DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Devlet Destekli Konut Hesabına Koronavirüs Değişikliği

Coronavirüs nedeniyle ekonomisinin zayıflamasına karşı alınan tedbirlerde bugün; Korona virüs sebebiyle ödemelerde yaşanan veya yaşanabilecek en ufak aksaklığın sorun olmaması için bir çok alanda esneklik imkanı sağlandı. Bu kapsamda bugün ise İlk kez konut sahibi olacakları destekleme amacıyla Devlet Destekli Konut Hesabında değişikliğe gidildi. Konut Hesabı hakkında yapılan değişiklikler detaylarıyla haberimizde.

Devlet Destekli Konut Hesabına Koronavirüs Değişikliği
03.04.2020
A+
A-

Koronavirüs önlemleri kapsamından alınan kararlara bir yenisi daha eklenerek 3 Nisan 2020 Cuma gününden itibaren yürürlüğe girdi. Öncesinde T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından koordinasyonu yapılan konut hesabı üzerine düzenleme ve değişikler; bugünden itibaren artık T.C Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın koordine çerçevesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından atılan imza ile Resmi Gazete’de yayımlandı.

Konut Hesabına Müjdeli Haber

3 Nisan Cuma 2020’de yayımlanan 31088 sayılı yönetmeliğe göre konut hesabında para biriktirenler için 30 Eylül 2020 tarihine kadar düzenli ödeme konusunda esneklik imkanı tanındı. İlk defa konut sahibi olacakları desteklemek amacıyla başlatılan konut hesabına ilişkin yönetmelikte yapılan düzenleme bugün itibariyle başladı. İlk kez konut sahibi olacakları desteklemek maksadıyla başlatılan konut hesabı uygulamasındaki asgari ödeme tutarı, her yılın başında yeniden yapılacak olan düzenleme ile artırılacak

 • 1 dönem içerisinde en fazla 6,
 • 3 aylık ödeme planını seçen katılımcılar 1 dönem içinde en fazla 2 defa uygulanacak.

Konut hesabı, müşterilerin tasarruf eğilimlerini artırarak uzun vadeli birikim yapmalarını sağlayan  Devlet katkısı ve şartların sağlanması koşuluyla beraber birikime kredihaberler.com eklenmesi ile toplumu tasarrufa teşvik etmeyi yönlendiren bir eğilim olup, konut hesabı ve devlet katkısına dair yönetmelikte yapılan değişikliğe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla karar; Resmi Gazete‘de yayımlandı.

