Kasım 2018 Bankaların İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Son Durum

Kasım 2018 Bankaların İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Son Durum

Faiz oranlarında 1 Ağustos tarihi milat olmuş, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak bu tarihten sonra faiz oranlarının 10 puan düşüşe geçeceğini söylemişti. yıl başından beri yükseliş trendi gösteren kredi faiz oranlarının son durumu ile ilgili tüm detaylar haberimizde.

Kredilere Faiz İndirimi

Enflasyon ile mücadele programına bankalar da destek verdiklerini açıklamış ve yükselişe geçen faiz oranları bu açıklamadan sonra düşmeye başlamıştır. Bakan Albayrak faiz oranlarında yüzde 10 indirime gidileceğini duyurmuştur. Yeni Ekonomi Programı’ nda alınan önlemler ve yurt dışındaki piyasaların tahvil ihtiyaçları neticesinde ülkede finansman ihtiyacı azaltılmıştır. Bunun üzerine bakanlık harekete geçerek 3 adet borçlanma sözleşmesini iptal etmiştir.

Bu hamlelerden sonra bankalar da ihtiyaç ve konut kredisi faiz oranlarını düşürürken, düşüş eğiliminin hala mevcut olduğu gözleniyor. Ziraat Bankası genel müdürü tarafından yapılan açıklamalar da faiz oranı tablosunda aşağı doğru bir hareket olduğu göstermektedir. Alınan önlemler neticesinde piyasanın tepkileri pozitif olmaktadır. Yıl başından beri piyasalarda yaşanana oynaklık azalmıştır.

Dolar fiyatlarında yaşanan artış sebebi ile Türk Lirası değer kaybına uğramış ve enflasyon oranları yükselmişti. Hüseyin Aydın’ ın açıklamasına göre faiz oranları düşüyor, faiz ile mevduat arasındaki fark azalıyor.

Merkez Bankası rezervleri bu olumsuzluklardan etkilenmiş ve düşüş yaşanmıştı. Ancak alınan önlemler hem Merkez Bankası’ nın rezervlerindeki olumsuz durumun ortadan kaldırıldığını hem de milletler arası ilişkilerde gelişmelerin olumlu yönde ilerlediği görülmektedir. Alınan bu önlemlerin piyasadaki ateşi düşürdüğü söyleniyor.

ihtiyaç-kredisi-faiz-oranları
  İhtiyaç kredisi faiz oranları

Kredi başvurusunda bulunurken bankaların sizden talep edeceği evraklara, imzalamanız gereken bilgilere ve kredi alım şartlarına dikkat etmek gerekiyor. Bankalar kredi başvurularını kabul edeceklerini taahhüt etmiyor. Kredi çekmenin ilk şartı 18 yaşını tamamlamış olmanızdır. Bankaların emeklilere verecekleri kredilerde ise maaşlarını bu bankadan almak ve genel olarak 70 yaşını geçmemek bulunuyor.

BENZER HABER:  Yılbaşı Kredisi 2018 Kampanyaları Başlıyor!

Bankaya gelir belgesi sunulması gerekiyor. Sosyal Güvencesi olanların 6 aylık maaş dökümleri bankaya ibraz edilmelidir. BDDK tarafından yapılan düzenleme sonrası ihtiyaç kredisi vadeleri 36 ay olabiliyor. Aylık gelirinizin ancak yarısı kadar taksit ödemesi yapabiliyorsunuz.

Katılım bankalarının Kasım ayı öncesinde faiz oranları daha yüksekti. Kamu bankalarında ise faiz oranlarının diğer bankalara nazaran daha düşük olduğu görülüyor. Kasım ayı itibari ile konut kredilerinin faiz oranları da düşüş seyrinde ilerliyor.

Araçlarda yapılan ÖTV indirimleri sonrası araç fiyatları da geriledi. Konut, taşıt ya da bireysel ihtiyaçların karşılanması için tüketici kredisi almanın şimdi tam zamanı!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
122142
USD/EUR
1,1028
Amerikan Doları
1,6078
Euro
6,726
İngiliz Sterlini
7,9757
Japon Yeni
5,5811
Rus Rublesi
1,5741
SA Riyali
1,4028
Altın
0,63783
Son Güncelleme: 25.01.2020 02:56
  • YENİ
  • YORUM