DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 23°C
Parçalı Bulutlu

Cezaevinden Çıkanlara Maddi Yardım Yapılacak mı? Şartlar Neler?

İnfaz Paketinin yasalaşmasına az bir zaman kaldı. İnfaz Paketi yürürlüğe girdiğinde 130 bin mahkum cezaevlerinden çıkacak. Korona virüs salgını nedeniyle Korona izninden yararlanacak ve evde infaz edilecek olan mahkumlara bu süreçte maddi destek verilecek mi? Mahkum ailelerinin merak ettiği konular arasında Cezaevinden Çıkanlara Maddi Yardım Yapılacak mı? Şartlar Neler? yer alıyor. 130 bin kişinin dolayısıyla mahkum ailelerinde hesaba katacak olursak binlerce kişiyi ilgilendiren maddi yardım destekleri verilecek mi detaylar haberimizde.

Cezaevinden Çıkanlara Maddi Yardım Yapılacak mı? Şartlar Neler?
06.04.2020
A+
A-

Korona virüs salgının ülkemizde yayılması nedeniyle ekonomik anlamda krizin eşiğindeki vatandaşlara acil nakit destekleri verilmiş ve mağduriyetliklerinin giderilmesi için gerekli tüm tedbirler alınmıştı. İnfaz paketi kapsamında cezaevlerindeki doluluk oranının azaltılması ve ceza infaz kurumlarındaki hükümlülerin  salıverilmesi gündeme gelmişti ve düzenlemelerin sonuna gelindi. Korona virüs salgını nedeniyle öne alınan İnfaz paketinin yasalaşmasından ardından 130 bin kişi yararlanacak 40 bin kişi geri dönecek. 130 bin mahkumun içinde 8 aylık korona izninden yararlanarak bu süreçte evlerinde infaz edilecek olan mahkumlarda bulunuyor bu durumda düzenli aylık gelire sahip olmayan hükümlüler  ve mahkum ailelerine de maddi yardım yapılacak mı?

Cezaevinden Çıkanlar Maddi Yardım Var mı?

Sosyal ve ekonomik destekler;  yoksulluk içinde olup ta temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmeye çalışanlara veriliyor. Korona salgını nedeniyle evlerinde infaz süresini dolduracak olan mahkumlarında ihtiyaç sahibi oldukları ve yaşamlarını nasıl idame ettirecekleri tartışılıyor. Yoksulluk içinde olan yaşamı idame ettirecek düzeyde maaş geliri olmayan mahkumların ve mahkum ailelerinin kaynakların yeterliliği ölçüsünde nakit desteklerin verilmesi planlanıyor.

Ayrıca cezaevinden çıkanlara seyahat izin belgesi verilecek.

Bu kapsamda mahkumlara ve ailelerine ayni ve maddi yardım uygulamaların yapılmasında muhtaçlık tespitinde yapılarak ihtiyaç sahibi mahkum ailelere sosyal ve ekonomik destek verilmesi bekleniyor. Peki cezaevlerinden çıkacak olanlar maddi yardım başvuruları nereye hangi kuruma yapacak?

Cezaevinden Çıkanlar Maddi Yardım Başvurusu

Evli, çocuklu, ihtiyaç sahibi binlerce mahkum bulunuyor. Bu durumda olan mahkum ailelerine Adalet Bakanlığının aile yanında destek yardımı adı altında mevcut uygulama ile aylık 550 TL nakit desteği zaten veriliyor. Adalet Bakanlığı tarafından sadece mahkum ailelerinin başvuruları halinde her ay 550 TL olarak verdiği aile yanında destek yardımları ile beraber nakdi ve gıda yardımları da yapılacak mı?

Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve Adalet Bakanlığının ortak çalışma yaparak cezaevinden çıkacak olan mahkumların  ailelerine eş ve çocuklarına devlet tarafından maddi yardım sağlanması bekleniyor.

Cezaevinden Çıkanlar Maddi Yardım Destekleri İçin Nereye Başvuruda Bulunacak?

