Devlet Yakacak Yardımı (Odun Kömür Desteği)

Kömür Yardımı başvurusu ne zaman ve nasıl yapılır, Kömür yardımı ne zaman dağıtılacak, kömür yardımı veren kurumlar ve başvuru dilekçe örneği nasıl yazılır, devlet yakacak yardımı odun kömür desteğinden kimler yararlanır tüm detaylar haberimizde.

Devlet Yakacak Yardımı (Odun Kömür Desteği)
14.04.2020
A+
A-

Koronavirüs salgını nedeniyle ekonomik anlamda zorluk yaşayan kişiler gün geçtikçe artıyor. Kış aylarında doğalgaz yakan ailelerin elektrik faturalarının 3 ay ertelenmesi geçici çözümler olsa da muhtaç ailelerin mağduriyetliklerinin önlenmesi adına yürütülen çalışmalar arasında odun kömür desteği de verilen destekler arasındadır.

Muhtaç Ailelere Isınma Amaçlı Kömür Yardımı Yapılmasına ilişkin Resmi Gazete’ de yayınlanarak yürürlüğe giren karar ile muhtaç ailelere 2020 yılında  da kömür yardımı yapılmaya devam ediliyor. Kömür dağıtım takvimine göre belirlenen illerde belirlenen aylarda yapılan kömür yardımları Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapan dar gelirli ailelere yapılacak.

Bu destek diğer yardımlarda olduğu gibi Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki sosyal dayanışma vakıfları tarafından yürütülmektedir. Özellikle yoksul, kimsesiz ve muhtaç durumdaki ailelerin soğuk kış aylarında yakacak bulamamaları nedeniyle üşümelerine engel olmak amacıyla yürütülen bir projedir ve herkes tarafından odun kömür desteği olarak bilinir. Muhtaç ailelere verilen bu destekten kredihaberler.com faydalanmak isteyenlerinde yine belli başlı şartları sağlıyor olmaları gereklidir. Devlet yakacak yardımı Odun kömür desteği başvurusu nasıl yapılır nereye başvurulur detaylar haberimizde.

Isınma problemlerinin giderilmesi amacıyla muhtaç, dar gelirli ve ihtiyaç sahibi ailelere verilen bu kömür yardımları ailede kişi sayısına, ihtiyaç oranına ve kömürün ısı değerlerinde ve iklim koşulların göre değişkenlik gösterir.

Devlet Kömür Yardımı Yapan Kuruluşlar

Devlet yakacak yardımı yapan kurum ve kuruluşlar şöyledir;

  • Sosyal Yardımlaşma vakfı
  • Belediyeler
  • Sivil Toplum Kuruluşları
  • İl Valilikleri
  • Kaymakamlıklar
  • Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığıdır.

Devlet destekli yakacak yardımı almak isteyenler aşağıdaki şartları sağlamaları haline kömür yardımlarından yararlanabilir.

Kömür Yardımı Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak devlet destekli bir şekilde yürütülen kömür yardımı olarak bu destek sadece muhtaç durumdaki ailelere verilir sadece muhtaç ailelerin faydalanabildiği odun kömür desteğine başvuruları muhtarlıklar aracılığıyla müracaat eden kişilere Sydv tarafında da Kaymakamlık tarafından sağlanır. kredihaberler.com Müracaatta bulunan kişinin muhtaçlık durumunun tespit edilmesi ve gerçek ihtiyaç sahibi olduğunun anlaşılması ile yardımdan faydalandırılır. Yetkili kişilerin başvuru sahibini araştırdıktan sonra olumlu bir şekilde değerlendirilmesi neticesinde odun kömür desteği verilir. Aksi bir durumda kişinin muhtaç durumda olmadığının rapor edilmesi ile kömür yakacak yardımından yararlandırılmaz.

Başvuru sahibinin ikamet ettiği bağlı olduğu muhtarlıklar tarafından muhtaç durumda olduğu belirlenen ailelerin yetkili kişilerle paylaşılarak da kömür yardımı desteği verilir.

