DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21°C
Parçalı Bulutlu

2019 Tarım ve Hayvancılık Destekleme Başvuruları

25.12.2018
A+
A-

İBU DESTEKLER İÇİN BAŞVURULAR BİTİYOR!

2018 yılı desteklemeleri kapsamında, 31 ARALIK 2018 Pazartesi günü mesai bitimi itibari ile Küçük Aile İşletmeleri, Bombus Arısı Kullanım, Fındık Alan Bazlı Gelir Desteği, Malak, Anaç Manda ve Çoban İstihdamı destekleri için başvurular sona eriyor. 2018 yılı ÇKS (Çiftçi Kayıt Sistemi) kaydını yaptırmayan veya güncellemeyen üreticiler için de son gün 31 Aralık 2018.

Küçük Aile İşletmeleri Desteği

2018 yılı ÇKS kaydı olan, yetiştiricilik yaptığı alan toplam beş dekar veya altında olan yaş çay ve fındık ürünleri hariç, açıkta ve/veya örtüaltı ünitelerinde meyve, sebze, süs bitkisi ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği yapan üreticilere verilecek. Başvurular ÇKS’ye kayıtlı olunan İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılacak olup dekar başına 100 lira ödeme yapılacak.

Fındık Alan Bazlı Gelir Desteği

2018 yılı ÇKS kaydı olan, bir dekarın üzerinde ruhsatlı alanlarda fındık yetiştiren üreticilere destek verilecek. Başvurular ÇKS’ye kayıtlı olunan İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılacak olup dekar başına 170 lira destek ödenecek.

Bombus Arıs Kullanım Desteği

2018 yılı ÖKS (Örtüaltı Kayıt Sistemi) kaysı olan, alçak plastik tüneller hariç, örtüaltı ünitelerinde polinasyon amaçlı bombus arısı kullanan üreticilere destek verilecek. Başvurular ÖKS’ye kayıtlı olunan İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılacak olup koloni başına 60 lira destek ödenecek.

Malak Desteği

1 Ocak-31 Aralık 2018 tarihleri arasında doğmuş, küpelenmiş, doğduğu işletme TÜRKVET’e kayıt edilmiş ve bu işletmede en az 4 ay (120 gün) süreyle yaşamış, programlı aşıları tamamlanmış malaklara destek verilecek. Destek başvuruları iki dönem halinde yapılacak olup ilk dönem başvuruları 31 Aralık 2018’de sona erecek. Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliğine üye olan yetiştiriciler birlikler aracılığıyla, üye olmayan yetiştiriciler İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuru yapacak. Malak başına 150 lira ödenecek olup eğer malak soy kütüğüne kayıtlı ise destek miktarı malak başına 400 lira ödenecek.

Manda Desteği

31 Aralık 2018 itibari ile işletmeleri ve anaç mandaları TÜRKVET’e en az 4 ay önce kayıt edilmiş üreticilere destek verilecek. Damızlık Manda Yetiştiricileri Birliğine üye olan yetiştiriciler birlikler aracılığıyla, üye olmayan yetiştiriciler İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuru yapacak. Anaç manda başına 250 lira ödenecek olup eğer anaç manda soy kütüğüne kayıtlı ise destek miktarı manda başına 400 lira ödenecek.

Çoban İstihdamı Desteği

200 baş ve üzeri anaç küçükbaş (koyun-keçi) hayvana sahip, işletmesi ve hayvanları TÜRKVET’e kayıtlı, bu işletmede Çoban İstihdamı Sertifikası olan çoban çalıştıran, işletmeye veya çobana destek verilir. Başvurular kayıtlı olunan İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerine yapılacak olup işletme başına 5.000 lira ödeme yapılacak.

Hayvan hastalıkları tazminatı, hastalıktan ari işletme, besilik erkek sığır, çiğ süt gibi son başvuru süresi bulunmayan, dönemler halinde ve/veya yıl sonlarına kadar başvuru yapılan desteklemelerle ilgili işlemleriniz için kayıtlı olduğunuz İl/İlçe Müdürlüklerine ulaşmayı ihmal etmeyiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.