45 Yaş Altındaki Çalışanlara İkinci Emeklilik Fırsatı Geliyor

45 yaş altındaki on binlerce kişiye ikinci emeklilik fırsatı geliyor. Küçük esnaf da artık ikinci emeklilik imkanından yararlanacak. Detaylar haberimizde.

45 Yaş Altındaki Çalışanlara İkinci Emeklilik Fırsatı Geliyor

Yılbaşından itibaren küçük esnafa da ikinci emeklilik imkanı geliyor. Geçen yıl çalışan sayısı fazla olan şirketler sisteme dahil olmuş ve Bireysel Emeklilik imkanından yararlanmıştı. Yeni düzenleme ile birlikte küçük esnaf da sisteme dahil edildi. 5 ila 9 çalışanı olan işletmelerde çalışanlar 45 yaş altında ise ikinci emeklilik hakkını elde etmiş olacak.

Küçük Esnafa İkinci Emeklilik İmkanı

Çalışanlar için ikinci emeklilik fırsatı tanıyan Zorunlu Bireysel Emeklilik sistemi 2017 yılında uygulanmaya başlamıştı. Bu sistem dahilinde çalışan sayısı fazla olan işletme sahiplerine emekli bireysel emeklilik imkanı sunuldu. 2019 Ocak ayı itibariyle 5 ila 9 arasında çalışan sayısına sahip işletmelerde sigortalı olarak çalışan 45 yaş altındaki kişiler de Bireysel Emeklilik Sistemi’ ne dahil edilecek. Kendilerine bireysel birikim hesapları açılacak. Bu sayede 45 yaş altındaki küçük işletmelerde çalışan sigortalılar da ikinci emeklilik fırsatı yakalamış olacak.

Devletten de Destek Geliyor

Bireysel hesap açılması vb. tüm işleri işveren yapacak. Bir bireysel emeklilik şirketi ile her işletme anlaşma sağlayacak. Daha sonra anlaşma yapılan şirkete çalışanları kaydı yapılacak ve prim ödemesi gerçekleştirilecek. Sisteme ilk çalışanların zorunlu olarak kayıt olması gerekiyor. Sistemden çıkmak da mümkün. Cayma hakkını kullanmak isteyenler sistem dışında kalabiliyor. Yapılan kesintiler sistemden ayrılanlara iade ediliyor.

Sistem dahilinde kendisine prim kesintisi yapılan kişilere devlet tarafından da belirli oranlarda destek sağlanıyor. Sistemden ayrılmayarak kesinti yapılmaya devam edenlerin kesintilerinden ziyade bir de kendilerine eklenen devlet katkıları bulunmaktadır. Her ay yapılan kesintinin yüzde 25′ i kadar devlet tarafından katkı payı ödeniyor. Ek olarak hesaplara 1000 TL katkı payı aktarılıyor.

https://www.youtube.com/watch?v=TYAp5ZoRrps

Kesintiler Maaşa Göre Belirleniyor

Bireysel emeklilik şirketlerine aktarılacak olan tutarlar çalışanların katkı payları üzerinden kesinti yapılarak işveren tarafından yatırılıyor. Çalışanların herhangi bir işlem ya da ödeme yapmasına gerek kalmıyor. Yapılacak olan tüm işlemler işveren tarafından gerçekleştiriliyor.

Çalışanın da kontrol edebileceği bir sistem söz konusu. Sözleşme dahilinde ödenecek olan tutar çalışanın aldığı brüt maaşın yüzde 3‘ ü kadar olabiliyor. Tabi çalışanlar isteğe bağlı olarak kesinti tutarlarının artmasını talep edebiliyor.

3 bin TL brüt ücreti olan bir çalışandan 90 TL kesinti yapılabiliyor.

İşverene Düşen Görevler

Sistemi işveren yönetiyor. Yapılması gereken ilk işlem bir bireysel emeklilik şirketi ile anlaşma sağlamak. Çalışan maaşları üzerinden yapılan kesintiler bu şirkette çalışanların adına açılmış olan hesaplara aktarılacak. Şayet ödeme zamanında gerçekleşmezse işveren oluşması muhtemel kaybı ödemek zorundadır.

Ayrıca çalışanlara sisteme faizli mi faizsiz mi dahil olacaklarının da sorulması gerekiyor. Şayet çalışan bu tarz bir seçim yapmamışsa seçim yapma hakkı işverende bulunuyor.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.