Bayanlara 30 Küçükbaş Hayvan Hibe Verilecek!

Bayanlara 30 Küçükbaş Hayvan Hibe Verilecek!
07.11.2017
A+
A-

Hayvancılık yapmak isteyen bayanlara hayvan hibesi verilecek. Verilecek olan hayvan sayıları ve şartları belirlendi. Köyde hayvancılık yapmak isteyen bayanlara küçükbaş ve büyükbaş hayvan dağıtılacak. Sizde bu destekten yararlanarak hayvancılık yapmak istiyorsanız başvuruda bulunmalısınız. Bayanlara Hibe Hayvan Desteği nasıl alınır? Kimler hayvancılık hibesinden yararlanabilir? ve Devlet Hayvan Hibesi hakkında merak ettikleriniz.

Hayvancılık Yapmak İsteyen Bayanlara Destek

Son günlerde küçükbaş ve büyükbaş hayvan ihtiyacını karşılamak adına ithal hayvan alımımı artması sonucunda Bakanlık yeni bir uygulama başlatıyor. Ülkemizde hayvan yetiştiricilerinin sayısını arttırmak adına yeni bir proje geliştirildi. İhtiyacımız olan hayvan sayısına çıkmak adına öncelikli olarak bayanlar üzerinden hayvan dağıtımı yapılacak. Bu kapsamda Bayanlara 30 Küçükbaş Hayvan Hibe Olarak Verilecek ve bayanların bu sektörde sayısı artırılacak. Ayrıca bayanların işsizlik oranındaki yükseliş de bu sayede düşürülmüş olacak.

Bayanlara Devlet Hayvan Verecek

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi konu ile bilgili bir açıklama yapan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Eşref FAKIBABA Ülkemizdeki et sorununa karşı bir plan geliştirdiklerinin müjdesini verdi. Geçtiğimiz günlerde marketlerde ucuz kıyma ve et satışına başlandığının altını çizen Fakıbaba bu uygulama için dışarıdan et ithal etmek zorunda kalındığını bildirdi. Bunun geçici bir çözüm olduğunun da altını çizen Bakan bu durumu değiştirmek zorunda olduğumuzu açıkladı. Bunun içinde yarli hayvan ırkından yetiştiricilerin çoğalması gerektiğinin altını çizdi. Bu kapsamda yeni bir uygulamaya geçileceğini belirterek bu konuda öncelikli olarak Bayanlara 30 Küçükbaş Hayvan Hibe Olarak Verilecek müjdesini verdi.

Hayvancılık Yapan Bayanın 2 Yıl Sigortası Devlet Tarafından Ödenecek

Öncelikli olarak bayanlara verilecek olan hayvan hibesinin ilerleyen zamanlarda erkek vatandaşlarımıza da verileceği açıklanmıştır. İsteyen bayanlar küçükbaş veya büyükbaş hayvan için destek alabilecek. Hayvancılık yapmak isteyen bayanlara 30 adet küçük baş hayvan dağıtımı yapılacak. Ayrıca büyükbaş hayvancılık yapmak isteyen bayanlara ise 5 adet inek verilecek. Verilecek olan hayvanlar yerli ırk olarak belirlendi ve dağıtımına 2018 yılının başında başlanacak. Bu destekten yararlanarak köyünde hayvancılık yapmak isteyen bayanların mecburi olarak yatırması gereken sigortalar ise yine devlet tarafından karşılanacak. Bu neden ile ilginin büyük olması beklenmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi küçükbaş veya büyükbaş hayvancılık yapmak isteyen bayanlar aşağıda belirttiğimiz şartları taşıması halinde hayvancılık hibesi imkanlarından yararlanabilirler.

Ev Hanımlarına 5 İnek Verilecek

Yerli ırkın güçlenmesi ve hayvan eti ihtiyacının Ülke içerisindeki hayvanlardan karşılanması adına yapılacak olan bu destek sayesinde vatandaş daha ucuz et yiyecek. Bilindiği üzere yeteri kadar büyükbaş hayvan bulunmadığı için ülke genelinde et fiyatları normalin üzerinde satılmaktadır. Hem et fiyatlarının düşürülmesi hem de bayanların bu faaliyet alanında daha çok rol alması adına öncelik bayanlara ve ev hanımlarına olacaktır. Ayrıca bu işi yapmak isteyenlerin en çok zorlandığı sigorta işlemleri için de devlet destek verecek. Bu işi yapmaya gönüllü olanlarda aranılan şartlar aşağıda belirtilmiştir.

Devlet Kimlere Ücretsiz Hayvan Verecek

Hayvancılık sektörüne giriş yapmak isteyenler bu imkandan yararlanmak için İl-İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine başvuruda bulunacaklar. Geçtiğimiz dönemlerde verilen Genç çiftçi uygulamasına benzerliği ile dikkat çeken bu destekte en dikkat çeken bayanlara verilmesi ve sigortanın devlet tarafından yapılmasıdır. Bu imkandan yararlanarak 30 adet küçükbaş veya 5 adet inek almak isteyen bayanların sigortalı olarak bir iş yerinde çalışmıyor olması, daha önceden verilen hibe desteklerinden yararlanmamış olması, 18 yaşından büyük olması, bu işi yapmaya elverişli arazi ve damının olması gerekmek ile birlikte hayvancılık yapacağı yerde yaşamaları gerekmektedir. Bu imkan ve şartlar dahilinde bu imkandan yararlanmak isteyenler başvuruda bulunabilecekler. Kesin başvuru tarihi açıklanmamak ile birlikte Ocak ayının ikinci haftasında başvuruların alınması tahmin edilmektedir. Bu kapsamda Bayanlara 30 Küçükbaş Hayvan Hibe Olarak Verilecek olup konu ile ilgili gelişmeleri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

YORUMLAR
 1. Harika şemin dedi ki:

  Igdir için geçerli mi 30 küçükbaş veya 5 inek hibesi

 2. Mehmet.gucan dedi ki:

  Ben.hayvan.almak.cok.istiyorum

 3. Mehmet.gucan dedi ki:

  Yeni.ahir.yaptim.ama.ici.bos

 4. Bülent Bingöl dedi ki:

  Önceden koyunculuk yapardım 2 yıl önce satım hibe almak istiyorum

 5. burçin özbay dedi ki:

  ben küçük baş almak istiyorum şu an azda olsa elimde var 7tane çoğaltmak istiyorum

 6. Selime nor dedi ki:

  Ben Muğla Yatağan mesken köyünde koyunculuk yapmak istiyorum yerim müsait dam var kuzular için ayrı dam var ormana yola Akar suya yakın arazilerimiz ve orman var

 7. Izzet dedi ki:

  Konya kadinhani için gecerlimi

 8. Kemal Akdoğan dedi ki:

  ESelamaleykum Ben 8 çocuk babasıyim durum iyi değil ne iş var ne bişey 10 defa koyun için müracaat ettim vermediler devletimiz den kuyon desteği almak istiyorum mecburum kuyum yetiştirmek istiyorum köyüm var devlet yetkililerimizden yardımcı olursanız memnun olurum Allah razı olsun saygılarımla