DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

Herkese 10 Bin TL. Korona virüs Kredisi

3 Kamu bankası Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından herkese yönelik olarak kullandırılacağı açıklanan 6 ay geri ödemesiz, 10 bin TL Bireysel Temel İhtiyaç Desteği kredi şartları nelerdir Kredi başvurusu sorgulama işlemleri nasıl yapılır?

Herkese 10 Bin TL. Korona virüs Kredisi
18.04.2020
A+
A-

Koronavirüs salgını nedeniyle ihtiyaç sahibi vatandaşlara 10 bin liraya kadar koronavirüs kredisi veriliyor.

Halkbankası tarafından sağlanacak olan 6 ay geri ödemesiz 36 ay vadeli % 0,49 aylık faiz oranları ile sunulan 10 bin lira kredi şartları nelerdir? Bu krediden kimler yararlanabilir? Detaylar haberimizde.

Herkese 10 Bin TL. Koronavirüs Kredisi Nasıl Alınır?

Koronavirüs salgını nedeniyle işten çıkarılan ve işsiz kalan vatandaşların aylık temel ihtiyaçlarının elektrik doğalgaz faturalarının ve aylık gıda harcamalarının karşılanması amacıyla devreye alınan 10 bin TL Temel İhtiyaç Desteği kredisinin başvuruları alınmaya başlanmış sonuçların açıklanması bekleniyor. Herkese 10 bin TL  kredi sonuçları ne zaman açıklanacak sorularının yanıtları arayan vatandaşlar için bankalardan geri bildirimler yapılmaya başlandı.

10 bin liraya kadar kullandırılacak olan  Temel İhtiyaç kredisinin başvuru sonucu onaylanan vatandaşlara SMS il başvuru sonuçları gönderilerek bildirilmeye başlandı. 3 Kamu bankası Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından herkese yönelik olarak kullandırılacağı açıklanan 6 ay geri ödemesiz, 10 bin TL Bireysel Temel İhtiyaç Desteği sonuçları açıklamalar detayla haberimizde..

Herkese 10 Bin TL. Kredisine  Başvuru Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak

Korona virüs salgının ülkemizdeki etkilerin yüzünden vatandaşların mağdur olmaması amacıyla birçok destek paketi açıklanarak hayata geçirilmişti. Ekonomik anlamda zor süreçten geçtiğimiz bu dönemde vatandaşlara can suyu niteliğindeki temel ihtiyaç kredisinin başvurularını sonuçları ne zaman açıklanacak soruları sıklıkla araştırılıyor.

3 kamu bankası Vakıfbank, Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından devreye alınan Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında ihtiyacı olan vatandaşlara 36 ay vadeli ve 6 ay geri ödemesiz 10 bin TL’ye kadar ihtiyaç kredisi desteğini başvuru şartları arasında aylık hane halkı geliri 5 bin lira ve altında olan ücretliler, asgari ücretliler, emekliler, serbest meslek mensupları ve diğer vatandaşlar yararlandırılacak ibareleri yer alıyordu. Bu kredi kullandırımında bankaların diğer kredi kullanım kurallarının uygulanmayacak kredihaberler.com olduğunun açıklanmasının ardından herkese 10 bin lira kredi nasıl alacak bu konular araştırılmaya başlandı. Vatandaşlara devletin kefil olacağı ve kredi kullanımlarında kişilerin ödeme gücü kontrolü yapılmayacak olması nedeniyle rekor seviyede başvurular  yapıldığı açıklanmıştı. 4.5 milyon vatandaşın başvuru yaptığı krediye şimdiye kadar 200 bin kişiye kredi kullandırıldığı bildirdi.

Salgın nedeniyle dükkanını kapatan ve para kazanamayan  küçük esnaf dahil tüm vatandaşlar yan salgın nedeniyle bu dönemde işsiz kalanla ve işi olmayanlar da yararlanacak olan Koronavirüs kredisinde Devlet vatandaşa kefil olurken, kredi kullandırırken beyan esas olacak.

Bankaların standart kredi kullanım esaslarının bu kredide geçerli olmayacağını açıklanmasının ardından şubelere bu yönde tebliğ ulaştırıldı. Bankaların şubelere gönderdiği yazıda paketin kapsamı “alt gelir grubunda yer alan kesimlerin gıda harcamaları, kira, elektrik, doğalgaz fatura gibi ödemelerinin finansmanın karşılanmasına yönelik oluşturulmuştur” ifadelerine yer verildi.

