2020 Buzağı Destekleri Yattı mı? Ne Zaman Ödenecek?

Tarım ve Orman Bakanlığı üreticilere çiğ süt ve manda malak destek ödemeleri için Toplam 129 milyon TL’lik ödemelerin 17 Nisan 2020 tarihinde saat 18:00′ dan sonra hesaplara yatırılacağı açıklandı. Çiğ süt manda malak desteklerinin yapılacağının açıklanmasının ardından buzağı destekleme ödemelerinin 2019 2. Dönem ve 2019 1. Dönem ödemelerinin tarihlerinin ne zaman açıklanacağı beklentisi oluştu. Çiftçilerin sabırsızlıkla beklediği buzağı destekleri ne zaman yatacak? Detaylar haberimizde.

2020 Buzağı Destekleri Yattı mı? Ne Zaman Ödenecek?
24.04.2020
A+
A-

Çiğ süt, manda malak destek ödemeleri 17 Nisan Cuma Saat 18:00′ dan sonra üreticilerin hesaplarına yatırılacağı açıklandı. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre çiftçilere çiğ süt ve manda malak destek ödemeleri için Toplam 129 milyon TL’lik ödemelerin hesaplara yatırılacağı duyuruldu. Açıklamanın ardından gözler buzağı destekleme ödemelerine çevrildi. Çiftçilerin merakla beklediği 2019 2. Dönem Buzağı Destekleme Ödemeleri ne zaman yapılacak? Buzağı destekleri yatacak mı? soruların yanıtları araştırılıyor.

Buzağı Destekleme Ödemeleri Ne Zaman?

Koronavirüs salgını nedeniyle zor durumda olan çiftçilere Tarım Orman Bakanlığı tarafından her yıl verilen destekleme ödemeleri büyük bir hızla verilmeye devam ediliyor.

Çiğ süt destekleme manda malak destekleme ödemelerinin bugün yapılmaya başlanmasının ardından çiftçiler buzağı destekleme ödemelerinin ne zaman yapılacağını merak ediyor.

2019/1 Dönem Buzağı Destekleri Bugün Ödeniyor

2019 yılı 1’inci dönem buzağı desteklerinin 24 Nisan 2020 Cuma günü bugün ödemeler başlıyor.

2019 yılı 1. dönem buzağı desteği, sürü büyütme ve yenileme ile sertifikalı tohum üretim desteklemeleri kapsamında yetiştiricilerimize toplam 1 milyar 626 milyon lira ödeme yapılacağını söyledi.

Bakan Pakdemirli açıklamasında;

2019 yılı 1. Dönem Buzağı Desteği kapsamında; 81 ilde, 701.111 yetiştiriciye 3 milyon 369 bin buzağı  1 milyar 434 milyon TL,

Sürü Büyütme ve Yenileme Desteği kapsamında; 80 ilde, 71.845 yetiştiricimize, 187 milyon TL,

Sertifikalı tohum üretim kapsamında; 7 ilde, 11 firmamıza, 5 milyon TL‘lik ödemeyi, bugün saat 18:00’dan sonra TC Kimlik numaralarının son hanelerine göre ödemeye başlayacağız

2019 yılı 1. Dönem Buzağı Desteği ile Sürü Büyütme ve Yenileme desteği kapsamındaki ödemeler, TC Kimlik numaralarının son rakamı 0 olanlara bugün, son rakamı 2 olanlara 30 Nisan,  4 olanlara 8 Mayıs, 6 ve 8 olanlara ise 15 Mayıs’ta saat 18:00’dan sonra yapılacak”

2019 yılı için 1. dönem halinde 2020 yılında yapılacak olan buzağı destek ödemelerinin ise sırayla çiftçilerin TC kimlik numaralarına göre yapılacağını bildirdi.

