DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 35°C
Sıcak

Boşanan Kadına Devlet Destekleri Maddi Yardımlar Nelerdir? Başvuru Şartları ve Ayrıntılar

Boşanmış dul kadına Devlet yardımları nelerdir? Maaş bağlanır mı? İş imkanı sağlanıyor mu? Bu ailelerin çocukları için Kaymakamlıklar, Belediyeler veya başka makamlarca destek sağlanıyor mu? Eşinden boşanan kadınlar için tüm devlet destekleri haberimizde..

Boşanan Kadına Devlet Destekleri Maddi Yardımlar Nelerdir? Başvuru Şartları ve Ayrıntılar
13.04.2020
A+
A-

Koronavirüs salgını nedeniyle devlet tarafından verilen destekler sürekli gündemde yerini tutmaya devam ediyor. En son Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından kadınlara yönelik olarak desteklerin miktarlarının yenilendiği açıklandı.

Eşi Vefat Eden Kadınlara Devlet Destekleri Nelerdir?

Eşi  vefat eden kadınlara yönelik verilen devlet desteklerinin miktarları güncellendi.  Eşi vefat eden kadınlara yapılan yardımlar olarak hak sahiplerinin hesaplarına aylık 275 TL olmak üzere iki ayda bir 550 TL tutarındadır.  Söz konusu yardım başvuruları ikamet edilen il veya ilçede bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına yapılacaktır. Eşi vefat eden kadınlara yönelik yapılan yardımlarda eşinden boşanan yardım alabilir mi soruları da sıklıkla araştırılmaktadır. Eşinden boşanan kadının bu yardımdan faydalanabilmesi kredihaberler.com için son resmi nikahlı eşinin vefat etmiş şartını sağlaması gerekmektedir. Eşi vefat etmiş kadınlara yönelik yardımlar hakkında soruların cevaplarına buradan ulaşabilirsiniz.

Son yapılan değişiklik ile kadınlara verilecek olan dul maaşı tutarı 550 TL’ ye yükseltildi.  Bu maaş aylık olarak değil de 2 ayda bir olmak üzere verilecektir. Dul maaşı almak isteyenler müracaatta bulundukları ve taleplerinin onaylanması halinde dul maaşından yararlanabilecektir.

Dul maaşı eşi vefat eden kadınlara yönelik olarak verilen yardımlardır. Boşanan kadınlara ise boşanma sonrasında muhtaçlık durumuna düşmeleri halinde farklı kuruluşlar tarafından destekler verilmektedir.

Boşanan Kocası Vefat Eden Kadına Kaç Para Maaş Verilecek?

Kadınlara yapılan yardımların miktarları artırıldığı koronavirüs kapsamında verilen devlet destekleri belediyeler ve valilikler bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığı ile verilmeye devam ediliyor.  Kadınlara yönelik olarak verilen boşanan kadınların mağdur edilmemesi amacıyla  dul maaşı da verilmektedir. Dul maaşı alabilmek için gerekli şartların taşınması şartı ile bu yardımlardan yararlanabilmektedir.

Devlet tarafından kadınlara yönelik olarak verilen destekler;

  • Boşanmış kadına belediye yardımı,
  • Dul ve yetim aylığı,
  • Boşanan, kocası ölen kadına verilen yardımlardır.
  • Ayrıca  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından eşi ölen kadınlar ve yetim kalan çocuklar için maaş bağlanmaktadır. Bu durumdaki kadınlar devletten dul ve yetim aylığı ya da ölüm aylığı da alabilmektedir.

Boşanmış kişiye devlet tarafından doğrudan maddi bir yardımı verilmez yalnız boşanan kadının asgari geçimini sağlayabilmesi adına muhtaçlık durumunu beyan etmeleri ile ihtiyaç sahibi kapsamında yer alması şartı ile ikamet ettiği vakıf ve dernekler ve kaymakamlıklar geçinmekte zorlanan boşanmış kişilere yardım da bulunmaktadır.

Eşi vefat kadınlara verilen dul maaş başvurusunu ikamet edilen kredihaberler.com ilin ve ilçenin bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapılabilir. Başvuru esnasında kimlik ile birlikte vakıf tarafından verilecek gerekli dul maaşı başvuru formu ile talepte bulunulmaktadır.

Dul Maaşı Sorgulama

Eşi vefat eden ve dul maaşı bağlanan kadınlara yönelik 2 ayda bir olmak üzere bağlanan dul maaşları; e-devlet üzerinden Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama menüsünden maaş sorgulama yapabilecektir. Sorgulama yapmak için https://www.turkiye.gov.tr/aile-bakanligi-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Dul Maaşı Ne Zaman Kesilir?

Aile ve Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve Kaymakamlıklar tarafından ödenen dul maaşı bağlanan kişilerin bazı durumlarda aylıkları kesilmektedir. Kadınların herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmaları SGK’dan aylık ya da gelir almaları ve muhtaçlık durumlarının ortadan kalkması ve dul maaşı aldığı süre içinde yenide evlenmeleri halinde dul maaşları kesilir.

Dul kadınlara verilen maaşların yanında çocuklu olmaları halinde evde bulunan çocukların eğitimini daha rahat sürdürebilmeleri amacıyla için kırtasiye yardımı verilir. Yine sağlık yardımları ve asgari düzeyde yaşamaları sürdürmeleri ve muhtaçlık yaşanmaması adına düzenli olarak gıda ve yakacak yardımı yapılır. Yine muhtaç durumdaki çocuklu aileler sosyal ekonomik hizmet desteği başvurusunda bulunabilirler.

