Belediye Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilecek?

Belediye Yardım Kolisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Kimlere Verilecek?
08.05.2021
A+
A-

Koronavirüs ile mücadele kapsamında Büyükşehir belediyeleri tarafından gıda ve nakit yardımı başvuruları başladı. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından açıklanan 300 bin gıda kolisi yardımı 65- hafta süre ile 65 yaş üsti ihtiyaç sahibi ailelere yapılacağı açıklanmıştı. Ankara belediye başkanı Mansur Yavaş tarafından geçen hafta açıklanan nakit ve gıda yardımları da bugün itibariyle başaltıldı. Büyükşehir belediyeleri tarafından yapılacak olan yardımlara başvuru nasıl yapılacak? Kimler bu yardımlardan yararlanacak tüm ayrıntılar haberimizde.

300 Bin Gıda Kolisi Yardımı Nasıl Alınır?

Ali Yerlikayanın yaptığı basın açıklamasından sonra hayırseverler tarafından başlatılan yardımlar çığ gibi büyüyor. 300 bin gıda kolisi hazırlıkları sürerken yardımlar nasıl alınacak merak ediliyor. İstanbul ilinde yaşayan 50 bin ihtiyaç sahibine dağıtılacak olan 300 bin gıda kolisi ailelere Getir uygulaması sayesinde ücretsiz olarak eve teslim şeklinde gerçekleştirilecek.

Valilik tarafından yapılan gıda kolisi yardımlarının yanında Ekrem İmamoğlu da büyükşehir belediyesinin yardım kampanyasını başlattığını duyurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda Kolisi – Nakit Yardımı Nasıl Alınır?

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu Corona virüs salgını ile mücadele kapsamında İstanbul’da ikamet eden ihtiyaç sahibi ailelere, yaşlılara ve hastalara yardım kampanyası başlattığını duyurdu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, gıda kolisi yardım kolisi hakkında sosyal medya üzerinde açıklık getirmiş ve deste ve bağış için katılım sağlanmasını belirmiştir. İBB “birlikte başaracağız” sloganı ile başlatılmış olan gıda kolisi yardımına 444 00 93 numaralı telefondan veya 0552 153 0034 numaralı whatsapp hattı üzerinden erişim sağlanabilmektedir.

Ekrem İmamoğlu yaptığı açıklama ile;

3 gün sonra ramazana giriyoruz. Ramazan ayı, bir yardımlaşma ayı. İşin fitresi, zekatı… Biz, hesap numaralarımızı paylaşıyoruz. Hem ayni hem nakdi konusunda, bağış alabilmeye uygun bir statümüz var büyükşehir belediyeleri olarak. Biz ne yapacağız? Vatandaşımızla; varlıklı ailelerle, şu anda sıkıntısı olan aileler arasında bir köprü olacağız. Bu konuda müthiş bir organizasyona giriyoruz. Vatandaşlarımız bize her türlü yardımı ulaştırabilirler. Telefon hattımız var; 444 0 093. WhatsApp hattımız var, 05521530034. İnternet sitemiz var, www.birliktebasaragiz.ibb.gov.tr. Buralardan bütün detayları alabilirler. Bize ayni yardımlarını gönderebilirler, gıda ağırlıklı olmak kaydıyla. Nakdi yardımlar için de farklı bankalar üzerinden hesap numaraları açıldı.”

Kurallara uygun şekilde tespit edilecek 250-300 bin aileye oluşturulacak gıda kolilerini dağıtacaklarını belirten İmamoğlu, ayrıca nakit yardımı konusunda da destekte bulunacaklarını anlattı.

Devletle vatandaş arasındaki bağı kuracak en güvenilir kamu kurumu belediyeleri olduğunu vurgulayan İmamoğlu, 39 ilçe belediyesi ile de dayanışma içerisinde olacaklarını kaydetti.

250-300 bin aileye oluşturulacak gıda kolilerinin içeriği

Gıda paketi içerisinde;

 • Ayçiçek Yağı (1 Lt)
 • Makarna (3 paket)
 • Bulgur / Nohut / Mercimek (1 kg)
 • Çay 48’lik demlik poşet
 • Bisküvi / Helva / Gofret
 • Salça 1 kavanoz
 • Zeytin 500 gr
 • Un 1 kg
 • Tuz
 • Şeker yer alacak. Büyükşehir belediyesine yapılacak yardımlar için banka hesabı açılacak olup bu hesaba hayırsevere vatandaşların gıda koli bağışında bulunmaları talep edilmektedir.