2019 1. Dönem Buzağı Destekleme Ödemeleri

Buzağı destekleme ödemelerinin 2019/1 dönem ödemelerinin Nisan Ayında yapılacağı açıklanmıştı. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından geçtiğimiz günlerde buzağı ödemeleri ile ilgili olarak açıklama yapılmış ve 2019/1 buzağı ödemelerine Nisan ayında başlatılacağı belirtilmişti. 2020 Yılı Nisan Ayında 1. Dönem Buzağı destekleme ödemeleri için yetiştiricilere toplamda 1 Milyar 435 Milyon TL ödeme yapılacak.

Buzağı destekleme ödemeleri 2020 yılında  birinci ve ikinci dönem olmak üzere gerçekleştirilecek ilk ödeme için birinci buzağı destekleme ödeme tarihi için Nisan ayı belirlendi.

2019 2. Dönem Buzağı Destekleme Ödemeleri Tarihleri

2 . dönem buzağı destekleme ödemelerin tarihleri ve ödeme miktarları ile resmi açıklama geldi. 24 Nisan 2020 Tarihinde saat 18:00′ dan sonra çiftçilerin Ziraat bankası hesaplarına aktarılacağı açıklandı. Ödeme takvimi ise görseldeki gibidir.

Buzağı Destekleme Ödemesi Başvuruları Şartları Nelerdir?

2020 yılında birinci ve ikinci dönem olmak üzere yapılacak buzağı destekleme ödemelerinden faydalanabilmek için üreticilerin bazı şartlar uyuyor olması gerekiyor.

Buzağı destekleme ödemelerinden yararlanabilmek için gerekli şartlar ise;

 • Desteklemeden faydalanabilmek için buzağıların;
  • 1. Dönem 2019 buzağıları için 31.12.2019′ a kadar
  • 2. dönem 2019 buzağıları için 01.04.2020 ila 15.06.2020 tarihleri arasında doğmuş olması gerekiyor.
 • Birinci dönem buzağı desteklemesine başvuranlar için 01.10.2018 tarihine kadar,
 • İkinci dönem buzağı desteklemesine başvuranlar için ise 01.04. 2019 tarihine kadar TÜRKVET/E-Islah’a kayıt edilmiş olması şartın sağlıyor olması gerekiyor.
 • Buzağı desteklemesi alacak olan buzağının doğduğu işletmede en az 4 ay (120 gün) süreyle yaşamış olmasıda aranan şartlar arasında yer alıyor.
 • Programlı aşıları olmuş olması gerekiyor Bu aşılar ise; dişiler için brusella ve şap, erkekler için şap yapılmış ve Veteriner Bilgi Sistemine kaydedilmiş olması gerekiyor
 • Buzağı desteklemeleri işletmelere ödeniyor.
 • Buzağı desteklerinden yararlanmak için başvuru dilekçesi hazırlanmalıdır. Buzağı desteklemesinden yararlanabilmek için başvuru dilekçesinin HAY KOOP yani üst birliğe  verilmesi gerekiyor.
 • Kooperatifler tarafından oluşturulacak olan buzağı başvuru listesi oluşturulmalıdır.

2020 yılında 2018/2 dönem buzağı destekleme ödemeleri yatmayan üreticiler de destekleme ödemeleri için işletmenin bağlı bulunduğu il veya ilçe tarım müdürlüklerine gitmesi gerekiyor.

Destekleme başvuruları il ilçe müdürlükleri tarafından, başvuru süresi bitiminden itibaren 10 gün içerisinde E-Islah sistemine giriş kayıtları yapılır.

 • Her buzağı için bir kez destekleme ödemesi yapılacak ve çoklu doğumlarda her bir buzağı desteklemeden yararlanacak.
 • Destekleme ödemeleri, yıl içerisinde iki dönem halinde gerçekleştirilecek.
 • Belirlenen illerde doğan ve gerekli şartları sağlayan buzağılara ek destek verilecek.
 • Saf sütçü sığır ırklarının 5 yaş üzeri olanları ile diğer sığır ırklarının etçi veya kombine ırk, Bakanlıktan izinli tabii tohumlama boğaları ile tohumlama veya suni tohumlama sonucu doğan buzağılarına destekleme ödemesi yapılacak.
 • Yerli sperma üretim merkezlerinde boğalardan elde edilen sperma ile tohumlanması sonucu doğa buzağılara ilave destek sağlanacak.
 • Soy kütüğüne kayıtlı buzağılar da ek destekten yararlanacak.

