamlanmasının ardından 3. Faz Sosyal Yardımların  başvuru tarihleri açıklandı.

Başvurular E-devlet üzerinden Pandemi Sosyal Yardım Başvuru ekranı üzerinden alınacak olup hiçbir geliri olmayan daha önceden sosyal yardımlardan yararlanmamış olan ihtiyaç sahiplerine hane bazlı olarak destek ödemesi yapılacak. Vatandaşların TC kimlik numaralarının son hanelerine göre Pazartesi gününden itibaren başvurular sistem üzerinden alınarak yapılacak değerlendirme sonrasında ödemeler tamamlanacak.

E-devlet üzerinden yapılacak başvuru tarihleri ise;

Başvurular hane bazlı olduğundan evde yaşayan bir kişinin başvurusu kabul edilecektir.  Cumartesi ve Pazar günleri herhangi bir sınırlama olmaksızın tüm vatandaşlar söz konusu hizmeti  kullanarak  başvurularını iletebilecektir.

3. Faz Sosyal Yardım Başvuru Şartları Belli Oldu

Başvurusu kabul edilmeyecek olan sosyal yardımlardan faydalanamayacak olan kişiler ise şu şekildedir;

3. faz sosyal yardımdan, daha önce bu yardımdan faydalanmamış haneler faydalanacak olup

  • Aynı haneden sadece bir kişi yardım başvurusu yapabilir,
  • Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında daha önce verilen 1000 TL sosyal yardımı almamış olmak,
  • 5510 sayılı kanunun 4/A maddesi kapsamında kamu işçisi olmamak,
  • 5510 sayılı kanunun 4/C maddesi kapsamındaki memur olmamak,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir veya aylık almamak yani emekli olmamak,
  • İŞKUR işsizlik maaşı almamak,  İŞKUR’dan kısa çalışma ödeneği almamak,

Başvurular bu hafta başında başladığını ve 3. faz sosyal yardımlara 3 günde 800 bin başvuru geldiğini açıklayan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk;

3. faz sosyal yardımda Pandemi Sosyal Destek ön başvurularını e-Devlet kapısı üzerinden başvuru yapamayanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na (SYDV) başvurabilirler.

3. faz için ‘Dönemsel muhtaçlık’ tespiti yapacağız. Başvurular 1003 vakfımızın ekranına düşüyor, vakıflarımız değerlendirecek açıklamasında bulundu.

3. Faz Sosyal Yardım Başvuru Sonuçları SORGULAMA

Bu hafta sonundan herkes tarafından yapılan 1.000 TL Pandemi Sosyal Yardım Başvurular tamamlanmış olup 1.000 TL Pandemi Sosyal Yardım SYDV başvuru Sonuçları Açıklanmaya başladı.

3. Faz Sosyal Yardım Parası Başvuru Sonuç Sorgulama Ekranı üzerinden e-devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile giriş yapılarak sorgulama yapabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.