DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Besi Destekleri Ödeme Tarihleri Açıklandı

2020 hayvancılık desteklerinin detayları açıklanmaya devam ediyor. Çiğ süt manda malak destekleme ödemelerinin ödeme takviminin açıklanmasından sonra 2019/1 . dönem buzağı desteğininde 24 Nisan da ödeneceğinin açıklamasından sonra yetiştiriciden yoğun bir şekilde besi desteğiyle ilgili sorular gelmeye başladı.

Besi Destekleri Ödeme Tarihleri Açıklandı
17.04.2020
A+
A-

Tarım ve Orman Bakanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre, yetiştiricilerin önem verdiği besi desteği 2020 yılında devam edecek. Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı besi desteğinde geçmiş yıllarda olduğu gibi sabit bir rakam uygulayacak. Geçtiğimiz dönemlere göre kesim fiyatı ile maliyet arasındaki farka göre esnek model üzerinden destek miktarı belirlenirken bu yıl sabit rakam üzerinden destekler yatırılacak.

Besi Destekleri Ödeme Tarihi Belli Oldu

Çiğ süt manda malak destekleme ödemelerinin bugün hesaplara yatırılmasının ardından üreticiler 2019/1 buzağı desteklerinin ne zaman verileceğini ve Besi destek ödeme takvimini merak ediyorlardı. Beklenen haber nihayet geldi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından üreticilere her yıl yapılmakta olan destekleme ödemelerinin en önemli desteğinden biri olan besi ödemelerinin ödeme tarihlerinin çalışma takvimi açıklandı.

Besi destekleri 2020 Yılı Mayıs Ayında ödeneceği açıklandı.

Korona virüs salgının ekonomiye etkilerini azaltmak amacıyla vatandaşlara sağlanan desteklerin yanından her yl devlet tarafından verilen detsekleme ödmeelerinin ödeme takvimleri de büyük bir hızla hayata geçirilip açıklanmaya devam ediliyor. Üreticilere yapılacak olan besi destekleme ödemelerinin tarihlerini açıklayan Bakanlık desteklerin Mayıs ayının ortasında ödenmesi yönünde çalışmalarını tamamlıyor.

2019 yılı besi destekleme ödemesi 2019 yılı ödemeleri kapsamında üreticilere hayvan başı 250 TL  ödenecek.

Geçtiğimiz yıllarda besi desteği 300 TL’nin üstüne çıkmazken 150 TL’ye kadar düşürülmüştü. 2017 yılında ise tamamen kaldırılmıştı.

2018 yılında tekrar verilmeye başlanan besi desteği 250 TL olarak uygulanmıştı. 2019 yılı besi desteğinde yine hiçbir artış yapılmayarak hayvan başı 250 TL olarak ödenecek.

2011 den bu yıla kadar fiyatlarında artışlar olurken besi desteğinin 300 liradan 250 liraya düştüğü gözlemleniyor. Bu rakam 2011 yılında yetiştiriciye besi desteği kapsamında hayvan başı 300 lira ödeniyordu.

Besi Desteği Başvuruları

2019 Yılında erkek sığırlarını ruhsatlı mezbaha da kestirmiş ve tebliğin diğer hükümlerine destek almaya hak kazanan yetiştiriciler için son başvuru tarihinden sonra üreticiler;

  • Kırmızı et üreticileri birliği olan illerde birliğe ,
  • Kırmızı et üreticileri birliği olmayan yerlerde ise İl ve İlçe Müdürlüklerine müracaatta bulunarak besi desteklerinden yararlanabileceklerdir.

Besi Destekleme Ödemelerinden Kimler Yararlanabilecek?

Üreticilere 2020 Mayıs ayında verilecek olan besi ödemelerinden yararlanabilmek için yurtiçinde doğmuş ve besi süresini tamamlamış erkek sığırlara mandada dahil olmak üzere Bakanlığın sistemine kayıtlı olan ve uygun kesimhanelerde kestiren  besi olması şartıyla ödeme yapılacak. kredihaberler.com Bu kapsamda yetiştiriciler 1 ila 200 baş besi hayvanı için 200 TL dahil 250 TL ödeme yapılacağı açıklandı.

Besi ödemeleri için;

  • İcmale esas tabloların Birlikler tarafından İl, İlçe Müdürlüklerine teslimi yapılacak.(20-21 Nisan 2020 )
  • İcmal-1’lerin İl, İlçe Müdürlüklerinde kontrolü sağlanacak. ( 22-30 Nisan 2020)
  • İcmal-1’ler askıya çıkarılacak. (4 Mayıs 2020)
  • İcmal-2’lerin onaylanıp İl Müdürlüklerine gönderilecek.(11 Mayıs 2020′ de)
  • İcmal-3’ler İl Müdürlüklerince onaylanıp HAYGEM’e gönderilecek. (12 Mayıs 2020)
  • Destek ödemelerinin de yetiştiriciye bu tarihten sonra ödenmesi bekleniyor

Üreticilere 140 Milyon TL Besi Ödemesi Yapılacak

Besi destekleme ödemelerinde esnek ödeme modeli uygulanması planlanıyordu. Yani kesim fiyatlarının yüksek olduğu dönemlerde besi desteği miktarı azaltılacak, düşük olduğu dönemlerde ise ödemeler yükseltilecek şekilde esnek ödeme modeli üzerinden yapılması planlanan esnek ödeme şekli uygulanmadı.

Üreticilere yapılacak besi destekleri hayvan başına sabit bir rakam üzerinden yapılacak olup, 2019 yılı besi desteği ödemesi kapsamında yetiştiricilere yaklaşık 551 bin baş hayvan için 140 milyon TL ödenmesi bekleniyor.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.