DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Çok Bulutlu

Ankara Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

Geçtiğimiz günlerde başlattığı yardım kampanyası ile bu alandaki çalışmalara öncülük eden Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş ın yeni öneri gündeme bomba gibi oturdu. Belediyelerin yardım hesaplarına gelen blokeden sonra yeni bir öneriyle gündeme gelen Başkan hayırseverlerin yardımda bulunmalarını talep etti. Bu zorlu süreçte Gün dayanışma Günüdür Sloganıyla başlatılan gıda ve nakit yardımları da ayı hızla ihtiyaç sahiplerine dağıtılmaya devam ediyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından verilen yardımlara başvurular ve istenen tüm şartların detayları ise haberimizde.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu

Koronavirüs salgınından etkilenen vatandaşlara yönelik Aile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı Sosyal yardımlaşma vakıfları, il özel idareler ve Belediyeler tarafından gıda ve nakit yardımları veriliyor. İstanbul, Ankara, Eskişehir,Gaziantep, Bursa gibi büyükşehir belediyeleri tarafından verilen yardımlara ise başvurular belediyelerin internet siteleri üzerinden yapılabiliyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş tarafından açıklanan yardım kampanyasına başvurular ve aranan şartlar ise haberimizde.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Kampanyası

Ankara’da 100 binden fazla esnaf ve çalışan küresel koronavirüs salgın sebebiyle ticaret ve iş hayatını durdurmak zorunda kaldı. Ankara Büyükşehir Belediyesi de bu anlamda hayatın durmaması için çalışmalarına devam ediyor.

Mansur Yavaş öncülük ettiği yardım kampanyaları ile adını gündemden düşürmüyor. Zor duruma düşen küçük esnafa yardımcı olabilmek için belediye ve bağlı şirketlerinden alacağı olan 570 esnaflara toplam 9 milyon 204 bin TL ödenmesine karar verildiğini esnafımızın zor günlerde de yanında olmaya devam edeceklerini belirtti.

Ayrıca Belediyelerin yardım hesaplarına getirilen blokeden sonra açıklama yapan Yavaş;

İşini ve gelirini kaybetmiş insanları desteklemek için kullandığımız ve sizlerin de katkıda bulunduğu banka hesapları İçişleri Bakanlığı genelgesi ile bloke edilmiştir. Kimse endişe etmesin! Planladığımız yardımlara devam edeceğiz. Kimseyi aç ve açıkta bırakmayacağız açıklamasında bulundu.

Ankara belediyesi tarafından yardımların yapılmaya devam edileceğinin açıklamasının ardından Ankara’ da yaşayan ihtiyaç sahibi ailelerde yardımlardan nasıl yararlanacaklarını araştırmaya devam ediyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Maddi Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır?

Mansur YAVAŞ tarafından açıklanan işsizlere ve ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak olan nakit ve gıda yardımları için Ankara ilinde ikamet ediyor olmak istenen şartlar arasında yer alıyor. Ankara’da yaşayan ihtiyaç sahibi ailelere her yıl belediye tarafından düzenli olarak yardım yapılmaktaydı. Korna nedeniyle açıklanan yardım kampanyası ise daha geniş yankı buldu ve yardımdan yararlanmak isteyen binlerce ihtiyaç sahibi aile başvuruların nasıl yapıldığına dair yanıtlar arıyor.

Toplum sağlığını korumak için alınan tedbirler dolayısıyla gelirini kaybeden ihtiyaç sahipleri aşağıdaki iletişim kanallarından başvuruda bulunabilirler.

 • Çağrı merkezi:Başkent 153 hattından,
 • İnternet sitesi; forms.ankara.bel.tr ve
 • Mobil uygulama; Başkent Mobil uygulaması üzerinden yetkililere ulaşabilirler.

Ankara yardım başvuruları Ankara Büyükşehir Belediyesi resmi internet sitesi üzerinde Dayanışma platformu üzerinden 65 yaş üstü İhtiyaç Sahibi Talep formu doldurularak yapılacaktır.

