DOLAR 7,3729
EURO 8,7318
ALTIN 461,82
BIST 9,7526
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 30°C
Parçalı Bulutlu

Korona Virüs Nedeniyle Faizsiz Kredi Veren Bankalar Var mı?

Korona Virüs Nedeniyle Faizsiz Kredi Veren Bankalar Var mı?

Dünyayı etkisini altına alan Corona virüs tedbirleri ekonomik ve sosyal alanda da bir çok düzenleme ve tedbiri beraberinde getirmişti. Korona tedbirleri kapsamında birçok işyerinin faaliyetleri durdurulmuş ve esnaf ve işyeri sahiplerinin olumsuz etkilenmemesi için ayrı ayrı korona tedbirleri alınarak hayata geçirilmişti. Esnaf ve Kobilere yönelik olarak Halkbank, Ziraat bankası ve Vakıfbank kamu bankaları ve özel bankalar Finansal istikrar paketleri tek tek açıklanarak 3 ay süre ile kredi borçları ertelenmişti.

Halkbank tarafından işletme finansmanı ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla Kobilere ve esnaflara  Esnaf destek kredisi de devreye alınmış ve 6 ay ödemesiz dönemli olarak 36 ay vadeli olarak finansman desteği sağlanmıştı. Önümüzdeki 3 aylık sürecin en az kayıpla atlatılabilmesi için kredi borçlarının ertelenmesi ve Çiftçilere Tarım Kredi Kooperatifi tarafından kullandırılan tarım kredilerinin 2 ay faizsiz ertelenmesi müjdesi gelmişti. Bu süreçte ekonomik istikrarın sağlanması amacıyla hataya geçirilen bir dizi paketin yanında esnaflar ve çiftçilere faizsiz kredi destekleri verilecek mi haberleri paylaşıldı.

Ziraat Bankası Faizsiz Tarım ve Hayvancılık Kredisi

Korona virüs tedbirleri kapsamında açıklanan paketler ivedi bir şekilde açıklanmış ve hayata geçirilmişti.  Korona ile mücadele kapsamında açıklanan paketlerin yanında geçtiğimiz günlerde Ziraat bankası tarafından çiftçi ve üreticilere faizsiz büyükbaş hayvancılık, küçük baş hayvancılık ve bitkisel üretim konularında da birçok alanda faizsiz kredi desteği açıklandı. Ziraat Bankası ve Tarım Kredi Kooperatifleri TKK tarafından kullandırılacak olan faizsiz ve düşük faizli tarımsal yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına ilişkin uygulama esasları da 25 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete’ de yayınlanarak  belirlendi. Tüm çiftçiler; Ocak ayından itibaren yürürlüğe giren faizsiz tarım ve hayvancılık kredisi desteklerinden  31 Aralık 2022 tarihleri arasında üretim konularına göre faizsiz ve düşük faizli çiftçi kredilerinden yararlanabilecektir.

Korona virüs tedbirleri kapsamında açıklanan paketler ivedi bir şekilde açıklanmış ve hayata geçirilmişti. Bu süreçte çiftçiler ve üreticilerinde beklediği tarım ve hayvan destekleme ödemeleri de yapıldı. Şuana kadar 3.5 Milyar lira hayvancılık ve tarım destekleme ödemesi de yapılmış oldu.

Çiftçi Kredilerine 2 Ay Faizsiz Erteleme

TKK tarafından yapılan son açıklamaya göre çiftçilere sağlanan tarım kredilerinin vadesi Nisan ve Mayıs aylarında dolacak olan kredilerin anapara ve faiz tutarları 2 ay faizsiz olarak ertelendi.

6 Ay Faizsiz İşletme Kredisi Desteği

3 Kamu bankasının (Ziraat Bankası, Halkbank ve VakıfBank) açıkladığı İşe devam kredi desteği esnaflara yönelik 6 ay ödemesiz dönemli ve 6 ay faiz ödemesiz olarak kullandırılmaktadır. 36 aylık %  7.5 faizle sunulacak olan söz konusu destek için herhangi bir sektör ayrımı yapılmadan her kesimden esnafa 26 MART 2020 tarihinden itibaren başvuru yapmaları halinde kyullandırılacaktır. Tüm esnaflara bu süreçte olumsuz etkilenmemeleri amacıyla faizsiz 6 ay ödemesiz dönemli olarak finansman destekleri sağlanmaktadır. 6 ay faizsiz işletme kredi desteği veren bankalara Ziraat katılım ve Vakıf katılım bankaları da eşlik etmektedir.