Mücbir sebep kapsamında alınan kredinin amacının da koronavirüs salgınından doğrudan veya dolaylı olarak etkilenen vatandaşların temel ihtiyaçlarının finansmanın uygun şartlarda sağlanması olduğunun altı çizildi.

Herkese 10 Bin TL Koronavirüs Kredisi Ödeme Planı

Herkesin kullanacağı şekilde oluşturulan kredi paketi bireysel tüketici kredisi kapsamında yer alıyor. Bireysel finansman desteklerinde olduğu gibi düşük faiz oranları uygulanıyor.

Kamu bankaları tarafından herkes kullandırılacak olan Bireysel Temel İhtiyaç kredisi ilk 6 ay ödemesiz dönemli olarak eşit takistler halinde toplamda 36 ay vadeli olarak kullandırılcak olup bu dönemde  krediye % 0.49 gibi çok düşük bir faiz işletilecek.

Mevcut kredi desteklerinde olduğu gibi bu krediye kredi tahsis ücreti binde 5 olarak belirlenmiştir. Herkes 5 bin lira, 7 bin 500 lira ve 10 bin lira tutarlarında kredi talep edebilecek. Bankalara başvurularda kişinin banka müşterisi olup olmadığı da belirtilecek.

  • 5.000 lira tutarında kredinin İlk 6 ay geri ödemesiz dönemli sonrasında eşit taksit 30 ay boyunca 188 lira ödenecek.
  • 7.500 lira tutarında kredinin İlk 6 ay geri ödemesiz dönemli sonrasında eşit taksit 30 ay boyunca 282 lira ödenecek
  • 10.000 lira tutarında kredinin İlk 6 ay geri ödemesiz dönemli sonrasında eşit taksit 30 ay boyunca 376 lira ödenecek

Herkese 10 Bin lira Temel İhtiyaç Kredisi Başvuru Kanalları

Herkese Temel İhtiyaç kredisi başvuruları bankaların şubelerinden kredihaberler.co değil de sosyal izolasyon gereği internet bankacılıkları, Mobil şubeler aracılığıyla yapacak. İnternet şubesi ve mobil üyeliği olmayan kişilerde başvurularını Bankaların fiziki şubelerden de yapılabilecek.

Salgın riski nedeniyle zorunlu olmadıkça evden çıkılmaması yönünde yapılan uyarıları dikkate alarak başvurular için şubeye gidilmemesi gerekiyor.

Herkese 10 Bin lira Koronavirüs Kredisi Başvuru Sonuçları Açıklandı mı?

Bankalara yapılan başvuru ve taleplerin toplanmasının ardından 10 bin liraya kadar Temel ihtiyaç kredi başvuru sonuçları neticelendirilecek. Şu an için Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamanın haricinde kredi başvuru sonuçları ile ilgili net tarih bilgisi henüz verilmedi. Ancak şuana kadar yapılan başvurular ve ödemeler ile alakalı açıklama yapıldı

Ziraat bankası, Halkbank bankası ve Vakıfbank tarafından verilecek olan kredi ne zaman hesaplara yatırılacağı hakkında Bakan Berat Albayrak açıklamada bulunmuştu Albayrak;

“5 bin lira altında geliri olan vatandaşlarımız için 10 bin liraya kadar, çok düşük maliyetli temel ihtiyaç desteği devreye alındı. Dün itibarıyla 3,7 milyon vatandaşımız başvurdu.

KGF Kredi Garanti Fonu teminatı ile dağıtılan temel ihtiyaç destek kredisi paketi ile 2,1 milyon kişiye bugüne kadar toplam 12,1 milyarlık kaynak aktarıldığını söyledi.

Başvurularda yoğunluk olması nedeni ile hem kamu bankalarında çalışanların hem de KGF  alışanlarının aralıksız çalışmalarına devam ettiklerini belirten Bakan Albayrak tüm kredi başvurularının tek tek incelenerek hesaplara aktarılacağını dile getirdi.

Ancak kredi başvuru sorgulama işlemleri için bankalar ile iletişime geçilebilir.  Banka müşterilerinin  yaptıkları başvurular  hakkında bankalar kendi değerlendirmesini yaptıktan sonra başvuru sonuçlarını açıklamaları bekleniyor.

Başvuru sonuçları açıklandığında  kredi kullandırılması uygun olarak değerlendirilen müşterilerin hesaplarına kredi tutarları aktarılıp vatandaşlar direk ATM’lerden kredilerini çekebileceklerdir.

