Bankaya Gitmeden Kredi Notunuzu Öğrenmenizde Fayda Var

Bankaya Gitmeden Kredi Notunuzu Öğrenmenizde Fayda Var

Kredi çekecek olanların bankaya gitmeden önce kredi notunu öğrenmeleri gerekiyor. Peki kredi notu nasıl öğrenilir?

Bankadan kredi çekmeden önce kredi notunuzu öğrenerek kredinizin onaylanıp onaylanmayacağını kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Bilindiği üzere bir bankadan kredi talebinde bulunan vatandaşların öncelikli olarak kredi  notuna bakılmakta ve kredi alıp alamayacağı belirlenmektedir. Pekala kredi notu ne demek? Kredi notu sorgulama nasıl yapılır? Kredi notunu yükseltmek mümkün mü? Kredi notunu yükseltmek için neler yapılabilir? sorularına cevap vermek için Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme hakkında merak ettiklerinizi sizler için araştırdık

Kredi Kullanmak İçin Kredi Notunun Kaç Olması Gerekir

Bilindiği üzere bankalardaki kredi, kredi kartı gibi borçlarımız bankalar arasında kullanılan ortak bir sistem tarafından her banka tarafından görünmektedir. Geçmiş yıllarda kullandığınız kredi ve kredi kartı borçlarının ödeme düzeni ve limitleri dahilinde her keze sistem tarafından 0 ile 1900 arasında bir değer verilmektedir. Bu puana ise Kredi Notu denilmektedir. Bankalardan Kredi talebinde bulunan bir vatandaşın kredi alıp alamayacağı da sahip olduğu puana göre belirlenmektedir. İsterseniz bu puan aralığı hakkında biraz daha ayrıntıya girelim;

  • 0-500 puan aralığında olanlar; Bu puan aralığında kredi notuna sahip olanların kredi kullanmaları maalesef mümkün gözükmemektedir. Geçmiş yıllarda kredi veya kredi kartı ödemelerinde sıkıntı yaşayanlar ile bankalar ile herhangi bir alış verişte bulunmayanlara verilen puandır.
  • 500-800 puan aralığında olanlar; Bu puan aralığında bulunanlar ise riskli olarak görünen müşteri tipi olarak değerlendirilmektedir. Kredi verme konusunda bazı bankalar ipotek veya kefil sistemi ile kredi kullandırmaktadır.
  • 800-1100 puan aralığında olanlar; Bu puan aralığında olanlar ise az riskli olarak görülen müşteri olarak belirtilmiştir. Bu puan aralığında olanlar gelir durumlarına bakılarak belirlenen miktar karşılığında rahatlıkla kredi kullanabilirler.
  • 1100-1400 puan aralığında olanlar; Bu puan aralığında bulunanlar ise geçmişte kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödedikleri için riski bulunmayan müşteri grubuna dahil edilmiştir. İstedikleri bankadan istedikleri zaman kredi kullanmalarına imkan verilmektedir.
  • 1400 ve üzeri puan aralığında olanlar; Bu puan aralığında bulunan vatandaşlarımız bütün bankalardan rahatlıkla kredi kullanabilirler. Bu puana sahip olanlar hiç bir zaman bankalar ile bir sıkıntı yaşamamış ve yüksek miktarlarda kullandıkları kredilerin ödemelerinde herhangi bir sekmeye sebebiyet vermemişlerdir.  Ayrıca bu puan aralığındaki müşterilerine bankalar düşük faizli kredi kullanımında yardımcı olmaktadır.
BENZER HABER:  Yılbaşı Kredisi 2018 Kampanyaları Başlıyor!

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Ne Yapılır?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bankalar ile yapmış olduğunuz alışveriş neticesine göre belirlenen bu kredi notu değişken bir yapıya sahiptir. Her yıl yapmış olduğunuz kredi ve kredi kartı gibi ödemeleriniz deki düzene göre notunuz yükselebilir veya düşebilir. Kredi notu düşük olduğu için bankalardan kredi kullanmakta zorlananların bu notu yükseltmesi gerekmektedir. Pekala Kredi notu nasıl yükselir diye sorunlara bir kaç ip ucu vermek istiyorum.

  • Elinizde bankanın kredi kartı varsa bu kartı düzenli olarak kullanın ve ödemelerini zamanında eksiksiz olarak yapın.
  • Hali hazırda bir kredi ödemeniz varsa bu kredinin taksitlerini öderken bir gün dahi geç kalmadan düzenli olarak zamanında ödeyin.
  • Kredi kullanmak istediğiniz bankadaki mevduat hesabınızdan faturalarınız için otomatik ödeme talimatı verin.

Yukarıda belirttiğimiz bu 3 işlemi yaparak kredi notunu yükseltmeniz mümkün. Unutmayınız ki bu notu hemen bir ayda yükseltmeniz mümkün değildir. Bunun için sabırlı olun ve ödemeniz gereken borçları düzenli olarak ödemeye devam edin.

Ücretsiz Kredi Notu Öğren

Bankadan kredi kullanmak isteyenlerin çekmek istedikleri kredinin onaylanıp onaylanmayacağını rahatlıkla öğrenmelerine imkan veren Kredi Notu Sorgulama ücretsiz olarak yapılmaktadır. İsteyenler bulundukları bankalara başvuruda bulunarak Ücretsiz Kredi Notu Öğrenme yöntemini kullanabilirler. Bunun yanında evinizde oturduğunuz yerden Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme yöntemini kullanarak bankaya gitmeden hangi puan aralığında olduğunuzu da öğrenmeniz mümkün. Bunun en kolay ve en basit yöntemi Akbank Direkt Mobil uygulamasını indirmeniz olacaktır. Bu bankada herhangi bir hesaba sahip olanlar ücretsiz olarak bu uygulamayı indirebilir ve bu sayede herhangi bir ücret ödemeden Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme imkanına sahip olabilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

GÜNCEL DÖVIZ KURLARI
BIST
111810
USD/EUR
1,0940
Amerikan Doları
1,65574
Euro
6,7784
İngiliz Sterlini
7,9718
Japon Yeni
5,6303
Rus Rublesi
1,5807
SA Riyali
1,417
Altın
0,64186
Son Güncelleme: 27.02.2020 14:19
  • YENİ
  • YORUM