Tebliğ ile buzağı desteklemelerinden kamu kurum ve kuruluşları yararlanamayacaktır.

Buzağı destekleme ödemeleri ne kadar yapılıyor?

 • 350 TL Dört ay ve üzeri aylık buzağılar için yapılıyor
 • 50 TL döl kontrolü boğa yavrusu için yapılıyor.
 • Soy kütüğüne kayıtlı buzağılar içinde 500 TL ödeme yapılıyor.
 • Yetiştirici bölgesi illeri için de 200 TL olarak yapılıyor.
 • 2019 yılı Besi Desteklemeleri 250 TL olarak ödenecek.

Buzağı Destekleme Ödemeleri Ne Zaman Yatacak?

2020 yılında birinci ve ikinci dönem olmak üzere 2 dönem halinde yapılacak olan buzağı destekleme ödemeleri üreticilerin Ziraat bankası hesaplarına Tarım ve Orman Bakanlığının belirlediği takvime göre belirlenen tarihlerde yapılacak. Üreticilerin hesaplarına doğrudan aktarılan buzağı destekleme ödemeleri 2020 yılında Nisan ayı içerisinde yapılacak. Tarihler Tarım ve Orman Bakanlığının duyuruları ile üreticilere açıklanacak. Tarım ve Orman Bakanlığından yapılacak destekleme ödemeleri  tarihleri ilerleyen günlerde açıklanması bekleniyor. Kredihaberler.com üzerinden tarihler açıklanır açıklanmaz gündemimizde yer verilecektir.

Yetiştiriciler, buzağı destekleme ödemelerini hangi yetiştirici üretici örgütü üzerinden almak istiyorsa, almak istediği örgütü üzerinden başvuru yapmaları gerekiyor.

Herhangi bir örgüte üye olmayanlar ise doğrudan Tarım Bakanlıklarının il ilçe müdürlüklerine başvurmaları gerekiyor.

1 Ağustos 2020 tarihinden sonra e-ıslaha kaydedilen buzağılar destekleme kapsamına alınmayacak.

Besi Ödemeleri Ne Zaman?

Çiftçilere yapılacak besi ödemeleri hakkında açıklama yapıldı. Yapılan açıklama ile üreticilere Mayıs ayı ortasında besi ödemeleri yapılacak.

Üreticilere 2020 yılında verilecek olan besi ödemeleri;

Yurtiçinde doğmuş ve besi süresini tamamlamış erkek sığırlara mandada dahil olmak üzere Bakanlığın sistemine kayıtlı olan ve uygun kesimhanelerde kestiren yetiştiricilere 1 ila 200 baş besi hayvanı için 200 TL dahil 250 TL ödeme yapılacağı açıklandı.

Besi ödemeleri için;

 • 20-21 Nisan 2020 ‘ de icmale esas tabloların Birlikler tarafından İl/İlçe Müdürlüklerine teslimi yapılacak.
 • 22-30 Nisan 2020′ de İcmal-1’lerin İl/İlçe Müdürlüklerinde kontrolü sağlanacak.
 • 4 Mayıs 2020′ de İcmal-1’ler askıya çıkarılacak.
 • 11 Mayıs 2020′ de İcmal-2’lerin onaylanıp İl Müdürlüklerine gönderilecek.
 • 12 Mayıs 2020′ de ise İcmal-3’ler İl Müdürlüklerince onaylanıp HAYGEM’e gönderilecek.
 • Destek ödemelerinin de yetiştiriciye bu tarihten sonra ödenmesi bekleniyor

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.