DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar

Boşanan kadınlara devlet destekleri nelerdir? Boşanarak dul kalan kadınlar sosyal yardımlardan yararlanabilir mi? Boşanan kadınlara dul maaşı bağlanır mı? Tüm soruların yanıtları haberimizde..

Boşanan Kadınlara Devlet Maaşı ve Yardımlar
14.04.2020
A+
A-

Koronavirüs salgını nedeniyle ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılar nedeniyle boşanan ve yoksul duruma düşen bir  çok kadın bulunmaktadır. Çocuklu ve ihtiyaç sahibi ailelere belediyeler tarafından sağlanan yardımları nasıl alınır sorularının cevapları sıklıkla araştırılmaya devam ediliyor. Belediye erzak yardım başvuruları nasıl yapılır haberimizde de ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Boşanmış dul kadına Devlet yardımları varmı? Boşanan kadınlara devletten maaş bağlanır mı? İş imkanı sağlanıyor mu? Boşanan kadınlara Kaymakamlıklar, Belediyeler veya başka makamlarca destek sağlanıyor mu? Eşinden boşanan kadınlar için detaylı bilgiler haberimizde..

Boşanan Kadınlara Devlet Destek Veriyor mu?

Boşanan ve eşi vefat eden kadınlara yönelik yardım kapsamında her yıl devlet tarafından yardımlar yapılmaya devam ediliyor. Koronavirüs salgını nedeniyle alınan ekonomik tedbirler bir bir hayata geçirilirken sosyal yardımlar ve diğer yardım ve desteklerde güncellenerek ihtiyaç sahibi ailelere ulaştırılmaya devam ediyor.

Devlet sosyal yardımlaşma vakıflarınca 2022 sayıl kanun kapsamında ihtiyaç sahibi dar gelirli ailelere sağladığı yardımlar gibi dul kalan kadınlara da bazı haklar sağlanmıştır.

Eşi vefat ettikten sonra çalışmayan ve yoksul duruma düşen kadınlara EVEK programı kapsamında Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal Yardımlaşma Vakıfları tarafından iki ayda bir olmak üzere ödenen dul aylıklarının 325 TL ‘ ye yükseltildiği açıklandı. kredihaberler.com Kadınlara yönelik yapılan yardımların miktarlarının yükseltildiğinin açıklanmasının ardından boşanan kadınlarda bu programdan yararlanıp yararlanmayacaklarını, boşanan kadınlara devlet maaş veriyor mu? Boşanan kadınlara yönelik devlet yardımları nelerdir gibi konular sıklıkla araştırılıyor.

Çocuklu dul kalan kadınların herhangi bir işyerinde çalışamaması nedeniyle devletten sosyal yardım adı altında maddi para yardımı verilmektedir. Eşi vefat eden kadınlara yönelik olarak verilen yardımlar SYDV ‘ ler tarafından verilmektedir. Eşi vefat eden kadınlara 325 TL başvuruları ve aylık 325 ve 2 aylık periyotlar halinde 650 lira olarak verilen dul aylığı nasıl alınır  sorularını haberimizde yanıtladık..

Boşanan Kadınlara Devlet Maaş Bağlar mı?

Yukarıda bahsetttiğimiz dul aylıkları eşi vefat eden kadınlara yönelik olarak verilen yardım türüdür. Bundan  dolayı boşanarak dul kalan kadınlara ise herhangi bir maaş bağlanmaz ancak boşanma nedeniyle yoksulluğa düşen kadınlar Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına sosyal yardım talebinde bulunarak devlet yardımlarından yararlanabilir.

Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Dul Maaşı Nasıl Alınır?

Eşi vefat etmiş bu nedenle dul kalmış olan kadınlara yönelik başlatılan bir yardım projesi kapsamında SYDV tarafından aylık 325 iki ayda bir 650 TL ödeme yapılmak suretiyle dul kadınlara maaş bağlanmaktadır. 2020 yılında eşi vefat etmiş olan dul kadınlara aylık 325 lira 2020 da verilmektedir.