İnfaz paketinin haftaya yasalaşarak yürürlüğe girmesi bekleniyor. Yürürlüğe girmesine az biraz süre kalan infaz paketi yasalaştığında cezaevinden 130 bin kişi salınacak. Ceza infaz kurumlarından; af yasası kapsamında ve 2 aylık Korona izni kapsamında toplamda 130 bin çıkarılacak. Cezaevlerinden çıkarılan bu kişilerinde düzenli aylık gelirlerinin olmaması nedeniyle ihtiyaç sahibi kapsamında yer almaları eski hükümlülerin yetkili kuruluşlardan alacakları maddi yardımlar için başvuruda bulunması gerekiyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle açıklanan Ekonomik istikrar paketi kapsamında Aile Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi 2 milyon aileye verilecek olan 1000 TL sosyal yardım kapsamından ihtiyaç sahipleri belirlendi ve ödemeler tamamlandı bundan dolayı cezaevinden çıkan kişiler yardımların kapsam dışında kaldı. Belediyelerin başlattığı yardım kampanyalarına  ise başvuruda bulunarak gelir tespiti ve muhtaçlık durumlarına göre yardımlardan yararlanabilirler.

Cezaevinden Çıkanlar Belediyelerden Yardım Alabilir mi?

Belediyeler tarafından verilecek olan yardımlardan ise yararlanmanın bazı kriterleri bulunuyor. Eski hükümlü durumunda olacak olan kişiler korona salgını nedeniyle herhangi bir işyerinde çalışamayacak olduklarından bu kişilerin devletten yardım talepleri olacaktır. Bu gibi durumların da göz önüne alınarak yeni düzenlemeler getirilmesi ve mağdur edilmemesi gerekmektedir. Vatandaşlar bağlı bulundukları belediyelere başvuru yaparak birçok yardımdan faydalanma hakkına sahiptir. Böylelikle cezaevinden çıkan mahkumların bağlı bulundukları belediyelere erzak gıda ve nakit yardım talebinde bulunarak bu imkanlardan yararlanabilecektir.

Koronavirüs salgını ülkemizde birçok kişinin işsiz kalmasına neden olmuş bu durumda olan kişiler için de belediyeler sosyal yardım  kampanyaları başlatmıştır. Öncelikle hiçbir kurumdan maddi yardım alamayan kişiler yaşadıkları il ve ilçelerdeki belediyelere başvuruda bulunarak yardım taleplerini iletmeleri için çalışmalar başlatılmıştır. İhtiyaç sahibi aileler erzak ve nakit yardım taleplerini Alo 153 arayarak ihtiyaçlarını söyleyebilirler. Bu imkanlar  her vatandaş için geçerli olduğundan cezaevinden çıkanlarda Alo 153 ‘ ten taleplerini iletebilecektir.  Şikayet talep öneri için oluşturulan bu çağrı merkezinden vatandaşları beyaz masa ve belediyelere bağlayarak talepte bulunmaları sağlanmaktadır.

65 yaş altında olup ta cezaevinden çıkan mahkumlar gıda yardımı için 65 yaş altına fakirlik belgesiyle alabilmektedir. 65 yaşında olanlar zaten hali hazırda 65 yaş aylığı bağlandığı için bu yaşın üzerindeki mahkumlarında Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığın tarafından düzenli olarak verilen 65 yaş aylığını bağlatarak imkanlardan yararlanmaları sağlanacaktır.

İhtiyaç sahibi mahkum aileleri ve  cezaevlerinden çıkacak olan hükümlüler için de ilerleyen günlerde yeni düzenlemeler yapılması bekleniyor.

YORUMLAR
  1. islam dedi ki:

    Benim hiç bi gelirim yok kimsede hiç bi yardım yapmıyor çok yere baş vurdum hep olum süz umudum kalmadı üstüne üstün borçlanmışım halk bankasına adım kötüye vede ceza evine girmemek için hiç bişey yapmıyorum ve Allah benden uzak tutar inşlh kendime yakıştırmıyorum umarım anladınız beni devlet büyüklerine sesleniyorum