Sosyal Ekonomik Hizmet Desteği Başvuruları

Ekonomik yoksulluk içinde olup da çocuklarının temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve yaşamlarını en düşük seviyede dahi sürdürmekte güçlük çeken aileler, kendi kendine yeterli hale gelinceye kadar çocuklarının bakımı ve desteklenmesi amacıyla geçici veya belirlenecek süreler için verilen ekonomik destek talepleri kredihaberler.com için ön başvuruda bulunabilirler. Sosyal ekonomik hizmet desteğinden yararlandırılan çocukların durumları en geç üçer aylık süreler ile izlenmektedir. İzlemelerde hizmetin devamı veya sonlandırılması değerlendirilmektedir.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı işbirliği ile e-Devlet Kapısı altyapısı üzerinden sunulan Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu yaparak destek alabilmekte mümkündür.

Boşanan Kadınlara Yönelik Verilen Maddi Destekler

Koronavirüs nedeniyle alınan sağlık tedbirleri kapsamında birçok işyerinin faaliyeti geçici olarak durdurulmuş ve bu süreçte birçok kişi işsiz kalmış ücretsiz izne çıkarılmış ve mağdur olmuştur. Özellikle eşinden boşanan ve muhtaç olan kadınların ve eşi vefat eden kadınlar da bu süreçte ciddi anlamda zorluk yaşamaktadır. Boşanan ve dul kadınlara yönelik olarak verilen yardımların nasıl alınacağı merak konusu olmuştur.

Eşinden ayrılmış veya eşi vefat etmiş bu nedenle dul olan kadınlara devlet birçok farklı yardım yapmaktadır. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları tarafından ve valilikler ile kaymakamlıklar tarafından birçok farklı alanlarda yardımlar yapılmaktadır.  Boşanan ve dul kalan eşi vefat eden kadınlara yönelik olarak birçok kuruluş yardım da bulunur. Bu kuruluşların verdiği yardımlar ise;

Boşanan Kadınlara Maddi Yardım Yapan Yerler

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı SYDV tarafından verilen; dul maaşından faydalanabilmek için bazı şartların da sağlanması gereklidir. Dul kalan kadının resmi nikahlı eşinin vefat etmesi şartıyla bu SGK yada başka bir kurumdan emekli aylığı almıyor olmak şartı bulunmaktadır. Dini nikahlı kadınlar bu maaştan yararlanamaz. Yine dul kadının sigortalı bir işte çalışmaması ve bağ-kur gibi sigorta prim ödememesi gibi durumları sağlıyor olması gerekmektedir. Dul kaldıktan sonra tekrar evlenmemek ve başvuruda bulunan kişinin  aylık ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünden az olduğunun tespit edilmesi yani muhtaç sayılması şartıyla dul maaşı bağlanır.

Boşanan Kadınlar Kaymakamlık Yardımı Nelerdir?

Koronavirüs nedeniyle nakdi anlamda zorluk yaşayan kişilerin sayılarında epeyce artış olmuş özellikle boşanan ve eşi vefat eden dul kadınlar ve çocukları bu durumdan oldukça etkilenmiş ve parasız kalan binlerce kişi gibi bu durumda muhtaç ve ihtiyaç sahibi dul kadınlarda yardım yapan yerlerin araştırmasına girmiştir . Dul kadınlara Valilikler ve Kaymakamlıklardan yapılan yardımlar ise;

Kaymakamlık sosyal dayanışma fonuna başvuruda istenen kimlik belgesi, SYDV tarafından sorgu izninin imzalanması ve muhtaçlık belgesi ile birlikte yapılacak yardım başvurusunda muhtaçlığı gerekli heyet tarafından yapılan sorgulama ile sabit olan kişilere nakdi yardım yapılmaktadır. Bu nakdi yardımın yanında yakacak yardımı, barınma yardımı gibi farklı alanlarda yardımlar yapılmaktadır.

Boşanan Kadınlara Belediye Yardımları Nelerdir?

Koronavirüs salgını nedeniyle işini kaybeden ve mağdur duruma düşen boşanmış ve eşi vefat etmiş birçok kadın belediye yardımlarının nasıl alındığını merak ediyor.

Belediyeler tarafından yapılan yardımlar ise; Boşanmış ve yardıma muhtaç durumda olan kadınlara yönelik olarak belediyeler de farklı alanlarda yardımlar yapan kuruluşlar arasındadır. Belediye yardımları muhtaç durumda olan ihtiyaç sahibi ailelere ayni ve nakdi yardımlar ile destek olmaktadır. Belediyelere yapılacak yardım başvurusundan sonra görevlilerin yerinde inceleme yaparak başvurusunu onaylayan kişilere yardımlar verilecektir. Büyükşehir belediyelerinin kurduğu Kadın ve Aile Hizmetleri müdürlüklerince muhtaç durumdaki boşanan ve dul kadınlara yardımlar yapılmaktadır.

Büyükşehir belediyesi yardım başvurusu yapabilir ve koronavirüs yardımları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Belediyelerin sosyal yardım birimleri tarafından muhtaçlık belgesi ve kimlik ile başvuruda bulunan kadınların muhtaçlık durumlarının tespit edilmesi için belediye görevlilerin yerinde yapacakları incelemeler sonucunda başvurusu olumlu değerlendirilen ihtiyaç sahibi kişilere sosyal yardım kartı, nakdi ve ayni yardımlar verilmektedir.

Boşanan Kadınlara Yoksulluk Nafakası Nasıl Alınır?

Boşanma davası sırasında açılan yoksulluk nafakası davası ile kadınlar bu haktan yararlanarak geçimlerini sağlayabilirler. Boşanan eşin boşanma sonrasında yoksulluğa düşecek olması göz önünde bulundurularak açılan boşanma davasında tarafların az kusurlu ve kusursuz eşe aile hakimi tarafından belirlenen miktar kadar yoksulluk nafakası bağlanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.