DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 35°C
Sıcak

Devlet Destekli Hibe Nedir?

Devlet Destekli Hibe Nedir?
15.06.2020
A+
A-

Hibe kendi işinin patronu olmak isteyen , ancak sermaye eksikliğinden dolayı bu girişimini sonuçsuz bırakmak zorunda kalan özellikle genç girişimcilere yönelik devlet desteğidir.Sizde yeni bir projeye başlamayı  ve kendi işinizi kurmak veya var olan işinizi büyütmek istiyorsanız devlet desteğinden yararlanabilirsiniz.  Hibeye , sözlük anlamı olarak bakacak olursak taşınır veya taşınmaz malların geri ödemesi olmaksızın bir kişiye veya bir işletmeye hiçbir karşılığı ve geri ödeme gözetmeden bağışlanması anlamına gelmektedir.

Hibe Veren Kurumlar Hangileridir ?

 -Avrupa Birliği Hibe Fonu

Hibe veren kurumların yapılacak olan teşvike göre belirlenmesinden ziyade 2014 yılında imzalanmış ve 2020 yılına kadar devam edecek olan Avrupa Birliği Hibe Fonları kapsamında düzenlenen ticaret kültürünün artırılmasına , çeşitli teknolojilerin daha iyi öğrenilmesine yönelik yapılan bir çalışma söz konusudur. İlk olarak Avrupa Birliği Hibe Fonundan bahsedecek olursak  en çok  kullanılan üniversite öğrencilerimize yönelik Erasmus Programı ilk sıralarda eğitim , öğretim ve mesleki faaliyetlerin öğrenimi alanında işbirliği söz konusudur. Gençlere yönelik bir destek fonudur. Bununla birlikte 5 destek programında da anlaşmaya varılmıştır. Bunlar Ufuk 2020 ile bilim adamlarını ve bilimsel gelişmeleri ortak yürütmek maksatlı yapılan destek , COSME programı girişimciliğin oturtulup, yeni finans kaynakları arayanlara kolay erişim sağlamaya yönelik destek , Yaratıcı Avrupa programı sinema aktörlerine yönelik destek, Fiscalis 2020 ve Gümrükler 2020 programı iç pazarı gümrük alanında etkin şekilde işleyişini düzenlemek maksaktlı yapılan programlardır.

  -TÜBİTAK Hibe Destekleri

Ülkemizin en önemli teknoloji kurumu olan TÜBİTAK teknolojik gelişmelere , AR-GE çalışmalarına , inovasyon faaliyetlerine önemli ölçüde destek vermekte ve çıkarılan projeyi devlet desteği altında koruma altına almaktadır. Konuyla alakalı ayrıntılı bilgi edinmek isterseniz :https://www.tubitak.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

-Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı Destekleri

Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı özel sektör kuruluşları , kamu , şemsiye kuruluş ve gerçek kişiler tarafından oluşturulan Türkiye Cumhuriyeti ve Dünya Merkez Bankasının imzalamış olduğu uluslar arası borçlanmayla kurulmuştur. Ar-Ge ve Çevre proje destekleri , stratejik odak konuları olmak üzere 3 projeye destek vermektedir.

-TESKOMB Destekleri

Esnaf ve Sanatkarlar odasına yönelik büyük veya küçük ölçekli işletmelerin finansman ihtiyacı karşılamak üzere destek sağlamaktadır.Detaylı bilgi almak için :  http://www.teskomb.org.tr/index.asp adresini ziyaret edebilirsiniz.

-T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Desteği

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı  büyükbaş, küçükbaş , kanatlı hayvanlar , su hayvanları ,çiftçilik ve toprak gübre analiz desteği , tarımsal destekler olmak üzere bir çok alanda özellikle de genç çiftçilere devlet desteği imkanı sağlamaktadır. Son çıkarılan “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” ile ilgili Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik 2016 -2018 yılını kapsayan genç çiftçilere verilen 30.000 TL hibe desteğinin verilmesine 2017 yılında da devam edileceğini söyledi.

-KOSGEB Desteği

Kosgeb hibe denilince herkesin ilk aklına getirdiği kurumdur. Kosgeb büyük veya küçük girişimlere kolaylıkla hibe desteği verebilen bir kuruluştur. Kosgeb desteğini kullanabilmeniz için herhangi bir yere ücret yatırmanıza gerek olmadan çağrı merkezi (444 1 567) numaralı telefonu tuşlayarak veya ilgili başvuru merkezine müracaat ederek kolaylıkla geniş bilgi alabilirsiniz

Kosgeb desteği için aranan en önemli şart 70 saatlik Girişimcilik Kurs Sertifikasına sahip olmaktır. Bulunduğunuz ilin veya ilçenin halk eğitim merkezlerinin dönemsel olarak açmış olduğu girişimcilik kurslarına kayıt olarak kolaylıkla alabilirsiniz. Ayrıca üniversitelerin ilgili programlarında en az 56 saatlik girişimcilik dersi aldığınıza dair transkript getirdiğiniz takdirde sertifika almanıza gerek kalmayacaktır. Kosgeb desteğiyle alakalı ayrıntılı bilgiyi http://www.kosgeb.gov.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.