DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 35°C
Sıcak

Belediyelere Korona Virüs Maddi Yardım Başvurusu

Devlet mağdur durumda olan vatandaşa karşılıksız destekler veriyor.Yaşlılara, hastalara, engellilere, hastasının bakımına muhtaç olanlara ve düşük gelirlilere yardımlar yapılıyor. Peki bu yardımlar ne kadar? Kimler başvurarak alabilir? İsteyen herkes alabilir mi? Belediyelerin verdiği yardımların Şartları nelerdir? İşte bu soruların yanıtları

Belediyelere Korona Virüs Maddi Yardım Başvurusu
07.04.2020
A+
A-

Devlet vatandaşlara Koronavirüs salgını nedeniyle çok önemli yardımlar yapmaya devam ediyor. Belediyeler tarafından ihtiyaç sahibi ailelere destekler devam ederken vatandaşlarda yardımlardan nasıl yararlanacaklarını araştıyor.

Belediyeden Vatandaşlara Yardım Nasıl Alınır?

Belediyeler tarafından başlatılan yardım kampanyaları çığ gibi büyüyor. Bu bağlamda para, gıda, erzak ve eğitim yardımı gibi birçok destekte bulunmaya devam ediyor. İhtiyaç sahibi vatandaşla bağlı bulundukları belediyelerin erzak yardımlarından ve maddi desteklerinden faydalanabiliyor. Kadınlara Belediyeler ve Valilikler bünyesinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla destek veriliyor. İhtiyaç sahibi vatandaşta bağlı bulundukları belediyelerin erzak yardımı ve maddi desteklerinden kolaylıkla yararlanabiliyor. Peki Belediye yardımı nasıl alınır?

Erzak yardımı belediyelerce ihtiyaç sahiplerine koliler halinde dağıtılabileceği gibi nakdi yardım şeklinde de olabiliyor. Belediyenin sağladığı destek ve yardımlardan yararlanmak isteyen kişilerin belediye tarafından istenen belgeleri tamamlaması ve bazı kriterleri taşıyor olması gereklidir. Belediyelerin dar gelirli ihtiyaç sahibi ailelere sunduğu yardımlar ise; belediye yardım parası, odun ve kömür parası, gıda ve erzak yardımı, muhtaç asker ailesi yardımı, belediye yaşlı bakım hizmetleri, kırtasiye yardımı, öğrencilere okul yardım, belediye bursu, giyecek yardımı, sosyal yardım kartı, şehit ve gazi yakınlarına yardım, fakir ailelere kira yardımı, sağlık ve ilaç yardımı, bebekler için bez ve mama yardımı, engelli yardımları ve belediye bayram yardımlarıdır.

Belediyelerin erzak yardımlarından yararlanmak isteyen kişilerin bazı kriterlere uyuyor olması gerekiyor. Erzak yardımı için gerekli belgeler ise nüfus  cüzdanı fotokopisi, dilekçe, muhtaçlık belgesidir. Ayrıca bazı belediyelerde farklı belgeler talep edebilir. Bu sebeple başvuru öncesinde belediyelerden bilgi alınması gereklidir. Bun nedenle bağlı bulunan belediyenin resmi internet sayfası üzerinden bilgi alınabilir. Belediyeden belediye başvuru işlemleri değişiklik göstermektedir.. Bazı belediyeler telefon ile baz belediyeler ise dilekçe ve bizzat görüşme ile talepleri almaktadır.  Bu nedenle bağlı bulunduğunuz belediyeye bizzat giderek konu  hakkında bilgi alabileceğiniz gibi resmi internet sayfaları üzerinden de açılan başvuru formlarında istenen kriterlerin ne olduğu hakkın detaylı bilgi alabilirsiniz.

Belediyelerin Koronavirüs Maddi Yardımları Neler?

Belediyelerden nakdi yardım almak isteyenlerden istenen belgeler ise; TC kimlik belgesi, yardım dilekçesi, sağlık provizyon belgesi, muhtarlıktan alınmış ikametgah belgesi, üzerine araç kayıtlı olmadığına dair belgeleri istenmektedir. Belediyelere yardım başvurusunda bulunmadan önce başvuruda istenen belgeler hakkında daha net bilgilere sahip olmanız gereklidir. Çünkü istenen belgeler farklılık gösterebiliyor. Her belediyenin sosyal yardım ve destek yönetmeliği kapsamında kişilere ayni ve nakdi yardımlarda bulunuyor.  Bu kişiler ise sigortalı bir işte çalışmayan ve sosyal güvencesi olmayan şahıs ve ailelere evinde yeme ihtiyacını karşılamayacak olan kişilere düzenli olarak yemek yardımı yapılan yaşlılara ve engellilere yapılan yardımlar doğal felaketler sebebiyle hastalıkları nedeniyle çalışamayacak olan kişilere yapılan yardımlar belediyenin inceleme yapan komisyonu tarafından yardıma muhtaç olduğunun tespiti yapılan kimseler belediyelerden yardım talebinde bulunmak isteyen kişilerin ikametgah belgeleri TC kimlik fotokopisi ve başvuru taleplerini anlatan bir dilekçe ile belediyelere, kolluk kuvvetlerine ya da muhtarlıklara giderek başvuruda bulunmaları yeterlidir. Yapılan talep sonrasında belediye ekiplerince başvuru sahibinin adresinde inceleme yapılacak olan gerçek anlamda yardıma muhtaç olunmasının anlaşılması durumunda tüm destek ve yardımlardan yararlanılabilmektedir.

Büyükşehir Belediyelerinin Koronavirüs Desteklerine Başvuru Nasıl Yapılır?

Başta İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan Ankara büyükşehir belediyesinin de dahil olduğu belediye yardım kampanyalarına başvurular devam ediyor. Büyükşehir belediyeleri dahil ülkemizde birçok başkan yardım çağrısında bulundu. Bu yardımlardan isteyen her vatandaş yararlanabiliyor. Yaşadığı il ve ilçe belediye başkanlıklarına dilekçe veya doğrudan resmi internet sayfası üzerinden  başvuru formalarını doldurmak suretiyle dar gelirli aileler tespit edildikten sonra ikametgah adreslerine gıda erzak ve nakit yardımları teslim ediliyor.

İstanbul Büyükşehir belediyesi başkanı Ekrem İmamoğlunun başlattığı yardım kampanysına başvuruda bulunmak isteyenler için;

Ankara Büyükşehir Belediye başkanı Mansur Yavaşın başlattığı yardım kampanyasına başvuruda bulunmak isteyenler için başvuru şartları;

İzmir büyükşehir belediyesi yardım kampanyasına başvuru şartları

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hiçbir kurumdan yardım almayan ihtiyaç sahibi ailelere desteklerin verileceğini açıkladı. Erdoğan yaptığı açıklamada;

Şimdi 2 milyon 300 bin haneye daha yardım ulaştırmak için hazırlıklara başladık. Özellikle yevmiyeyle günlük kazançla hayatını sürdürmek zorunda olan hiçbir geliri olmayan vatandaşlarımıza çağrıda bulunuyorum.

Valilik ve kaymakamlıklarımıza telefonla başvuru yaparak durumunuzu anlatmanız yada elektronik devlet olarak başvurmanız halinde devletimiz sizlere de her türlü destek verecektir. açıklamasında bulundu.

YORUMLAR
  1. umur dedi ki:

    madımak yardım talep ediyorum