5 Binden Az Geliri Olana 6 Ay Ertelemeli İhtiyaç Kredisi

5 Binden Az Geliri Olana 6 Ay Ertelemeli İhtiyaç Kredisi

Korona virüs ile mücadele kapsamında geçtiğimiz günlerde 3 kamu bankasının açıklamış olduğu 6 ay ertelemeli temel ihtiyaç kredisine talep artıyor. 10 bin liraya kadar, 6 ay ödemesiz dönem, toplam 36 vadeli ve aylık eşit taksitli ihtiyaç kredisine kimlerin başvuru yapacağı, ödemelerin ne şekilde ve nasıl olacağı hakkında işte tüm bilgiler..

6 Ay Ertelemeli İhtiyaç Kredisi

Tüm Dünyayı etkisi altına alan ve Türkiye’ yi de etkilemiş olan korona virüs salgının ekonomik alanda gerçekleşebilecek hasarları en aza indirme amacıyla uygulamaya konulan Ekonomik İstikrar Paketi tedbirleri doğrultusunda 3 kamu bankası müşterilerini korona virüs sürecinde desteklemek için yeni kredi uygulaması başlattı. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank hane içi geliri aylık 5 bin TL ve altı olan kişilere kredi imkanı sunuyor.”Bireysel İhtiyaç Desteği Kredisi” uygulamasıyla kredihaberler.com Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk bankası bireysel müşterilerine temel ihtiyaçlarını finanse edebilme nedeniyle 5 bin TL, 7. 500 TL ve 10.000 TL, ilk 6 ayı ödemesiz, toplam 36 ay vadeli ve aylık eşit taksitli kredi kullandıracaktır. 6 ay ertelemeli ihtiyaç kredisi başvurusu yapacak olan kişiler ise hane halkı geliri aylık 5 bin TL ve altında olan ücretliler, asgari ücretliler, serbest meslek grubu çalışanlar, emekli vatandaşlar ve diğer orta ve düşük gelirli vatandaşlardır. Bu vatandaşların kredi talepleri başvurular alındıktan sonra değerlendirilecektir. Korona virüs ile mücadele sürecinde vatandaşların gıda harcamaları, elektrik, su, doğalgaz faturaları ve kira ödemelerinin karşılanabilmesi doğrultusunda 6 ay ertelemeli ihtiyaç kredisi verilmektedir.

Temel İhtiyaç Kredi Başvurusu

Yukarıda da belirttiğimiz gibi başvuran kişilerin hane gelirleri 5 bin TL ve altı alması gerekiyor. Bu 3 kamu bankasından sadece bir bankaya başvuru gerçekleştirilebiliyor. Kredi Garanti Fonu (KGF) kefaleti ile müşteriler bu krediden yararlanabilme imkanı da bulunuyor. ” Bireysel İhtiyaç Desteği Kredisi” başvuruları kamu bankaları tarafından ortak bir değerlendirmeye girecektir. Korona virüs salgını nedeniyle başvurular, sağlık tedbirleri çerçevesinde öncelikli kredihaberler.com olarak bankaların mobil uygulamalarında ya da internet şubeleri aracılığıyla yapılacaktır. Ziraat bankası, Halkbanka ve Vakıfbank’ a yapılacak olan 6 ay ertelemeli ihtiyaç kredi başvurusu tamamlanan müşterilerin hesaplarına başvurdukları kredi tutarı kadar para aktarılacak ve müşteriler parayı ATM’lerden çekebilecekler. 

Başvuru Tarihi 1 Nisan’da Başlıyor

Yoğun bir şekilde araştırılan 6 ay ertelemeli ihtiyaç kredisine 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren kabul edilecektir. Başvuru yapacak müşteriler Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank’tan sadece birine başvuru yapabilecektir. Başvurular ise Nisan ayında başlayacak kredi başvuru son tarihi bankalar tarafından belirtilmemiştir. Başvurusunu yapan kişiler taleplerin toplanmasının ardından kredi kullandırılmaya uygun görüldüğü takdirde kredi tutarı başvuran kişinin hesabına doğrudan aktarılacaktır.

Temel İhtiyaç Kredi Desteği Ödeme Planı

3 kamu bankası olan Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank‘a hane geliri 5 bin TL altındaki kişiler başvurabiliyor. Başvurular yalnızca bir kamu bankasına yapılıyor. 1 Nisan 2020 tarihinden itibaren başvuruları alınan 6 ay ertelemeli ihtiyaç kredi ödeme planı ise aşağıdaki gibidir:

 • 10.000 TL kredi kullanacak kişinin ödeme planı;
 1. Kredi Limiti: 10.000 TL
 2. Vade: 36
 3. Geri Ödemesiz Dönem: 6
 4. Aylık Eşit Taksitli Ödeme Tutarı: 376 TL (30 ay boyunca)
 • 7.500 TL kredi kullanacak kişinin ödeme planı;
 1. Kredi Limiti: 7.500 TL
 2. Vade: 36
 3. Geri Ödemesiz Dönem: 6 ay
 4. Aylık Eşit Taksitli Ödeme Tutar: 282 TL (30 ay boyunca)
 • 5.000 TL kredi kullanacak kişinin ödeme planı;
 1. Kredi Limiti: 5.000 TL
 2. Vade: 36
 3. Geri Ödemesiz Dönem: 6 ay
 4. Aylık Eşit Taksitli Ödeme Tutar: 188 TL (30 ay boyunca)

6 Ay Ertelemeli İhtiyaç Kredisinden Kimler Yararlanabilecek?

Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası tarafından verilen 36 ay vadeli ve ilk 6 ayı geri ödemesiz Bireysel İhtiyaç Desteği Kredisinden;

 • Asgari ücretli çalışanlar,
 • Hane geliri aylık 5 bin TL ve altında olan ücretliler,
 • Emekliler,
 • Serbest meslek çalışanları yararlanabilecektir.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.