Gıda kolisi ve nakit yardım başvuruları belediyelerin 444 0 093 Telefon hattından,  05521530034 WhatsApp hattndan ve  www.birliktebasaragiz.ibb.gov.tr.  İnternet sitesi üzerinden yapılabilecek.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda ve Nakdi Yardım Başvuruları Başladı

Geçtiğimiz hafta Ankara büyükşehir belediyesi başkanı Mansur Yavaş Ankara ilinde bulunan işini kaybeden ve işyeri kapatmak zorunda kalan vatandaşlara ve tüm ihtiyaç sahibi ailelere gıda kolisi yardımı ve nakit yardımı kampanyasını başlattıklarını tüm detayların pazartesi günü 30 Mart netleşeceğini açıklamıştı. Yardımlar ile ilgili olarak tüm çalışmalar tamamlandı ve 30 Mart tarihinden itibaren yardımlar verilmeye başlandı. Ankara büyük şehir belediyesi tarafında yapılacak olan yardımlardan yararlanmak isteyen vatandaşlarımızın öncelikle büyükşehir belediyesi tarafından dayanışma formlarını doldurmaları istenmektedir.

Ankara belediyesi tarafından yapılacak olan yardımlar hane bazlı verilecek olup, hanede yaşayan bir kişiye verilecek şekilde düzenlenmiş olup, 2020 Sayılı Kanun Kapsamında verilen yardımlar dışında tutulmuştur.

Korona virüsü tedbirleri kapsamında işyeri kapananlar ile bu işyerlerinde çalışanlardan işlerini gerçekleştirmeyip, kısa çalışma ödeneği ile diğer kredi desteklerinden yararlanmak amacıyla sigorta sisteminde aktif sigortalı gözükenler işyeri sahipleri dahil, Nakdi Yardım Kapsamı dışıdır. (Bu kesim 15 Nisan itibariyle kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılacaktır)

Korona virüsü tedbirleri kapsamında 15 Mart 2020 sonrası işyerini fiili kapatan (Vergi ve Sosyal Sigorta Sisteminden de kapatma şartı aranacaktır.) işyeri sahipleri ile bu kapsamda işine fiili son verilen iş akdi resmi sonlandırılan çalışanlar Nakdi Yardım başvurusunda bulunabilirler.

İşyerleri kapanan kıraathane, kafe, çayocağı, lokanta, çiçekçi, büfe, restaurant, berber, kuaför ve benzeri hizmet sektörü ağırlıklı işlerde çalışan ancak sigortalı kapsamda gösterilmeyen kişiler Nakdi Yardım başvurusunda bulunabilirler.

Pazarcılık, seyyar satıcılık yapıp tezgahını kapatmış olanlar ile çocuk bakıcılığı ya da evlerde temizlik işleri kapsamında günlük yevmiye ile çalışan kadınlar  Nakdi Yardım başvurusunda bulunabilirler.

Korona virüs salgını ile mücadele kapsamında işini kaydeben ve işsiz kalan ihtiyaç sahipleri aşağıda yer alan Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Talep Formları doldurulması gerekmektedir.

Korona ile mücadele sürecini hep birlikte el ele aşmak için hayır sever vatandaşların bağış kolisi yardımında bulunabilmesi için hazırlanan her paket 150 TL değerinde ürünlerden oluşmaktadır.

Gıda Kolisinde Yer alan Ürünler ; 

 • Domates Salçası
 • Makarna
 • Ayçiçek Yağı
 • Buğday Unu
 • Toz Şeker
 • Pirinç
 • Kuru Fasülye
 • Bulgur
 • Yeşil Mercimek
 • Kırmızı Mercimek
 • Konserve Bezelye
 • Çay dan oluşan gıda kolisi yardımında bulunmak isteyenler için Vakıfbank Tunalıhilmi şubesinin IBAN numaralarına dayanışmaya katkıda bulunmak için bağış yapılabilecektir.

Adana, Mersin, İzmir, Kocaeli gibi büyükşehirlerinde yardım kampanyaları başlatılması bekleniyor.

