DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 3°C
Çok Bulutlu

Çiftçilere 2018-2019 Destekleme Ödemeleri Devam Ediyor

Çifçtilerimize 2018 ve 2019 yılları için planlanan ödeme takvimine göre, destekleme ödemesi yapılmaya devam ediyor. Küçükbaş ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği, mazot ve gübre parası, çoban istihdam desteği, tarımsal ürünler için ödeme, süt ödemesi gibi kalemler için destekleme verilmeye devam edeceği söyleniyor.

Çiftçilere 2018-2019 Destekleme Ödemeleri Devam Ediyor

2018 yılı destekleme ödemeleri devam ediyor. Tarım ve hayvancılık faaliyetlerini sürdüren çiftçilerimize Tarım ve Orman Bakanlığınca her yıl Resmi Gazete’de yayımlanan miktarlarda destekleme ödemesi yapılıyor. Ödeme alabilmek için;

 1. Tc. Vatandaşı olmak
 2. 18 yaşından büyük olmak,
 3. Resmi olarak tarım veya hayvancılık faaliyetini sürdürmek,
 4. Tebliğnamede belirtilen şartları taşımak,
 5. Süresi içerisinde gerekli başvuruları gerçekleştirmek

gerekiyor. Müracatların bazıları Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılırken, bazıları ise bağlı olunan birliklere yapılıyor.

Anaç Manda ve Malak Desteklemesi;

Başvuru tarihleri : 01 KASIM 2018 – 31 ARALIK 2018

Ödeme miktarları;

Manda başına : 250 TL.

Soykütüğüne kayıtlı manda başına : 400 TL.

Programlı aşıları tamamlanmak kaydıyla 4 ay ve üzeri buzağılara 350 TL, malaklara 150 TL, soy kütüğüne kayıtlı buzağılara 500 TL, soy kütüğüne kayıtlı malaklara 400 TL. döl kontrolü kapsamında protokol yapılan boğaların buzağılarına ilave 50 TL ödenmesine, anaç mandalara 250 TL, soy kütüğüne kayıtlı anaç mandalara 400 TL, Bakanlıkça Yetiştiricilik Bölgesi olarak belirlenen illerde (Ağrı, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Çankırı, Çonmı, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır. Kars, Kastamonu, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Muş, Ordu, Rize. Samsun, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Van, Yozgat) buzağı ve malaklara 200 TL ilave destek ödenir.

 • 4 ay ve üzeri buzağı 350 TL.
 • Soy kütüğüne kayıtlı 500 TL.
 • Döl kontrollü boğanın yavnı,u ilave 50 TL.
 • Yetiştiricilik Bölgesi illeri ilave 200 TL.
 • Anaç manda 250 TL.
 • Soy kütüğüne kayıtlı manda 400 TL.
 • Malak 150 TL.
 • Soy kütüğüne kayıtlı malak 400 TL.

Erkek Sığır Besi Desteği

Başvurular 11 OCAK 2019 tarihine kadar yapılabiliyor. Sığır başına 250 TL. ödeniyor.

Düve Alımı Desteği, Bakanlıkça yetiştiricilik bölgesi olarak belirlenen iller ile
Bakanlıkça belirlenecek (mera, iklim yapısı. yetiştirici kültürü ve bölge yetiştiriciliğine uygun ırklarla yapılacak) diğer illerde 100 başa kadar düve alımına, Bakanlıkça belirlenecek düve bedelinin %30’u kadar destekleme ödemesi  Yapılır. Uygulama 2018 yılından başlamak üzere 2 yıl süre ile uygulanır.

Çoban İstihdam Desteklemesi

31 ARALIK 2018 tarihine kadar sürü yöneticisi desteklemesi başvuruları devam ediyor. Yıllık 5.000 TL. destekleme ödemesi yapılıyor.

Destekleme ödemeleri; tebliğlerle belirlenen ilgili birimler tarafından yapılacak iş ve işlemlerin ardından, ödemeye esas icmallerin elektronik ortamda T.C. Ziraat Bankası A.Ş. Genel Müdürlüğüne iletilmesi ile birlikte Bakanlık tarafından gerekli kaynağın Bankaya aktarılmasından sonra yapılır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.