Korona Nedeniyle Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Korona nedeniyle kredi ödemelerinin ertelenmesi faizsiz kredi verilecek mi haberlerini de beraberinde getirdi. Tüm esnaf, emekli ve işletme sahipleri bankaların faizsiz kredi açıp açmayacaklarını konuşuyor.

Kamu ve özel bankaların kullandırdığı ihtiyaç kredisi, konut kredisi ve taşıt kredisinde belli oranlarda faiz uygulamasına tabi olduğundan bu bankalardan alacağınız her türlü finansman desteğinde belli oranlarda faiz ödemesine maruz kalınmaktadır ve bu faizler her bankaya göre değişmektedir. Bankalardan sağlanan krediler faizsiz olarak kullandırılmadığından dolayı faizsiz Katılım bankaları islami şartlara göre finansman desteği verdikleri için faiz işlemi uygulamazlar ve faizsiz helal kredi verirler.

Albaraka Türk, Vakıf katılım, Ziraat katılım Kuveyttürk gibi Katılım bankalarından faizsiz bir şekilde kredi alabilirsiniz. Katılım bankaları finansman destekleri geri ödemeleri kar payı oranı üzerinden hesaplanarak kullandırıldığından bu bankalardan finansman desteği alacak olanlar faizsiz bir şekilde destek alabilecektir.

Faizsiz 6 Ay Ödemesiz Halkbank Esnaf Destek Kredisi

Halkbankası Finansal İstikrar paketlerini bir adım daha öteye taşıdıklarını tüm işletme finansmanı ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla sektör ayrımı yapılmaksızın tüm esnafa 25 bin lira limitli nakit kredi desteği ile 25 bin lira limitli ticari kart desteğini devreye almıştı. 25 bin lira limitli 36 ay vadeli yüzde olarak 6 aya kadar geri ödemesiz şekilde tüm esnaflara kullandırılacak olan esnaf destek kredisi işçi çıkarımlarının önüne geçmek amacıyla personel çıkarmama ön koşulu ile kullandırılan işletme finansman desteğidir.

Korona virüsü salgınınn yayılmasını önlemek amacıyla açıklanan Ekonomik İstikrar paketinde her kesimden vatandaşa yönelik olarak  gerekli tedbirler alınmış ve açıklanmıştır. Bu tedbirler yasa ile yürürlüğe girdiği andan itibaren tereddütsüz uygulanmaktadır.

Bankalara yapılacak kredi erteleme başvuruları ve faizsiz kredi destek başvurularında bulunan vatandaşların herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmaları halinde bu durumu şikayet edebilecekleri merciilerde bulunmaktadır. BDDK tarafından yapılan açıklamalar kanun ile belirlendiğinden erteleme ve finansman destek başvurularını yapacak olan vatandaşlarımız bankalardan aksi bir yönde alacakları tüm bilgileri ihbar niteliğinde gerekli mercilere iletebilecektir.

Devletimiz bu süreçte bankaların, iş dünyasına ve vatandaşlara verdikleri dayanışma taahhütlerinin takipçisidir. Taahhütlere aykırı bir uygulama ile karşılaşan tüm vatandaşlarımız Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun şikayet hatlarına (0 850 222 23 35 çağrı merkezine) durumlarını aktarabilirler. Covid 19 ile mücadelede bankalar tarafından verilen destek taahhütlerine aykırı durum tespit eden vatandaşlar BDDK iletişim kanallarına başvuru yaparak bilgi edinecebilecek ve hızlı çözüme ulaşabilecektir.

 

YORUMLAR
  1. Ercan dedi ki:

    Özel bankalara borç kapatıp rahat lamak için p