Eşi vefat eden kadınlara 2 ayda bir PTT üzerinden yapılacak olan 650 lira yardım parasından yaralanmak içinde yine bazı şartları taşıyor olması  gerekir.

Dul maaşı bağlanabilmesi için

  • 3294 sayılı kanun kapsamında eşi vefat eden kadınlar.
  • SGK ,Bağkur Emekli sandığı gibi hiç bir sosyal kuruma tabi olmayan çalışamıyor durumda olan kadınlar
  • Dar gelirli ve hane geliri bazında ihtiyaç sahibi durumunda olanlar,
  • Resmi nikahlı eşi ölen kadınlar bu sosyal yardımlara başvuru yapmaları halinde 2 ayda bir 650 TL maaş almaya hak kazanmaktadır.

Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü Dul Aylığı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Dul olan ve yukarıda sıraladığımız şartlara uyum sağlayan dul kadınlar başvurularını Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarına şahsen başvuru yapmaları gerekir. Başvuru işlemleri için nüfus cüzdanı ile birlikte muhtarlıktan alınan muhtaçlık kağıdı ve başvuru dilekçesi ile müracaat kredihaberler.com etmelidir. Eşi vefat etmiş ve dul kalmış olan kadınlar bu yardımlardan yararlanmak için yapacakları başvuruları; ikametgah ettikleri il ve ilçelerde kaymakamlık binalarında yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma SYD vakıflarına yapmaları gerekmektedir. Eşi vefat etmiş dul kadın, muhtaçlık durumu devam ettiği sürece  yardımları almaya devam edecektir. SYD dosyası olan başvuru sahiplerinin SYD vakfın mütevelli heyeti tarafından alınan karar sonrasında yardımlar bağlanmaktadır.

Birde eşi vefat eden kadınlar Sosyal Sigorta Güvenlik Kurumu üzerinden eşinin emekli maaşını almak suretiyle maaş bağlanmaktadır. Ancak resmi olarak başka biri ile evlenmesi ya da herhangi bir yerde SGK olarak çalışması durumlarında eski eşinden bağlanan maaş kesilir. Dul kalan kadının eşinin maaşını alması halinde SGK tarafından bağlanılan aylık ölen eşinin maaşının  yüzde 50 oranında bağlanmaktadır.

SGK tarafından  eşi vefat eden ve dul kalan kadınlara ölüm aylığı adı altında yardım parası da verilmektedir.  Bu durumdaki kadınların ölüm aylığı alabilmesi için vefat eden eşinin en az olarak 1800 gün ölüm sigortası girilmesi gerekir. Ayrıca 4A sigortalılar için borçlanma süresi hariç en az beş seneden beri sigortalı olarak çalışması, toplamda 900 gün ölüm primi yatmış olması ve yaşlılık aylığı yada vazife malullüğü iken aylık bağlanmaya hak kazanmış kişilerin eşlerine ölüm aylıkları bağlanmaktadır.

Boşanan Dul Kadınlara Belediye Yardımları Nasıl Alınır?

Yukarıda sıraladığımız eeşi vefat eden ve bu nedenle dul kalan kadınlara yönelik alabilecekleri yardım ve devlet destekleri idi. Boşanarak eşinden ayrılan ve bu nedenle dul kalan kadınlara ise boşanma süreci sonrasında yoksulluğa düşmeleri halinde SYDV tarafından sosyal yardımlar verilir. Muhtaçlık durumuna düşen kadınlar ayrıca belediyelerden de yardım başvurusu yaparak sosyal yardımlardan yararlanabilir.

Eşinden herhangi bir nedenden dolayı boşanmış kadınlara belediyeler yardım etmeye devam etmektedir. Boşanan kadına devlet destekleri ve maddi yardımlar nelerdir başvuru şartları ve destekler haberimizi de inceleyebilirsiniz.

Eşlerinden ayrılan dul kadınların gerçekten muhtaç olması durumda belediyeler maddi ve ayni destekler için kurdukları müdürlükler aracılığıyla yardım sağlamaktadır. Belediyelerden dul kadınlara verilen destekler ise;

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.