İhtiyaç Sahibi Talep Formu Doldurma

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından Koronavirüsü salgınından dolayı maddi anlamda olumsuz etkilenen ihtiyaç sahiplerine verilecek olan nakdi yardım başvuru şartları ise şöyle belirtilmiştir. Öncelikle sağlanacak olan nakit yardımı hane başına bir kişiye verilecek şekilde  adrese dayalı nüfus kayıt sistemi üzerinden alınan başvuru sahiplerine yapılacak yerinde inceleme ve değerlendirme sonrasında verilecektir. Yine bir haneden birden fazla yapılacak başvurularda da sadece bir tane başvuru değerlendirilecektir.

2020 Sayılı Kanun Kapsamında Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımları alanlar faydalanamaz. Yani Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar olan 65 Yaş Yaşlılık, Engellilik, yaşlı ve hasta bakım maaşı alanlar Nakdi yardım kapsamı dışındadır.

2020 sayılı kanun kapsamında hali hazırda acil 1000 TL nakit yardımlar yapılmaktadır.

Aynı evde yaşayan memur, kamu işçisi, emekli ve sigortalı çalışan veya Bağkur kapsamında olan birey varsa Nakdi Yardım Kapsamı dışındadır.

Tarım ve Orman Bakanlığının desteklerinden yararlanan ile Tarım ve Hayvancılık kooperatiflerine kayıtlı olan tarım ve hayvancılık ile uğraşan çiftçiler de yine  Nakdi Yardım Kapsamı dışındadır.

Korona virüsü tedbirleri kapsamında işyerlerinin faaliyeti durdurulan ve  kısa çalışma ödeneği ile diğer kredi desteklerinden yararlananlar  ile aktif sigortalı gözüken işyeri sahipleri dahil Nakdi Yardım Kapsamı dışıdır. Bu kesimde Ekonomi İstikrar Paketi kapsamında 15 Nisan itibariyle verilecek olan  kısa çalışma ödeneğinden yararlandırılacaktır.

Nakit yardımları Korona virüsü tedbirleri kapsamında 15 Mart 2020 sonrası işyerini fiili kapatan Vergi ve Sosyal Sigorta Sisteminden de kapatma şartını taşıyan işsizlere yönelik verileceğinden;

Koronavirüs salgını nedeniyle işyerleri kapatılan işyeri sahipleri ile yine salgın nedeniyle işten çıkarılan (işine fiili son verilen iş akdi resmi sonlandırılan) çalışanlar yukarıdaki ilk beş madde kapsamında da değillerse Nakdi Yardım başvurusunda bulunabilirler.

Salgından dolayı işyerleri kapanan kıraathane, kafe, çayocağı, lokanta, çiçekçi, büfe, restaurant, berber, kuaför ve benzeri hizmet sektörü ağırlıklı işlerde çalışan ancak sigortalı kapsamda gösterilmeyen kişiler de Nakdi Yardıma başvuruda bulunabilir Yine salgından dolayı pazarcılık, seyyar satıcılık yapıp tezgahını kapatmış olanlar ile çocuk bakıcılığı ya da evlerde temizlik işleri kapsamında günlük yevmiye ile çalışan kadınlarda Nakdi Yardım başvurusunda bulunabilirler.

İhtiyaç sahibi talep formunda belirtilen şartları ”Okudum, Anladım” kutucuğu işaretlendikten sonra ”Onayla” butonu tıklandıktan sonra açılan ekrana talepte bulunacak olan ihtiyaç sahibinin;

 • T.C Kimlik numarası,
 • Adı Soyadı
 • Telefon numarası
 • Yaş
 • İlçe
 • Mahalle
 • Açık Adres
 • Evdeki kişi sayısı
 • Talebini yazarak
 • Gönder‘ e tıklayarak başvuruda bulunabilirler.

Ankara İşsizlere Nakit Yardım Kampanyasına Başvuru

Mansur Yavaş Ankara’ da yaşan işini kaybeden ve işyerini kapatmak zorunda kalanlar için başlattığı yardım kampanyasına başvurular 1 Mart 2020 tarihi sonrasında işini kaybeden ve işyerini kapatmak zorunda kalanlar bildirim formu doldurularak başvuru yapılacaktır.