YORUMLAR
 1. izzet dedi ki:

  yardım

 2. Abdulgafur dedi ki:

  Her kes yardım diyip duruyor ben birşey görmüyorum kardeşim devlet görmüyor mu bizi kimin neyi var kimin neyi yok diye bir insan evladı yokmu ulan bu dünyada herkes kendini mi düşünür oldu Allah’tan başka kimsemiz yok bu dünyada ben sizden hiç birşey istemiyorum lakin sizde bizden birşey istemeyin bende istemezdim devlet sadece kendine devlet nerede bu devlet nerde bu millet biz millet ce gaza çabuk geliriz . Nerde bu yardım lar ölelim mi kimse bilmiyordu kim ne yapar kim ne eder

 3. Veli dedi ki:

  Şuanda gerçekten bu talebimi ciddi almanızı arz ediyorum lütfen işsizim yaklaşık bir aydır ve sosyal yardımınıza ihtiyacım var nakti ve gıda temizlik malzemesi olarak çok mağdur durumdayız neden talebimi ciddi almıyor sunuz arz ediyorum

 4. Mahfuz karataş dedi ki:

  İşim yok çalışmıyorum 3 çocuğum var evim kire hiç bir gelirim yok madi durumum hiç yok koli yardımı taleb ediyorum yardım edin lutfen

 5. Selma Cavusdagi dedi ki:

  50 gün oldu işsizim hicbir yardım alamadım ne devletden nede belediyeden şaşırdık kaldık

 6. ramazan dedi ki:

  Maasimda haciz oldugu icin ihtiyacim var donus yaparsaniz minnettar kaliriz

 7. Solmaz yıldız dedi ki:

  Merhaba 45 yaşındayım eşimden ayrıldım oğlumla yaşıyorum evim kira is yerim kapandı acil yardıma ihtiyacım var

 8. Şamil dedi ki:

  Ben 6 nüfusum var 2019 da işten çıkardılar sadece gelirim işsizlik maaşı alıyorum evim kira bi kızımda işitme engelli çok zor durumdayim

 9. Cevdet dedi ki:

  Korana vürüs nedeniyle işyerimiz durdu çalışmıyorum .

 10. Hilal dedi ki:

  4 çocuğum var mama ve bez gıda alamıyorum nereye başvuru yaptıysam reddedildi.evim kira kira ödeyemiyorum eşim inşaat işçisi şu an salgın nedeniyle çalışmıyor.Yardıma çok ihtiyacım var lü

 11. Yunus dedi ki:

  Ben 15 gündür karantina altında evde hiç bir yiyecek yememiz yok varsa bi yardım baş vuruşu vermenizi arz ederim.

 12. Sevim dedi ki:

  Eşim çalışmıyor kira günü geldi ve çok Zor durumdayım yardım istiyorum

 13. Gülbahar dedi ki:

  Bende yardım almak istiyorum eşim çalışmıyor kiracıyım 6 aylık bebeğim var erzaklarım tükeniyor bebeğimin bezine mamsnı erzağımı nasl alacam bilmiyorum eşim de iş bulamıyor

 14. Remziye gürden dedi ki:

  Bende çok zorluklar çekiyorum çocuklarım ufak eşim cezaevinde yeni çıktı denetimde çalişmiyor kıramız ve faturalarımız var ödeyemedik maddi olarak çok zorluklar çekiyorum sizden destek bekliyorum bize dönüş yapın zor durumdayım

 15. Mustafa dedi ki:

  Yardım almak

 16. Cevdet dedi ki:

  İhtiyacımız var

 17. Zeynep dedi ki:

  Kiradaylm 5 kişiyiz 3 tane çocuk itanesi okula gidiyor kızım kalp hastası kiramı faturalarımı ödeyemedim eşim çalışıyor zor durum dayım yardım edin

 18. Mehmet emin dedi ki:

  Merhabalar ben istanbulda oturuyorum 3 cocugum var evim kiradir sizden yardim bekliyorum iki aydir calismiyorum sizden ricam yardim elini uzatin

 19. Ertürk dedi ki:

  Merhaba bende yardım ıstiyom 3 aydır ış sizim 2 çocuğum var ıtyac larını karsiliya mi yorum mağdurum gıda ve maddi testek bekliyorum

 20. Süleyman dedi ki:

  3 aydan bu vürüsten dolayı çalişmiyorum evim kira evliyim bı cocugum var zor durumdayım yardım edin

 21. Sevim dedi ki:

  Yardım almak istiyorum ihtiyacım var