Çiftçilere Müjde! Yüzde 100 Hibeli Mazot, Yüzde 75 Hibeli Tohum Verilecek!

Çiftçilere Müjde! Yüzde 100 Hibeli Mazot, Yüzde 75 Hibeli Tohum Verilecek!
Yayınlama: 19.09.2022

Çiftçilerimize Devlet tarafından verilen destekler devam ediyor. Bu kez çiftçilerimize 86 milyon TL tutarında yeni bir destek verileceği açıklandı.

Çiftçilere %100 Hibe Mazot, %75 Hibe Tohum Verilecek!

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı sayın Dr. Tahir Büyükakın tarafından twitter hesabından paylaşıldığına göre çifçilerimize 86 Milyon TL değerinde hibe desteği verilecek. Sayın Büyükakın paylaşımında Çiftçilerimizden tek isteğimiz, bir karış toprağı dahi boş bırakmadan ekmeleri, biçmeleri, üretmeleridir. Yeni desteklerimizin hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum. dedi.

14.000 ÇİFTÇİYE TOPLAM 86 MİLYON TL DESTEK VERİLECEK!

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Büyükakın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yaklaşık 14000 çiftçiye toplamda 2 milyon litre tamamı hibe mazot ve 3000 üreticiye yüzde 75 hibeli 1300 ton yem bitkisi tohumu olmak üzere, toplamda 86 milyon TL değerinde destek sağlayacaklarını bildirdi.

Kocaeli Büyükşehir Başkanı Sayın Dr. Büyükakın, desteklerden yararlanmak isteyen üreticilerin, bugün itibarıyla başvurularını yapabileceklerini bildirdi. Sürdürebilir tarım için üreticilere her türlü desteği verdiklerini ve bu desteklerin artarak devam edeceğini vurgulayan Başkan Büyükakın, mazot ve tohum desteğinin çiftçilere bereketli ve hayırlı olması temennisinde bulundu.

TOHUM DESTEĞİNDE HİBE YÜZDE 75’E ÇIKARILDI

Büyükşehir Belediyesi, önceki yıllarda verdiği yüzde 50 hibeli tohum desteğini, bu yıl yüzde 75’e çıkardı. Çiftçilere, bölgenin koşullarına uygun, adaptasyon sağlamış verimli, sertifikalı ve ilaçlanmış tohum desteği veren, ekim alanlarını yerinde kontrol eden Büyükşehir Belediyesi, hastalık ve zararlılarla mücadelede etkin rol oynuyor. Muhtarlık işleri Dairesi Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü bünyesinde görev yapan ziraat mühendisleri, çiftçilere tohumun ekiminden hasadına kadar ücretsiz teknik danışmanlık ve yetiştiricilik konularında eğitim ve bilgi veriyor.

BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

 1. 2022 Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) belgesi ya da güncel çiftçi belgesi ve hayvan işletme tescil belgeleriyle belirlenen yerlere müracaat edebilecek.
 2. Çiftçinin, söz konusu belgelerle kendisinin başvuruda bulunması gerekiyor.
 3. Belgelerini 30 Haziran 2022’ye kadar ziraat odasında güncellemiş olan çiftçiler, mazot desteğinden yararlanabilecek.

BAŞVURU NEREYE YAPILACAK?

İzmit, Başiskele ve Gölcük ilçelerindeki çiftçiler istenen belgelerle birlikte:

 • Fuar içindeki Muhtarlık İşleri Dairesi Başkanlığı Tarımsal Hizmetler Şube Müdürlüğü’ne,
 • Kartepe, Derince, Körfez, Gebze ve Dilovası’ndaki çiftçiler bulundukları ilçelerin ziraat odalarına,
 • Kandıra’daki üreticiler Kandıra Belediyesi Yeni Hizmet Binası Çiftçi Başvuru Merkezi’ne,
 • Karamürsel’deki çiftçiler ise Karamürsel Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğüne

30 Eylül Cuma günü mesai bitimine kadar müracaat edebilecek. Her ilçe ve mahalleler için belirlenen farklı başvuru günleri, çiftçilere SMS yoluyla bildirilecek.

ÇİFTÇİLERE NE KADAR MAZOT VERİLECEK?

Çiftçilere verilecek mazot miktarları, güncel çiftçi belgelerindeki ekili alan yerlerine, büyükbaş ve küçükbaş hayvan, sera, aktif kovan ve kanatlı hayvan sayılarına göre değerlendirmeye alınarak hesaplandı.

Çiftçilere verilecek mazot miktarı şu kriterlerden oluşuyor:

 • 2 dekar alana kadar 25 litre
 • 2 dekar-5 dekar arası 50 litre
 • 5 dekar-10 dekar arası 100 litre
 • 10 dekar-20 dekar arası 150 litre
 • 20 dekar-40 dekar arası 200 litre
 • 40 dekar ve üzeri 250 litre
 • Büyükbaş için hayvan başına 10 litre
 • Küçükbaş için hayvan başına 5 litre
 • Arıcılık için kovan başına 3 litre
 • Kanatlı hayvan için 5 hayvan başına 1 litre

Buna göre, istenilen şartları taşıyan üreticilere, sahip olduğu arazi büyüklüğü, küçük ve büyükbaş hayvan, arıcılık kovanı ve kanatlı hayvan sayısı belirtilen kriterlerin üzerinde olsa da tek seferde en fazla 250 litre mazot desteği verilecek.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.