Dayanışma Platformu üzerinde yer alan 1 Mart 2020 tarihi sonrasında işini kaybeden ve işyerini kapatmak zorunda kalanlar doldurmaları gereken bildirim formunda yer alan kriterleri sağladıktan sonra başvurularına onay verilecektir Bu şartlar ve kriterler ihtiyaç sahiplerine verilecek yardım ile aynı şartlardır. Bu şartları Okudum Anladım Onayla kutucuğu işaretlendikten sonra işsizlerden istenen

 • Ad soyad,
 • TC kimlik numarası,
 • Cep Telefonu,
 • Meslek,
 • İlçe,
 • Mahalle,
 • Aynı konutta yaşayan kişi sayısı,
 • Aynı hanede yaşayanları toplam aylık geliri,
 • İşsizlik maaşı alıyor yada hakediyormusunuz,

gibi bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde yazdıktan sonra gönder butonundan başvurularınız iletilecektir.

Belediye yardımlarından yararlanmak isteyenler bu şekilde başvuru adımları takip ederek taleplerini Büyükşehir Belediyesi alt yapısına iletebilirler.

Yardım Kolisi Bağışı Başvurusu

Yardım kolisi bağışı başvuruları da bu zorlu süreci hep birlikte el ele aşmak amacıyla belirtilen hesap numaralarına hayırsever vatandaşlar tarafından bağış kolisi yardımları toplanmaktadır. Dayanışmaya katkıda bulunmak isteyenler her paket 150 TL bedelinde olup Yardım kolisinde yer alan ürünler ise;

 • Domates Salçası
 • Makarna
 • Ayçiçek Yağı
 • Buğday Unu
 • Toz Şeker
 • Pirinç
 • Kuru Fasülye
 • Bulgur
 • Yeşil Mercimek
 • Kırmızı Mercimek
 • Konserve Bezelye
 • Çay dan oluşan 150 TL bedelindeki Bağış gıda kolisi için yardım hesap numaraları da internet sitesinde yer alıyor.

Ankara Belediye Başkanı Mansur YAVAŞ belediyelerden yapılacak yardımların yanında hayırsever vatandaşların bu zorlu günlerde ihtiyaç sahibi ailelere yardımda bulunması için yeni bir öneri ile gündeme geldi. Yavaş;

Mansur Yavaş’tan yeni öneri

Ülkemizin Koranavirüsü  salgını ile ekonomik anlamda dar boğaza girdini ve krizinin etkisinin ilerleyen günlerde de etkisini sürdüreceğini belirtti ve yeni bir sosyal sorumluluk kampanyası başlattı.

“Kendiniz veya birkaç kişi bir araya gelin ve mahallenizde ya da komşu mahallede, bakkala, kasaba ve manava veresiye yazdırılmış borçları ödeyin, hesaplarını kapatın” dedi.

Ayrıca Yavaş Twitter hesabından yapılan bağışlarınız yerini buluyor. 150’si engelli çalışan, 775 simitçi esnafımıza ilk etapta 500’er lira maddi destek ve gıda desteği başladı. Dayanışmanın güzelliğini birlikte yaşayacak, bağışlarınızın her kuruşunun hesabını vereceğiz. paylaşımlarında bulunmaya devam ediyor.

YORUMLAR
 1. Harun coban dedi ki:

  Valla 30 40 gundur evimizdeyiz bayan kuaforuyuz hiç bir destekde alamadim Ankara buyuksehir belediyesine formda yolladim yenimahalle belediyesinede gittim ama malesef suana kadarda hicbir yardim alamadim ve bizler yasak getirilerek mecburi kapatan esnaflariz oncelikli olmamiz lazim diyede dusunuyorum ama malesef…

  1. Hacer yıldız dedi ki:

   Korona nedeniyle işten ayrıldım maddi yönden sıkıntıdayım desteyinizi bekliyorum

 2. Ayla Kara dedi ki:

  Başkanım ben Ayla Kara Samsun’da ikamet ediyorum ve nakit ve erzek yardımı almak istiyorum.

 3. Nuray dedi ki:

  Kardesim ceza evinden cikti odenmesi gereken para cezasi var odeyemedimiz taktirde geri iceri alacaklar esim zor durumda bas vuru yaptim kabul olmadi neden bizlere yardim edilmiyor

 4. Songül dedi ki:

  Başkanım eşim ceza evinde üç aylık bebegim var hiçbir gelirim yok bebeğimin mamasını bezini bile alamıyorum kiramı kac aydır ödeyemedim lütfen destek olun