Devlet Yakacak Odun Kömür Desteğine Nasıl Başvurulur?

Öncelikle başvuru sahibi adına  Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki sosyal dayanışma vakıflarında dosyası olması gerekir. Sosyal yardımlaşma vakıflarında daha önceden başvuru sahibi adına oluşturulmuş olan dosyaya göre muhtaç aileler tespit edilmektedir yani vakıflar bu listeye göre hareket ederler. Eğer önceden başvuru sahibine adına dosya açılmadıysa bu durumda da başvuru dilekçesi ile müracaatta bulunmak yeterlidir.

Mahalle muhtarlıkların mahalle sakinlerinin hepsini aynı anda durumlarını kontrol etme gibi bir durum söz konusu olmadığından başvurular şahsen yapılarak durumlarının incelenmesini talep etmelidir.

Devlet yakacak yardımları yalnızca Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından değil aynı zamanda sivil toplum kuruluşları, kaymakamlıklar, valilikler ve bağlı olunan belediyelerde başvuru almaktadır. Kömür yardımı başvurusunda  bulunmak  için bu kurumlara da müracaat edilerek iletişime geçilebilir.

Devlet Yakacak Kömür Yardımı Başvurusunda İstenen Belgeler

Devlet odun kömür yardımları veren kurumlar olan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, sivil toplum kuruluşları, kaymakamlıklar, valilikler ve bağlı olunan belediyelere başvuruda bulunan muhtaç durumdaki kişilerden isteyecekleri evraklar ;

  • Başvuru dilekçesi
  • Başvuru sahibine ait kimlik belgesi aslı ve fotokopisi
  • Muhtarlıktan muhtaçlık belgesi gibi belgeler talep edilmektedir.

Bu belgeler eşliğinde yukarıdaki ilgili kurum ve kuruluşlara şahsen başvuru yaparak yardım talebinde bulunabilir. Başvuru dilekçesi kısaca yardım talebinin yazılması ile oluşturulur. Başvuru öncesinde muhtarlıklardan muhtaçlık belgesinin alınması gereklidir.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Kömür Yardımı

Koronavirüs salgının etkileri gün geçtikçe daha da ağırlaşıyor. Halen yaz ayına girilmediği ailelerin ısınma problemlerinin devam ettiği bu günlerde ısınma problemlerinin giderilmesi için kömür yardımı talepleri alınmaya devam ediliyor. Sosyal Yardımlaşma genel müdürlükleri tarafından dar gelirli ailelere dağıtılacak olan kömür yardımları ekip araçlarıyla ihtiyaç sahibi ailelerin evlerine ulaştırılıyor. Yakacak yardımları ekip ve araçlar ile yardıma muhtaç ailelerin bizzat evlerine teslim ediliyor.

Kış aylarında yakacak derdi olmasın diye geçtiğimiz yıllardan bu yana verilen bu yardım 500 Kg olarak muhtaç ailelere dağıtılarak gerçekleştirilir. Kömürler Türkiye Kömür işletmelerinden temin edilerek bir diğer taraftan da atıl durumdaki kömür işletmelerinin de ayakta kalmaları sağlanmaktadır.

Yakacak Sosyal Yardım Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sosyal Yardımlaşma Müdürlükleri tarafından görevlendirilen sosyal çalışmacı ve araştırmakla yetkili görevliler muhtaç ailelerin yaşadıkları yerlerde yerinde inceleme yapmaktadır. Değerlendirme sonucunda yardıma muhtaç olduğu belirlenen ihtiyaç sahibi ailelere, sorgu numarası verilir.  Muhtaç ailelere verilen kömür yardımının ne zaman yatacağını ve sorgulamasını bu numara sayesinde yapabilir.

