Korona Borç Ertelemesinde Bankalar Faiz Alıyor mu?

Korona Borç Ertelemesinde Bankalar Faiz Alıyor mu?
02.04.2020
A+
A-

Tüm dünya ülkelerini etkisini altına alan ve büyük sonuçlara sebep olan korona virüs, Türkiye’de ilk teşhisi Mart ayında konuldu. 1 Nisan 2020 tarihinde Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Bilim Kurulu toplantısı sonrasında yapmış olduğu açıklamalarla Türkiye’de vaka sayıları büyük bir şeffaflığıyla kamuoyuna duyuruldu. En yoğun ilimiz İstanbul’da diğer illere kıyasla vaka sayının fazla olması büyük paniğe de neden oldu. En başından beri titizlikle yapılan korona virüs önlemleri uzun bir süre daha süreceğine işaret ediyor. Tedbiri elden bırakmadan korona virüs ile mücadele edilmesi gerekiyor. 18 Mart tarihinde açıklanan Ekonomi İstikrar Kalkan Paketinde bankaların belirlenmiş süre ile borç ertelemesi yapacağı açıklanmıştı. Bu pakete ek olarak geçtiğimiz günlerde başta kamu bankaları olmak üzere birçok banka destek paketlerini devreye sokmuşlardı. Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank’ın önderliğinde yapılmış olan borç ertelemesine ilişkin tüm bilgileri haberimizde detaylı bir şekilde ele alıyoruz.

Korona Virüs Nedeniyle Borç Ertelemesi

Korona virüs nedeniyle ekonomik anlamda sorun yaşayan ve tüm kesimi ilgilendiren borçlarının ertelenmesi Ekonomi İstikrar Kalkan Paketi açıklanmasıyla bankalara borcu olan vatandaşların erteleme işlemi yapabilmesine imkan tanınmıştır.

Korona virüs salgını nedeniyle ekonomik açıdan vatandaşların zorluk yaşamaması adına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamış olduğu Ekonomi İstikrar Kalkan Paketinin içinde yer alan maddelerde borç ertelenmesi ile ilgili detaylar yer alıyordu. Bankaların bu paket sonrasın başta kamu bankaları olmak üzere borç erteleme duyuruları kamuoyuna açıklandı. Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank ilk borç erteleme yapan kredihaberler.com bankalar olarak sıraya girdi daha sonrasında özel bankalarda bu listeye eklendi. Bankaların borç ertelemesinde vatandaşlardan ne kadar faiz alacağının araştırmalara da halen daha sürüyor. Kredi ya da kredi kartı borcu olan kişiler, borçlu oldukları bankalara müracaat ederek erteleme işlemlerini yapabilmektedir. Vatandaşın korona virüs nedeni ile alınan ekonomik tedbirlerde bu süreci zarar görmeden atlatması için banka müşterilerine kredi ya da kredi kartı borcu olanları kapsayan yeni destek sunuluyor.

Borç Ertelemesi Yapan Bankalar

 • Halkbank
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Türkiye İş Bankası
 • Denizbank
 • QNB Finansbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Şekerbank
 • Vakıf Katılım
 • Albaraka
 • Aktifbank

Yukarıda belirtilmiş bu bankalara, kredi ya da kredi kartı borcu olan banka müşterileri başvuru bulması halinde bankanın belirlemiş olduğu sürelerde uygun koşullar ile borç erteleme işlemleri mümkündür. Bankalardan ihtiyaç, konut ve taşıt kredisi çeken fakat korona virüs nedeni ile işlerine ara veren işletmelere ve ödemekte zorluk çeken tüm vatandaşlara yönelik uygun ödeme koşulları ile borç erteleme işlemleri, ‘Korona virüs ile Mücadele Eşgüdüm Toplantısı’ sonrasında yapılan açıklamada Cumhurbaşkanın devreye soktuğu Ekonomi İstikrar Kalkan Paketi’nden sonra gündeme gelmiştir. Başvurular korona virüste sosyal mesafe kuralını dikkat edilerek internet aracılığıyla mobil bankacılıktan ya da bankaların müşteri hizmetlerinden yapılabilmektedir.

Borç Ertelemede Faiz Alınacak mı?

Korona virüs nedeniyle faaliyetine ara verilen birçok işletmeler ödemelerinin nasıl yapacağını düşünürken devletin verdiği destekler ve bankaların destek paketleri ile geçici süreliğine de olsa ödemeler belirlenmiş süre boyunca ertelenebilecek. Ekonomi İstikrar Kalkan paketi içerisinde bulunan maddede tüm esnafların Halk bankasına olan kredi borçlarının Nisan, Mayıs ve Haziran aylarındaki ödemelerinin 3 ay süreyle ve faizsiz bir şekilde erteleneceği duyuruldu. Ayrıca bankanın kendi yapmış olduğu açıklamalara göre Halkbank, erteleme işlemlerinde faiz almayacağını da Finansal Destek paketini açıklarken belirtmiştir. Diğer kamu bankalarından olan Ziraat bankasının ve Vakıf bankasının yapmış olduğu açıklamalara göre erteleme işlemlerinde faizsiz olacağı ise belirtilmemiştir.

1 Nisan 2020 tarihinden itibaren yürürlüğe giren Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın verdiği karara göre kredi kartlarında uygulanan azami faiz oranları düşürülmüştür. Kredi kartı işlemlerinde uygulanan azami faiz oranları 1 Nisan tarihinde önce;

 • Aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1.40,
 • Aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 1.70

1 Nisan 2020 tarihinden sonra kredi kartlarında uygulanacak olan azami faiz oranları ise şu şekilde düzenlenmiştir;

 • Aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1,25,
 • Aylık azami gecikme faiz oranı yüzde 1,55 

Erteleme işlemi yapılan kredilerinde erteleme süresi boyunca takip işlemleri başlatılmayacaktır. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun yapmış olduğu açıklamaya göre kredi takip süresi de uzadı. 90 gün olana kredi takip süresine ilave 90 gün daha eklendi ve toplam 180 gün olmuştur. 180 gün olan kredi takip süresi 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçerli olacağı da belirtilmiştir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.