Konut Hesabı Yönetmelik Değişikliği

 • MADDE 1- 22/2/2016 tarihli ve 2016/8559 sayılı Bakanlar Kurulu Karan ile yürürlüğe konulan Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmeliğin 1 inci maddesinin birinci fıkrasında yer alan “satın alımlanan” ibaresi “edinimlerine” şeklinde, “için” ibaresi “amacıyla” şeklinde ve “hesabına” ibaresi “hesaplanma” şeklinde değiştirilmiştir.
 • MADDE 2- Aynı Yönetmeliğin 2 nci maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
 • “MADDE 2- (1) Bu Yönetmelik, 3/6/2011 tarihli ve 633 sayılı Sosyal Hizmetler Alanında Bazı Düzenlemeler Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 3 üncü maddesine dayanılarak hazırlanmıştır.”
 • MADDE 3- Aynı Yönetmeliğin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b), (f) ve (ı) bentleri aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
 • “b) Bakanlık: Hazine ve Maliye Bakanlığını,”
 • “f) Düzenli ödeme: Banka ile katılımcı arasında imzalanan sözleşme ile belirlenen ödeme planına göre aylık veya üç aylık olmak üzere alt sınırdan düşük ve üst sınırdan yüksek olmamak kaydıyla konut edinim tarihine kadar yapılan ödemeleri,”
 • “ı) Konut hesabı: Bankaların yurtiçi şubelerinde Türk Lirası cinsinden mevduat hesabı, katılma hesabı veya özel cari hesap olarak bu Yönetmelik kapsamında açılan hesabı,”
 • MADDE 4- Aynı Yönetmeliğin 3 üncü maddesinin birinci fıkrasına (ç) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki bent eklenmiş ve diğer bentler buna göre teselsül ettirilmiştir.
 • “d) Çekim hakkı: Katılımcı tarafından dönem içerisinde en fazla 2 defa kullanılabilen ve hesabın açılış tarihi ile çekim tarihine kadar hesapta biriken asgari ödeme tutarının dışında kalan tutarın çekilebilmesini,”
 • MADDE 5- Aynı Yönetmeliğin 4 üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan “mevduat veya katılım fonu hesabı” ibaresi “mevduat hesabı, katılma hesabı veya özel cari hesap” şeklinde ve üçüncü fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
 • “(3) Katılımcının aynı anda birden fazla aktif konut hesabı bulunamaz. Konut hesabı katılımcı tarafından başka bir bankaya taşınamaz.”
 • MADDE 6- Aynı Yönetmeliğin 5 inci maddesinin İkincisi fıkrasına (e) bendinden sonra gelmek üzere aşağıdaki (f) bendi eklenmiş ve aynı maddenin üçüncü fıkrasında yer alan “Ödeme planı katılımcının talebi üzerine dönem başlarında yeniden belirlenebilir.” ibaresi “Ödeme planı ve faiz oranı katılımcının talebi üzerine dönem başlarında yeniden tespit edilebilir.” şeklinde değiştirilmiştir.
 • “f) Asgari ödeme tutarının her yılın başında yeniden değerleme oranına göre artırılacağı hususuna,”
 • MADDE 7- Aynı Yönetmeliğin 6 ncı maddesinin altıncı fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve altıncı fıkrasından sonra gelmek üzere aşağıdaki yedinci fıkra eklenmiş ve diğer fıkralar buna göre teselsül ettirilmiş, teselsül ettirilmiş haliyle sekizinci (mevcutta yedinci) fıkrasında yer alan “beşinci ve altıncı” ibaresi “beşinci, altıncı ve yedinci” şeklinde değiştirilmiştir.
 • “(6) Hesaptan çekim hakkı bir dönem içerisinde en fazla iki defa kullanılabilir. Çekim hakkının kullanılması halinde konut hesabının bakiyesi, hesabın açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olamaz. Asgari tutarların hesaplanmasında ilgili yıldaki asgari ödeme tutarları üzerinden, son çekim hakkının kullanıldığı ay hariç tüm aylar dikkate alınır.”
 • “(7) Birikim, konut ediniminin hesabın bulunduğu bankaya tevsik edilmesi sonrasında aktarılır.”
 • MADDE 8- Aynı Yönetmeliğin 10 uncu maddesinin dördüncü fıkrasında yer alan “on” ibaresi “otuz” şeklinde değiştirilmiştir.
 • MADDE 9- Aynı Yönetmeliğin 12 nci maddesinin birinci fıkrası aşağıdaki şekilde ve ikinci fıkrasında yer alan “Hazine Müsteşarlığı” ibaresi “Bakanlık” şeklinde değiştirilmiştir.
 • “(1) Konut hesaplarının ve Devlet katkısı ödemelerinin denetimi, bilgi sistemleri dahil, Hazine Kontrolörleri Kurulu tarafından yapılır.”
 • MADDE 10- Aynı Yönetmeliğin 13 üncü maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
 • “GEÇİCİ MADDE 1- (1) Bu maddeyi ihdas eden Yönetmelik değişikliğinin yürürlüğe girdiği tarihten önce yeniden değerleme oranı uygulanmaması sebebiyle hesap bakiyesi alt limit üzerinden ödenmesi gereken tutarın altında kalan hesapların eksik kalan tutarları bu Yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde bankalar tarafından katılımcılara bildirim yapılarak tamamlatılır. Katılımcı bazında eksik yatırılan aylar ve tutarlara ilişkin bilgiler Bakanlığa bildirilir.”
 • MADDE 11- Aynı Yönetmeliğin 15 inci maddesinde yer alan “Bakanlar Kurulu” ibaresi “Cumhurbaşkanı” şeklinde değiştirilmiştir.
 • MADDE 12- (1) Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.
 • MADDE 13- (1) Bu Yönetmelik hükümlerini Cumhurbaşkanı yürütür.

Coronavirüs Destek Paketleri ve Maddi Yardımlar

En düşük emekli maaşı 1000 liradan 1500 TL’ye çıkarıldı.

Dar gelirli 2 milyon 111 bin haneye 1000 TL nakit yardımla Sosyal Yardım Destek Paketi devreye alındı.

Gıda harcamaları, elektrik, su, doğalgaz faturaları kira için vatandaşa Temel İhtiyaç Desteği Paketi sağlanarak 10 bin 6 ay vadesiz 36 ay vadeli olmak üzere kredi ödeneğini verildi.

Esnafın, vergi ve SGK ödemeleri ertelendi.

2 milyon esnaf mücbir sebep kapsamına alındı.

Kısa Çalışma Ödeneği Paketi ile vatandaşların maaşlarında aksamanın önüne geçilmiş oldu.

Esnaf ve sanatkarlar tek imza ile Halkbank Esnaf Destek Paketi’nden yararlanmaya başladı.

Coronavirüsün ekonomiye olumsuz etkisinden dolayı KOBİ’ler de mücbir sebep kapsamına alındı.

KGF garantili İşe Devam Desteği Paketi devreye alındı.

KOBİ’lerin kredi ödemeleri ertelendi.

Alacak sigortası kapsamını genişleterek KOBİ’lerin alacakları garanti altına alındı.

KOBİ’ler için de Kısa Çalışma Ödeneği geçerlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.