Kömür yardımları e-devlet üzerinden de sorgulama yapılarak öğrenilebilir. Vatandaşlara verilen sorgu numarası ile e-devlet sistemine giriş yapılarak sosyal yardım sorgulanması yapılabilir. Yine muhtaç kişilere verilen bu yardım e-devlet, muhtarlık ve belediyelerden de kömür yardımları sorgulanmaktadır.

Sorgulama ekranına gelmek için hizmetler bölümünden Aile  Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın  e-devlet sayfası üzerinden yardım ve destekler kısmından kömür yardımı sorgulaması yapılabilir.

Kömür Yardımları Nasıl Dağıtılır?

Muhtaç ailelere yaşadıkları yerlerde Müdürlüklerin mütevelli heyetince tespiti yapılan ailenin evlerine teslim edilmek üzere dağıtılan kömürlerin her aileye birer ton olarak araç ve ekipleri ile çalışmaların ortaklaşa gerçekleştirilerek soğuk havaların bastırmadan ihtiyaç sahibi ailelere kömürlerin ulaştırılması amaçlanmaktadır.

Kömür Yardımı Kimlere Verilmez?

Kömür yardımları oturdukları evin haricinde kira geliri olan ailelere, maddi durumları iyi olan ailelere ve evinin ısınması doğalgaz veya merkezi ısıtmayla olan kişilere de kömür yardımı verilmemektedir.Muhtaç durumdaki ailelerin emekli olması veya herhangi bir işte çalışıyor olması kömür yardımı için engel değildir. Vatandaşların kömür yardımları ikamet adresinin bağlı olduğu belediyeye göre verilmektedir.

Belediye Yakacak Kömür Yardımı Nasıl Alınır?

Muhtaç ailelere yapılacak olan kömür yardımları belediyeler tarafından 1 ton olarak dağıtılır. Bu yardımlar sayesinde belediye il ve ilçe sınırlarında yaşana ihtiyaç sahiplerinin kış aylarında ısınmalarına yardımcı olunurken sosyal yardımlaşma gereği muhtaç durumdaki ailelere nakit ve gıda yardımları da verilir. Koronavirüs salgını ile mücadele ettiğimiz şu günlerde belediyelere yapılan yardım taleplerinde büyük bir artış yaşanmıştır. Talepleri değerlendiren belediye ekipleri gerçekten muhtaç durumdaki aileleri tespit edip incelemeye aldıktan sonra gıda, erzak, odun kömür yardımı gibi destekler vermeye devam etmektedir. Belediyelere yardım başvurusu nasıl yapılır haberimizden de detaylara erişebilirsiniz.

Belediyelerden kömür yardımı talebinde bulunan kişilerin muhtarlıktan alacakları muhtaçlık belgesi ile ikametgah belgesi ile birlikte nüfus cüzdanı e başvuru formunu doldurarak müracaat etmeleri gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin ikametgah adreslerine belediye zabıta ekibi gönderilerek muhtaçlık durumları yerinde incelenir ve tespit çalışmalarından sonra olumlu olarak değerlendirilen muhtaç ailelere başvuru tarihinden sonraki 1 ay içerisinde toplamda 1 ton kömür yardımı ev adreslerine dağıtımı yapılarak gerçekleştirilir.

Sivil Toplum Kuruluşları Yakacak Yardımı

Koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkamayan, işini yapamayan muhtaç kişilerle bulundukları bölgelerde ikamet eden ihtiyaç sahibi ailelere kömür yakacak yardımı yapmaktadır.

Sivil toplum kuruluşları ihtiyaç sahibi ailelere ülkemizin her yerinde aynı miktarlarda yaptıkları yardımlar ile gündeme gelmektedir. Sivil toplum kuruluşları tarafından belirlene muhtaç kişilere belirlenen miktarlarda yakacak odun kömür destekleri verilir. STK tarafından verilen kömür yardımı talepleri bu kurumların sivil toplum kuruluşları internet siteleri üzerinden yapılabileceği gibi iletişim kanalları üzerinden de başvuru yapılarak talep edilip yardımlardan yararlanılabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.