Kredi Sonuçları Açıklamaları

Gelen bilgilere göre bazı vatandaşların talep sonuçların bir kısmı açıklandı ve vatandaşlara SMS yolu ile bildirildi. Başvurularda büyük bir çoğunluktan söz edildiği için sonuçların açıklanması zaman alacağa benziyor. Sonuçlar olumlu yada olumsuz şekilde kişilere geri bildirim şeklinde telefonlara SMS ile gönderileceğinden sonuçları mesajlar kısmından kontrol edebilirsiniz.

Herkese 10 bin Lira Krediden Kimler Yararlanamayacak?

Bankalarla geçmi dönemde olumsuz kaydı bulunan ve açık takip kaydı bulunan vatandaşlar ve açık karşılıksız çeki olan, açık protestolu senedi bulunanlar krediden yararlanamayacaktır. Bu kredi başvuruları hane halk eşlerden birisinin yapılması şartı uygulandığından başka bir bankadan evde yaşayan bir kişi de başka bankadan kredi kullanmışsa bu krediden yararlanamayacak.

Hazine destekli KGF ile kredi eşit taksitlerle ödenecek olan kredinin % 85′ ini hazine karşılayacak. Herkese  kullandırılacak olan Temel ihtiyaç kredilerinin dönmemesi durumunda yüzde 85’ini Fon ödeyecek.

Bankalar talepleri topladıktan sonra uygun olarak değerlendirilenlerin kredileri hızlı bir şekilde hesaplara yatırılacak.

Vakıfbank 10 bin lira Temel İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Vakıfbank Temel ihtiyaç kredisi başvuruları mesaj yoluyla yapılabiliyor.

SMS ile başvuru yapmak için, aralarında birer boşluk bırakarak DESTEK TCKN ve HANEGELİRI yazıp 5724’e SMS atarak kolaylıkla yapılabilir.

Başvuru değerlendirilmesi yapıldıktan sonra başvurunun sonucu olumlu olursa bilgilendirme yapılacak. Bilgilendirme sonrasında VakıfBank Mobil, İnternet Bankacılığı ve Çağrı Merkezi kanallarından kredinizi kullanarak anında hesabınıza aktarabilirsiniz.

Ziraat Bankası 10 Bin Lira Koronavirüs Kredisi Başvurusu

Ziraat bankasının resmi internet sitesi üzerinden  başvurularda kişisel bilgiler yazılarak talep oluşturulabiliyor.

Ziraat bankası başvurusu için tıklayınız.

Ziraat Bankası Temel İhtiyaç Kredisi Başvuru Sonuç Öğrenme

Başvuruların güncel durumunu takip etmek için başvuru bilgileri- SMS doğrulama- Kredi bilgilerini yazarak sonucunu görüntülemek ve kredinin Değerlendirme aşamasında olup olmadığını görseldeki gibi görüntüleyebilmek için  tıklayınız.

Halkbank Temel İhtiyaç Kredisi Başvurusu

Halkbank internet şube, mobil şube ve web sitesi üzerinden başvurular yapılabilecektir. Halkbankasından 10.000 TL’ye kadar kredi aylık %0,49 faiz oranı ve 36 aya varan vade seçenekleri ilk 6 ay ödemesiz dönemli olarak sunuluyor. Başvurular ise;

  • Web’ den kredi kullandırımı linki üzerinden Tc kimlik numarası ve cep telefon numarası yazılarak güvenlik kodunu yazarak diğer ekrana geçiş yapılıp, geçerli şifre, kredini kullan, sözleşme onayı ve sonuç tamamlanarak talep oluşturulabilir.
  • Halkbank İnternet Şubesine giriş yaparak; Başvuru- Bireysel Kredi Başvurusu- Kredi Türü: Tüketici Kredisi-Kredi Alt Türü: Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi adımlarını izleyerek başvuruda bulunmak mümkündür.
  • Halkbank Mobil Şubesine giriş yaparak; Başvuru- Kredi Başvurusu- Kredi Türü: Tüketici Kredisi- Kredi Alt Türü: Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi adımlarını izleyerek başvuruda bulunabilmek mümkündür.
  • 0 850 222 0 400 Halkbank Dialog’u arayarak Sesli yanıt sisteminde önceliklendirilmiş işlemler menüsünde 2 numaralı Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisini seçerek başvuruda bulunulabilir.

Onaylanan krediler için Halkbank şubelerine gitmeden Halkbank İnternet Şubesi, Halkbank Mobil Şube ve web sitesinden anında kullanmak mümkündür.

YORUMLAR

  1. Adem Erkul dedi ki:

    Slm mevcut kredi ertelenmesi durumunda ne faiz ödememiz gerekiyor bundan bizleri haberdar ederseniz memnun oluruz teșekürler